Vijeće je oslobodilo Mladena Govedaricu i Zlatka Tarlea optužbe za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, javlja agencija Mina. Inače, suđenje pripadnicima JNA optuženima za ratni zločin u Morinju završeno je u decembru prošle godine, a presuda je izrečena danas.
Menzalin je osuđen na četiri, Gligić i Lučić na tri a Gojnić na dvije godine zatvora, za krivično djelo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.
Suđenje pripadnicima JNA optuženima za ratni zločin u Morinju završeno je u decembru prošle godine. Apelacioni sud Crne Gore prethodno je ukinuo prvostepenu presudu za ratni zločin u logoru Morinj kojom su šestorica pripadnika JNA osuđeni na ukupno 16 i po godina zatvora za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.
Sudija Milenka Žižić, obrazlažući presudu navela je da su četvorica optuženih djela radili sa umišljajem, i da su bili svjesni da se radi o zaštićenoj kategoriji ratnih zatvorenika.
Ona je ocijenila da ne stoje navodi odbrane da zarobljenici koji su dolazili u Morinj, nijesu imali status ratnih zarobljenika.
Žižić je objasnila da je specifičnost krivičnog postupka u tome što su iskazi svjedoka, žrtava jedini iskaz vjerodostojnosti, jer su djela počinjena prije 20 godina.
“Svjedoci tvrde da su svakodnevno udarani, tjerani da se međusobno tuku, čupaju travu, pjavaju četničke pjesme, a dio njih je vođen i na lažno strijeljanje”, kazala je ona.
Žižić je saopštila da su Govedarica i Tarle oslobođeni jer nije bilo nesumnjivih dokaza da su počinili ratni zločin.
Vijeće je odlučilo da se Menzalinu produži pritvor, “jer se nalazio u bjekstvu tokom postupka”.
Gojnić, Lućić i Gligić su bili u prtivoru od 16. avgusta 2008. do 15. maja 2010. godine, a
Menzalin je uhapšen 3. marta prošle godine.
Govedarica je rekao novinarima, nakon izricanja presude, da je to očekivao i u prvom postupku.
“Ja mirno spavam sve vrijeme, mislim da će presuda pomoćiu onima koji su lagali, prije svega predsjedniku udruge hrvatskih logoraša Zdenku Buliću, svima koji su mene pominjali kao isljednika. Možda će im presuda pomoći da mirno spavaju ali svjest im nikad neće biti čista”, naveo je Govedarica.
Prema njegovim riječima, četvorica opuženih koji su dobili kazne su ”izgleda trebali biti osuđeni”.
Govedarica je pojasnio da Sud tokom postupka nije prihvatio mnogo predloga odbrane.
Novak Ražnatović, advokat Zlatka Tarlea, ocijenio je da je očekivana oslobađajuća presuda za njegovog klijenta.
Prema njegovim riječima ta odluka je zakonita i pravična, “ali čekaćemo odluku Apelacionog suda, ukoliko tužilac uloži žalbu”.
Vladimir Vuleković, advokat Iva Menzalina, rekao je da je nezadovoljan presudom i najavio žalbu Apelacionom sudu.
On smatra da je Menzalinu nezakonito produžen pritvor.
“Obrazloženje da se nalazio u bjekstvu nije razlog za produženje pritvora. Javnost mora da zna da je Menzalin došao sam u Crnu Goru redovnom avionskom linijom iz Beograda, čime je manifestovao svoju volju da se pojavi pred Sudom”, naveo je Vuleković.
Menzalin, kako je dodao, nije lišen slobode trećeg marta protekle godine već drugog.
Vuleković je rekao da vjeruje da će pravosuđe na kraju donijeti ispravnu i na zakonu zasnovanu presudu, ”kako u pogledu pritvora i visine kazne”.
Visina kazne od četiri godine, tvrdi Vuleković, nije u skladu sa praksom Međunardnog suda.
Prema njegovim riječima, to najbolje ukazuje kazne licu iz Logora Lore.
“Ta osoba je osuđena na četiri godine zatvora, a stavlja mu se na teret smrt dva civila u jednoj večeri i uz to mučenje još pet zatvorenika. On je dobio četiri godine sa obrazloženjem da je ta odluka u sklada sa praksom međunarodnog prava”, rekao je Vuleković.
Vesna Gačević-Rogova, advokat Iva Gojnića, smatra da je presuda pokušaj Suda da spasi potpuni fijasko optužnice.
“Kako se presuda donosi na osnovu dokaza i slobodnog sudijskog uvjerenja, ova odluka je donešena na osnovu sudijskog uvjerenja jer je dokaza nije bilo. Žalićemo se”, pojasnila je ona.