Kultura

Parcela na kojoj se nalazi kulturno dobro „Doljani – Zlatica“, devedesetih godina, pod sumnjivim okolnostima promijenila vlasnika

Službenik „greškom“ promašio broj, a pogodio Mitropoliju SPC

Uprava za nekretnine je 2007. godine donijela Rješenje o upisu parcele 3534 i postojećih objekata na državno vlasništvo Opštine Podgorica. Mitropolija je na ovo rješenje izjavila žalbu, a Uprava je tu žalbu odbila 25. maja 2007. godine. Presudom Upravnog suda Crne Gore od 27. decembra 2007. odbijena je i tužba Mitropolije crnogorsko-primorske podnijeta protiv drugostepenog rješenja

Nad ostacima ranohrišćanske crkve podignuta je tenda sa likovima svetaca, bez odobrenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara Foto: Foto: Pobjeda
Nad ostacima ranohrišćanske crkve podignuta je tenda sa likovima svetaca, bez odobrenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara
PobjedaIzvor

Katastarska parcela br. 3534 u Doljanima, na kojoj se nalaze ostaci ranohrišćanske crkve, od sredine devedesetih godina prošlog vijeka pa sve do 2007. godine nezakonito je bila u vlasništvu Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, saznaje Pobjeda. To se dogodilo nakon što je neimenovani službenik, upisujući podatke o vlasništvu i pravu korišćenja, 1995. godine umjesto jednog matičnog broja upisao drugi za koji će se ispostaviti da pripada – Mitropoliji.

Ispravka u listu nepokretnosti urađena je tek nakon Rješenja Uprave za nekretnine i presude Upravnog suda iz 2007. godine, kojom se nalaže da parcela 3534, površine 3.146 metara kvardratnih, kao i dva objekta ukupne površine 1.022 kvadrata, budu upisani na ime – državna svojina Opštine Podgorica.

Ova parcela, podsjetimo, ponovo je došla u fokus javnosti 2. februara ove godine kada je Pobjeda objavila informaciju da je grupa građana komunalnoj inspekciji podnijela prijavu u kojoj se navodi da je „devastiran jedan od najstarijih spomenika kulture u Crnoj Gori, ranohrišćanska bogomolja na Zlatici iz IV vijeka“. U prijavi, grupa građana navodi da se na pomenutom lokalitetu dešavaju promjene za koje je odgovorna Mitropolija crnogorsko-primorska.

"Na samom prilazu su ograda i lanac, a unutar prostora se nalaze ostaci kioska, iznad nekadašnjeg oltara postavljena je tenda sa likom nekog od svetaca, i ova lokacija se, po nezvaničnim informacijama, koristi od strane Crkve Srbije u Crnoj Gori", navodi se, između ostalog, u prijavi.

GREŠKE I ISPRAVKE

Kako pokazuje dokumentacija koju je Pobjeda dobila od Uprave za katastar i državnu imovinu, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, pravo vlasništva nad parcelom Mitropolija je nezakonito dobila 1995. godine tako što je nepoznati službenik, najvjerovatnije nekadašnjeg Zavoda za zaštitu spomenika kulture Crne Gore, upisujući podatke o vlasniku i držaocu, umjesto Dobru Crkve Doljanske vlasništvo pripisao Mitropoliji crnogorsko-primorskoj.

Rje-enje

Foto: Pobjeda

"Provjerom podataka u katastarskoj evidenciji se utvrđuje da je predmetna nepokretnost u prethodnoj evidenciji katastra zemljišta koja je bila u upotrebi do 1998. godine upisana na Dobro Crkve Doljanske (groblje i crkva iz 19. vijeka, u vlasništvu Opštine Podgorica, nap. aut). U postupku izlaganja rješenjem komisije br. 1065 od 15. juna 1995. godine je utvrđeno pravo korišćenja na ime Dobro Crkve Doljanske, a u istom postupku nije utvrđeno pravo svojine iz razloga što se postupku nijesu odazvale stranke, pa je izlaganje izvršeno po službenoj dužnosti preuzimanjem podataka iz prethodne evidencije katastra zemljišta. Međutim, prilikom unošenja podataka po rješenju Komisije za izlaganje nije tačno izvršen upis na korisnika Dobro Crkve Doljanske, već je greškom ukucavanja matičnog broja upisana Pravoslavna Mitropolija crnogorsko-primorska", navodi se u obrazloženju Rješenja o promjeni upisa prava svojine, koje je Uprava za nekretnine donijela 9. februara 2007. godine.

