On je u okviru priprema helijumskim balonom juče poletjeo iz Rozvela u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko i uspeo se do visine od oko 22 kilometara, odakle je izveo neustrašivi skok u specijalnom odijelu.
Baumgartner je prije otvaranja padobrana u slobodnom padu proveo tri minuta i 43 sekunde i dostigao je brzinu od oko 580 kilometara na čas. Ukupno vrijeme trajanja skoka iznosilo je osam minuta i osam sekundi. Uspon i njegov izlazak iz kapsule je protekao tačno po planu.
Triš Medejlen, portparolka Baumgartnerovog projekta, izjavila je da je ovaj prvi od dva njegova test-skoka protekao potpuno bezbjedno.
"Pogled je nevjerovatan, mnogo bolji nego što sam mislio", naveo je Baumgartner u saopštenju posle skoka.
Vježba je bila namijenjena provjeri njegove kapsule, zaštitnog odijela koje ga štiti od spoljnjeg pritiska, padobrana, kao i ostalih sistema. Cijelu operaciju nadgledala je mala Kontrola misije, napravljena po ugledu na onu koju ima NASA.
Nakon testa, Baumgartner je nezvanično postao tek treći čovjek na svijetu koji je izveo skok sa te visine i nakon slobodnog pada bezbjedno sleteo padobranom, a prva je osoba koja je to učinila u posljednjih pola vijeka.
"Sada sam član veoma malog kluba ljudi", kaže on. Kada ovaj 43-godišnjak za par mjeseci izvede glavni poduhvat, trebalo bi da probije zvučnu barijeru, pošto bi kroz stratosferu trebalo da proleti supersoničnom brzinom.
Na visini do koje će se Baumgartner podići nema više nikakve atmosfere. Ovaj austrijski ekstremni sportista i njegov tim pokušavaju da obore rekord američkog vojnog pilota Džoa Kitindžera (koji je sada "mentor" Baumgartneru), slobodan pad sa visine od 31.333 metra, koji je izveo 1960. godine.
Tim će pokušati i da obori rekorde - najviši skok padobranom, prvi čovjek koji je probio zvučni zid tokom slobodnog pada i najduži slobodni pad (oko 5 minuta 30 sekundi).
(tekst i foto: b92)