Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Službenici Uprave policije iz Bara nezadovoljni radom Sindikata: Policajci zbog cijene kvadrata nemoćni da riješe stambeno pitanje

Traže odgovore od ministra unutrašnjih poslova

Službenici Uprave policije iz Bara nezadovoljni radom Sindikata: Policajci zbog cijene kvadrata nemoćni da riješe stambeno pitanje

Policajci iz Bara koji već deset godina pokušavaju da riješe stambeno pitanje uz pomoć Sindikata Uprave policije, moraće da plate 1.383 eura kvadrat, u zgradi iza Opštine Bar, na placu Sindikata bezbjednosnih institucija, čija izgradnja još nije počela

Ilustracija Foto: Pobjeda
Ilustracija
PobjedaIzvor

Službenicima policije u ponudu je uračunato 600.000 eura pomoći države, ali nije odlučeno da li će policajce Opština osloboditi komunalija ili napraviti kompenzaciju uzimajući poslovne prostore.

„Policajci iz Bara već 10 godina ne mogu da riješe stambeno pitanje, jer sindikat ne radi za dobrobit policajaca“, tvrde Pobjedini sagovornici. 

Smatraju da Sindikat ne radi u korist policajaca, jer im nudi stanove po većoj cijeni uz izgovor „da je takva trenutna cijena i da je to dobro.“

Pobjedini izvori pojašnjavaju da cijena kvadrata, ponuđena preko Sindikata Uprave policije nije povoljna, jer ako se sa ponuđene cijene umanji 600.000 pomoći države, onda bi cijena iznosila minimum 1.400 eura po kvadratu, samo izgradnje.

„Kad biste u tu cijenu uračunali komunalije i plac, onda bi ta cijena sigurno bila i 300 eura veća od ove. Po toj cijeni stanove možete kupiti i na slobodnom tržištu u Podgorici, Ulcinju, Nikšiću i mnogim drugim mjestima“, objašnjava sagovornik Pobjede.

On navodi da je država ustupila opštinsko zemljište i prebacila ga na MUP, dok je MUP prebacio zemljište na Sindikat bezbjednosnih institucija (174 stana).

Prema saznanjima Pobjede, prvi ponuđač za izgradnju stambene zgrade bila je firma Roming iz Nikšića sa cijenom 1.268 eura po kvadratu. Međutim, nekoliko dana prije početka izgradnje firma Roming je odustala od izgradnje.

Nakon toga, raspisan je novi oglas na koji se javlja investitor iz Turske, čija je firma registrovana u Crnoj Gori, ali se ispostavlja da nema dovoljno sredstva na računu, zbog čega je odbijen.

Skuplja ponuda

Ubrzo se raspisuje novi oglas i opet se javlja firma Roming, ali sa skupljom ponudom - 1.670 eura po kvadratu.

Prema saznanjima Pobjede, da bi policajcima kvadrat stana bio jeftiniji, 20-ak službenika treba da ostane bez stanova, jer ih oni daju Romingu da bi umanjio cijenu kvadrata stana.

Time, policajci gube još tri stana veće kvadrature kako bi platili projekat za zgradu.

Pobjeda saznaje da se čak garažna mjesta duplo naplaćuju policajcima na način što se u cijenu kvadrata stana već uračunalo garažno mjesto, da bi po kupovini stana policajcima prodavana garažna mjesta po cijeni između 12.000 i 15.000 eura.

Prema tvrdnjama sagovornika Pobjede, policajci su nezadovoljni ovakvim načinom rada Sindikata Uprave policije.

„U penziju odlaze nezadovoljni jer ne rješavaju stambeno pitanje, a pojedini službenici su čitav svoj radni vijek proveli kao podstanari“, objašnjava izvor Pobjede.

Bez odgovora

Pobjeda je 24. januara uputila pitanja Sindikatu Uprave policije, na čijem je čelu Mladen Šuškavčević, a nakon toga i kontaktirala sa njim telefonom, međutim, nijesmo dobili odgovore.

Šuškavčevića smo pitali koliko novca je država izdvojila za izgradnju sindikalnih stanova u Baru za službenike Uprave policije koji nemaju riješeno stambeno pitanje, kao i koliko stanova ima zgrada, te koliko njih je namijenjeno za službenike policije?

Zanimalo nas je koja firma se javila na oglas, odnosno koji izvođač radova je odbijen i zbog čega. 

Šuškavčević nije odgovorio ni na pitanja po kojoj cijeni se nudi kvadrat stana i koji su uslovi da se stan dobije.

Pitanja smo poslali i ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću nakon saznanja da su mu se članovi Sindikata obraćali za pomoć u rješavanju stambenog pitanja.

Odgovore nijesmo dobili na pitanja: da li je tačno da je odbio sastanak sa članovima Sindikata uz obrazloženje da se to njega ne tiče. Pitali smo Šaranovića da li zna kako je raspodijeljeno 600.000 eura pomoći države za službenike koji nemaju riješeno stambeno pitanje, kao i po kojim uslovima mogu da riješe stambeno pitanje u Baru.

Takođe, interesovalo nas je da li je ministar upoznat sa tim koliko novca odvajaju službenici policije za Sindikat i da li je tačno da plaćaju i uniformu.