Zahtjev za ispravku greške Upravi za nekretnine poslao je 13. septembra 2005. godine nekadašnji Zavod za zaštitu spomenika kulture Crne Gore. Tim zahtjevom tražen je upis objekata – kulturnih spomenika – na parceli 3534 u list nepokretnosti br. 1065 KO Doljani i upisa zabilježbe da je riječ o spomenicima kulture, stavljenih pod zaštitu zakona. Takođe, tražena je ispravka greške kod upisa podataka o vlasniku u list nepokretnosti br. 1065, te da se „umjesto Pravoslavna Mitropolija crnogorsko-primorska nepokretnosti iz l.n. br. 1065 upišu na stvarnog vlasnika“.

Uprava za nekretnine je već 19. septembra 2005. izvršila traženu promjenu o upisu objekata kao kulturnih dobara, ali i promjenu prava korišćenja, te je umjesto Mitropolije crnogorsko-primorske upisano Dobro Crkve Doljanske. Naime, ova parcela se još od 1961. godine, od rješenja o stavljanju arheološkog lokaliteta Doljani-Zlatica pod zaštitu države, u katastru vodila kao Dobro Crkve Doljanske, što je potvrdilo i rješenje br. 02-490 od 5. marta 1993. U tim rješenjima, kako je utvrdila Uprava za nekretnine, kao imalac prava je „konstatovana Opština Podgorica, odnosno NOO Titograd“.

Postupanje Uprave za nekretnine u odnosu na zahtjev Zavoda za zaštitu spomenika kulture nije se svidjelo Mitropoliji, pa je na navedeno rješenje i zaključak MPC izjavila žalbu. Drugostepeni organ je 11. oktobra 2006. godine poništio Rješenje Uprave za nekretnine i predmet vratio prvostepenom organu na ponovni postupak. To je urađeno zato što je utvrđena bitna povreda postupka, s obzirom na to da Mitropoliji nije pružena prilika da učestvuje u postupku kao stranka ili zainteresovano lice. Takođe, utvrđeno je da su sporna parcela i kulturna dobra upisani na Dobro Crkve Doljanske, kao nepostojeće pravno lice. Ovim povodom održane su dvije usmene rasprave, u decembru 2006. i januaru 2007. godine, na kojoj su učestvovali punomoćnici Mitropolije, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Opštine Podgorica i JU Muzeji i galerije Podgorice.

NUDILI AKT IZ 1929.

Mitropoliju su na usmenim raspravama zastupali advokati Dalibor Kavarić i Jugoslav Krpović koji je u januaru 2007. godine izjavio da je MPC vlasnik parcele 3534 i objekata, što je potvrđeno, kako je istakao, dostavljanjem akta iz 1929. godine koji je imao karatker javne isprave.

"Takođe, dokazali smo da je Mitropolija bila držalac ove imovine zadnjih 100 godina, tako da smatramo da je ova pravna stvar u potpunosti jasna", kazao je Krpović i predložio da se saslušaju mještani koji žive u blizini kulturnog dobra „Doljani – Zlatica“ i imaju „neposredna saznanja o okolnostima koje su od značaja za utvrđivanje vlasništva na ovoj imovini“.

