Stav

Tragikomični pokušaj odbrane

Sluša li ministarka Borovinić Bojović što njeni podređeni pričaju?

Ono što iznese državni sekretar Ministarstva zdravlja, na konferenciji za medije Ministarstva zdravlja je zvaničan stav, gle čuda - Ministarstva zdravlja

Sluša li ministarka Borovinić Bojović što njeni podređeni pričaju? Foto: Foto: Printscreen
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Iako je već više puta u istoj rečenici pomenuto ministarstvo to je jako bitno zbog jučerašnje, tragikomične izjave ministarke Jelene Borovinić Bojović da navodno „niti Vlada Crne Gore, niti Ministarstvo zdravlja nikada nije iznijelo stav o odbijanju donacije biznismena Petrosa Statisa“.

Ovo me odmah podsjetilo na situaciju u Srbiji kada je počela čitava frka oko koronavirusa, kada je Aleksandar Vučić doveo svoje stručnjake da uvjeri javnost da je Srbija koja je preživjela bombardovanje moćnija od nekog smiješnog virusa i da žene mogu slobodno u Italiju u „šoping“, jer su veliki popusti. Da bi nekoliko nedjelja kasnije Vučić kazao da „nije tačno da je to iko ikada rekao, te da su to laži“. Kao da internet ne postoji?!

Tim koracima izgleda ide i naša nova ministarka zdravlja, pa nije loše da je podsjetimo što je kazao njen državni sekretar prije četiri dana na pres-konferenciji njenog resora.

Naime, na pitanje Katarine Janković, novinarke Pobjede, kako se ministarstvo odnosi prema donaciji Petrosa Statisa, da li će je prihvatiti i da li su ga kontaktirali, državni sekretar Borko Bajić je rekao da su donacije dobra ponuda, ali da SZO i EU predlažu da se vakcine nabavljaju zvaničnim kanalima kao i da su, što je jako bitno istaći, nabavili dovoljan broj vakcina te da nema potrebe da se bilo šta donira u tom smislu.

Nego da ne izvlačimo iz konteksta, citiraćemo kompletan odgovor gospodina Bajića.

„Što se tiče prihvatanja donacija, ministarka je to obrazlažući jasno naglasila da smo mi ušli u direktne pregovore sa proizvođačima, imamo pregovore sa kovaks mehanizmom. Uz pomoć SZO, imamo bilateralni dogovor sa UNICEF-om i to su ti zvanični kanali komunikacije preko kojih svaka država komunicira sa proizvođačima. Odnosno direktno sa proizvođačom preko diplomatije i bilateralno direktnim ugovaranjem. Sve te donacije i sve mogućnosti su naravno dobra ponuda, međutim trenutno ono što zagovara i što predlaže i savjetuje i SZO i EU je da se ovi mehanizmi koriste koji se već koriste od strane Ministarstva zdravlja.

Kao što sam i već rekao i već znate preko Kovaks mehanizma nekih 20 procenata vakcina za čitavo tržište će biti obezbijeđeno. Upravo je prošle nedjelje i potpisan ugovor između Kovaks Gavi inicijative i Fajzera kao velikog proizvođača gdje će Crna Gora dobiti nekih 5.850 vakcina preko tog mehanizma a ugovorima sa drugim proizvođačima ugovorili smo sasvim dovoljan broj vakcina da pokrijemo i prioritetne grupe i predviđeni broj stanovništva. Tako da nema potrebe da se bilo šta donira u tom smislu“, kazao je Bajić na pres konferenciji.

Ako je Borovinić Bojović mislila da kaže niko nije upotrijebio baš te riječi „odbijamo donaciju“, onda je u pravu, ali ipak, ne treba vrijeđati inteligenciju javnosti jer se stvari mogu saopštiti i drugim riječima, baš poput ovih - „nema potrebe da se bilo što donira u tom smislu“.

Isto tako problematična je i druga činjenica. Informacija da Statis donira 10.000 vakcina je izašla 21. januara. Konferencija za medije je bila četiri dana kasnije. Zbog čega tada nije državni sekretar Bajić saopštio će vakcinu prihvatiti nakon kontrole kvaliteta umjesto što je rekao, kupujemo zvaničnim kanalima, imamo mi dovoljno tako da nema potrebe.

Jasno je, Crna Gora je mala, zdravstveni sistem je oskudan i niko ne očekuje da za svega nekoliko mjeseci novo ministarstvo drastično poboljša situaciju. Ali, ako smo svi svjesni te činjenice, onda je potpuno nelogično da se, u vremenu kada svi grabe da pribave što više za svoje građane, čeka punih nedjelju dana na stav ministarstva o donaciji, naročito ako uzmemo u obzir da prve vakcine još nijesu ni stigle u Crnu Goru. 

A, svima nam je u interesu da vakcinacija što prije počne.

Portal Analitika