Redakciji Pobjede obratili su se nezadovoljni policajci koji su insistirali da ostanu anonimni, podsjećajući da je Vlada na čijem je čelu bio premijer Dritan Abazović govorila o gradnji stambenih objekata za građane po cijeni od 900 eura po kvadratu, dok sadašnji predsjednik Vlade Milojko Spajić nudi cijenu od 1.000 eura po kvadratu.

Policajci, zbog ovog i brojnih drugih problema, traže odgovore od ministra Šaranovića.

„Tražimo odgovore o pitanju zarada i uniformi. U ovom slučaju, država treba da učestvuje sa 600.000 eura, pa se pitamo da li Šaranović i Vlada treba da isprate gdje ide taj novac. Predsjednik Sindikata ima riješeno stambeno pitanje i gradi kuću u Zeti, pa se pitamo da li bi ministar trebalo da obrati pažnju da li Sindikat radi u skladu sa Zakonom“, kazali su oni za Pobjedu.

Oni su ministra pitali da li se pravilnik za rješavanje stambenih potreba mijenja kako bi pojedini službenici bliski Šuškavčeviću dobili dovoljan broj bodova za dobijanje stana u zgradi u Baru, jer, kako tvrde, ti isti službenici uzimali su nepovratne kredite od sindikata čime se automatski, bez promjene pravilnika, udaljuju od dobijanja stana.

Napominju da je, prije pandemije korona virusa, kad su nuđeni stanovi po 753 eura cijena kvadrata u slobodnoj prodaji bila po istoj cijeni ili 50 eura veća.

„Isto tako kad im je cijena bila 1.268 eura, prema našim saznanjima, u Ulcinju se stan mogao kupiti za 1.100 eura po kvadratu u slobodnoj prodaji“, naveli su sagovornici Pobjede.

Ponovili su da je u prethodnim godinama bilo veoma aktuelno pitanje stanova za članove Sindikata Uprave policije.

„Prva opcija bila je da se izgradi zgrada sa oko 200 stanova, pri čemu bi izvođaču radova pripalo 60 stanova, za umanjenje cijene kvadrata, a policajca bi stan koštao 753 eura po kvadratu. Sve to iz ovog ugla izgleda lijepo i povoljno, ali moramo znati da je u tu cijenu uračunata i pomoć države koju su policajci trebali da dobiju, a plac dobijen od Opštine. Takođe, moramo imati u vidu da se u tom periodu cijena u izgradnji kretala od 500 do 650 eura po kvadratu, a cijena kvadrata na tržištu oko 900 do 950 eura po kvadratu“, ukazali su policajci.

Šćepanović razgovarao sa predstavnicima sindikata 

Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović nekoliko dana nakon upita Pobjede, tačnije krajem januara, razgovarao je sa predsjednikom Sindikata Uprave policije Mladenom Šuškavčevićem, kao i sa predsjednikom i potpredsjednikom Nezavisnog sindikata policije Crne Gore Igorom Rmandićem i Đorđijem Vukićevićem.

Na sastanku su razgovarali o rješavanju stambenog pitanja policajaca u više gradova, pitanjima pravne zaštite policijskih službenika, poboljšanja radnih uslova, kao i smanjenju obima posla koji prevazilazi zakonske okvire, izazvanih nedostatkom kadra.

Razmatrana su i pitanja socijalne politike, uključujući raspodjelu sredstava za kreditnu podršku zaposlenima, kao i problematiku izgradnje i rješavanja stambenih pitanja za policijske službenike u više gradova.

Šćepanović je tada upoznao predstavnike sindikata sa ključnim pravcima rada Uprave policije u narednom periodu, naglašavajući da će prioriteti biti borba protiv kriminala i korupcije, jačanje profesionalizma i unutrašnje stabilnosti u cilju izgradnje moderne i efikasne policije koja će biti garant bezbjednosti građana, kao i jačanja kadrovskih kapaciteta i popunjavanja deficitarnog kadra.

Takođe, govorili su i o rješavanju problema nabavki policijskih uniformi i opreme, uvođenje stacionarnih radara, a kao dugoročni cilj iznijet je prijedlog nastavka projekta pokrivanja javnih površina video nadzornim kamerama i u drugim gradovima osim Podgorice, Budve i Bara, sa primarnim akcentom na Cetinje.

Sporan ugovor sa vlasnicima baraka

Sindikat policije potpisao je ugovor sa vlasnicima baraka u Baru, koji koriste te objekte koji su inače u vlasništvu MUP-a, a kako bi i vlasnici baraka stekli pravo da dobiju stan u novoj zgradi - oko 17 stanova, saznaje Pobjeda.

„Taj ugovor koji je predsjednik Sindikata Šuškavčević potpisao sa predstavnicima baraka je štetan za policajce jer im je dato pravo na dobijanje stanova, a ugovorom je predviđeno da policajci moraju da plate po 30 kvadrata svakom stanodavcu baraka“, objašnjava izvor Pobjede.

Napominje da su vlasnici baraka većinom policajci koji su završili službovanje i da su po završetku radnog odnosa trebali da napuste te objekte.

„Pravo na dodjelu stana ili proširenje stana imaju policajci koji su živjeli u barakama, a prethodno su riješili stambeno pitanje preko Sindikata. Proširenje stana traže jer su prethodno prodali stan i sad traže mogućnost da ponovo dobiju stan“, upozorava sagovornik Pobjede.

Portal Analitika