Dosadašnjim zakonom bilo je predviđeno da se građani izjašnjavaju samo o etničkoj pripadnosti, dok je vladajuća koalicija izmjenama predložila izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti. Uoči glasanja, DPS je podnio amandman koji je predviđeno da se građani izjašnjavaju o "nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti".
Izmjenama zakona, koje su predložili DPS i Socijaldemokratska partija (SDP), predviđeno je i da se građani na popisu izjašnjavaju o jezicima koji su prepoznati Ustavom Crne Gore.
Dosadašnjim zakonom, koji je u julu usvojen glasovima kompletne opozicije i DPS-a, bilo je predviđeno izjašnjavanje o jeziku „koji je govoren u ranom djetinstvu".
Iz vladajuće koalicije je saopšteno da se izmjenama želi omogućiti da se popis sprovede onako kako je to rađeno već decenijama.
Ocijenjeno je da je odrednica o etničkoj pripadnosti značila stvaranje zabune za građane koji treba da se izjasne na popisu.
Prema njihovim riječima, protivustavna je i zbunjujuća bila i odredba koja predviđa izjašnjavanje o jeziku „koji je govoren u ranom djetinstvu".
Poslanik DPS-a Obrad Stanišić smatra da su izmjene zakona u potpunosti saglasne sa Ustavom Crne Gore, kao i da je pojam nacionalni mnogo razumljiviji građanima nego etnički.
„Naredni popis daće mnogo realniju sliku o pitanju nacionalne pripadnosti, ali i kojim jezikom građani govore", kazao je on.
Poslanici opozicije kritikovali su predložene izmjene, podsjećajući da je aktuelni Zakon o popisu plod dogovora opozicije i DPS-a, odnosno da ga je podržalo više od dvije trećine poslanika.
Poslanik Nove srpske demokratije Andrija Mandić kazao da je izmjene zakona pokazuju da je opozicija imala dogovor sa ljudima koji ne drže riječ.
„Pozivam potpredsjednika Vlade Igora Lukšića da podnese ostavku, jer mu je DPS ovim poslao poruku da im je važnija koalicija sa SDP-om. Ne znam kako Lukšić može ubuduće da dođe u parlament i pogleda nas oči", naveo je Mandić.
Poslanici opozicije ukazali su da rješenje iz dosadašnjeg zakona o izjašnjavanju o etničkoj pripadnosti predstavlja preporuku utvrđenu na konferenciji evropskih statističara.
Poslanik SNP-a Vasilije Lalošević kazao je da će rezultati popisa važiti narednu deceniju, u kojoj bi Crna Gora trebalo da postane članica Evropske unije.
„Zbog toga se mora voditi računa da podaci budu uporedivi sa EU. Popis treba da bude statistički, a nikako politički", rekao je on.
Poslanici opozicije optužili su vladajuću koaliciju da želi politizaciju popisa u cilju smanjenja broja Srba u Crnoj Gori.
Popis stanovništva u Crnoj Gori predviđen je za april naredne godine.
Poslanici su, jednoglasno, usvojili i zaključak kojim se poziva na reprogramiranje duga emiterima kojima prijeti da budu eliminisani iz etra.
Nova srpska demokratija prethodno je povukla iz skupštinske procedure izmjene Zakona o elektronskim komunikacijama, kojima se predlagano da se medijima, koji nemaju nacionalnu pokrivenost, otpiše dug od oko 300 hiljada EUR.
Usvojene su i izmjene zakona o Vojsci Crne Gore, državnim nagradama, manjinskim pravima o slobodama, pozorišnoj djeletnosti, a potvrđeno je i više međunarodnih sporazuma.
Skupština je za članove Savjeta Agencije za elektronske medije izabrala Zdravka Uskokovića, Ranka Vujovića, Mladena Lompara, Budimira Damjanovića i Zlatka Vujovića.
Poslanici su odložili izjašnjavanje o izmjenama Zakona o zaštitniku ljudskih prava i sloboda, zbog nejasnoća koji su amandmani prihvaćeni.
Crnogorski parlament sjutra će održati posebnu sjednicu na kojoj će raspravljati o opozicionom predlogu zakona.