Kavarić je prigovorio Upravi za nekretnine da se nije potrudila da pribavi podatke o tome na koga je sporna parcela bila upisana prije šezdesetih godina, tačnije želio je da dokaže da prije šezdesetih nije bilo pomena o Dobru Crkve Doljanske. Takođe, tvrdio da je Opština Podgorica ne može biti vlasnik Doljanskog groblja, s obzirom na to da se „u tom groblju nalazi crkva iz 19. vijeka“.

"Složićemo se da Opština Podgorica sigurno nije u 19. vijeku osnovala crkvu i Doljansko groblje",  konstatovao je Kavarić.

Predstavnik Opštine Podgorica Dragoljub Raspopović odgovorio je da je po prvoj katastarskoj evidenciji, kojom raspolaže Uprava za nekretnine iz 1956. godine, utvrđeno da je parcela 3534 bila označena kao – groblje sela Doljani.

"Pošto su groblja po svojoj prirodi vlasništvo opštine, to je i predmetna katastarska parcela skvakako trebalo biti upisana kao vlasništvo Opštine Podgorica, odnosno tada Opštine Titograd", kazao je Raspopović i Upravi dostavio kopiju akata koji to potvrđuju.

Raspopović je u prilog vlasništvu Opštine Pogorica naveo i činjenicu da je Javna ustanova Muzeji i galerije Podgorice, čiji je osnivač Opština, decenijama održavala i istraživala kulturno dobro „Doljani – Zlatica“. To je potvrdila i predstavnica Muzeja Vesna Popović.

Nakon ove usmene rasprave, Uprava za nekretnine je donijela Rješenje o upisu parcele 3534 i postojećih objekata na državno vlasništvo Opštine Podgorica. Mitropolija je na ovo Rješenje izjavila žalbu, a Uprava je tu žalbu odbila 25. maja 2007. godine. Presudom Upravnog suda Crne Gore br. 690/2007 od 27. decembra 2007. odbijena je i tužba Mitropolije crnogorsko-primorske podnijeta protiv drugostepenog rješenja.

„BRINU I ČUVAJU“

Podsjetimo, Mitropolija crnogorsko-primorska, uz dozvolu Uprave za zaštitu kulturnih dobara, prije nekoliko godina izgradila je konak na susjednoj parceli br. 3533, koja je u njenom vlasništvu. I pored presude Upravnog suda iz 2007. godine, Mitropolija se nikada suštinski nije odrekla potrebe da na bilo koji način upravlja kulturnim dobrom „Doljani – Zlatica“, iako na to nema pravo budući da nije vlasnik parcele 3534, niti objekata, a uz to nema ni pravo korišćenja. To, međutim, ne sprečava nastojateljicu susjednog konaka MPC, Evgeniju, da se „brine“ o ovom kulturnom dobru, tako što zaključava kapiju kroz koju se dolazi do ostataka ranohrišćanske crkve, pod izgovorom da je katanac tu „silom prilika zbog zlonamjernika koji su upadali u dvorište crkve.“ Ne sprečava je to ni da brine o bespravno podignutoj tendi iznad ostataka crkve, sa utisnutim likovima svetaca, i molitvenom prostoru za potrebe vjernika, na šta je početkom februara ukazala i grupa građana u prijavi podnešenoj Komunalnoj inspekciji.

Foto: Pobjeda

Sa druge strane, crnogorski mediji u posljednih nekoliko godina zabilježili su nekoliko javnih istupa nastojateljice Evgenije, u kojima se žalila na maćehinski odnos Opštine Podgorica i Ministarstva kulture prema ovom kulturnom dobru.

Namjeravali da rade 2016, ponovo tražili promjenu vlasništva, pa odustali


Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Pobjedi je potvrđeno da je prije nekoliko godina Mitropolija planirala određene radove na ostacima ranohrišćanske crkve, u okviru kulturnog dobra „Doljani – Zlatica“. Naime, Uprava je 27. jula 2016. godine izdala „Rješenje o konzervatorskim uslovima za potrebe izrade Konzervatorskog projekta ostataka trihonhalne crkve na lokalitetu 'Doljani – Zlatica' na KP broj 3534 KO Doljani, a na zahtjev Pravoslavne Mitropolije crnogorsko-primorske.“

"Nakon toga slijedi izrada projekta, međutim, taj projekat nije urađen ni dostavljen Upravi na saglasnost", odgovorili su Pobjedi iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Međutim, postavlja se logično pitajne: kako je Mitropoliji moglo biti izdato Rješenje o konzervatorskim uslovima, budući da u listu nepokretnosti nije upisana kao vlasnik parcele i objekata, te samim tim nije ni mogla tražiti saglasnost za bilo kakve interevencije na kulturnom dobru koje joj ne pripada?!

Sa druge strane, zahtjev Mitropolije upućen Upravi, 2016. godine, poklapa se sa raspisivanjem Javnog poziva za podnošenje zahtjeva za dobijanje finansijskih sredstava od Ministarstva kulture za realizaciju 38 projekata, koji se odnose na konzervatorska i arheološka istraživanja, kao i na izradu konzervatorskih projekata i sprovođenje konzervatorskih mjera za kulturna dobra. Na spisku kulturnih dobara, koja su se nalazila u javnom pozivu, bilo je i kulurno dobro u Doljanima, koje je u tom pozivu imenovano kao – Manastir Sv. Mihaila. Nešto malo ranije, 2015. godine, Mitropolija je Upravi za nekretnine podnijela novi zahtjev za promjenu vlasništva na katastarskoj parceli 3534, ali su u međuvremenu od toga odustali. To je Pobjedi nezvanično potvrđeno iz Uprave za zaštitu imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada. Međutim, u listu nepokretnosti i dalje postoji aktivan zahtjev za promjenom vlasništva, iz 2015. godine.


Opština Podgorica dužna da se stara o kulturnom dobru, uskoro će biti definisana i njegova namjena


Iz Uprave za zaštitu kulturih dobara podsjetili su da je članom 117 Zakona o zaštiti kulturnih dobara definisano da vlasnik/držalac kulturnih dobara čuva, održava i sprovodi mjere zaštite na istom, a u odnosu na Zakonom propisana akta donešena od strane Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Takođe, ukazuju i na član 119 istog Zakona, koji predviđa da je vlasnik/držalac kulturnog dobra obavezan da omogući njegovu dostupnost javnosti. To je, u konkretnom slučaju, Opština Podgorica, pa samim tim nikakvi katanci nastojateljice Evgenije ne mogu spriječiti Opštinu Podgorica da se stara o svom vlasništvu.

Na pitanje da li je za Upravu prihvatljivo ubacivanje vjerskih obilježja na ovo kulturno dobro i njegovo prilagođavanje za vjerske obrede, Pobjedi je odgovoreno da „namjenu korišćenja kulturnog dobra određuje Uprava za zaštitu kulturnih dobara“.

"Namjena će biti definisana nakon sprovođenja revalorizacije, odnosno donošenjem Rješenja o potvrđivanju statusa ovom kultunom dobru na osnovu izrađenog elaborata", ističu iz Uprave.

Na podsjećanje Pobjede da se sporna tenda, koja je podignuta nad ostacima ranohrišćanske crkve, pominje i u elaboratu o revalorizaciji iz 2014. godine, sa napomenom da je podignuta bez odobrenja, ali da štiti ostatke trobrodne bazilike, iz Uprave su odgovorili da je u toku proces izrade novog elaborata o revalorizaciji ovog kulturnog dobra.

"Stručni tim zadužen za izradu istog utvrdiće mjere u odnosu na uticaj koji nova konstrukcija ima na kulturno dobro", kazali su Pobjedi iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Nova greška iz 2007. otklonjena nakon zahtjeva iz 2019. godine


Zanimljivo je da je Uprava za nekretnine, sprovodeći konačno i pravosnažno Rješenje iz 2007. godine o promjeni vlasništva nad parcelom 3534 i objektima, takođe napravila grešku pa je u list nepokretnosti br. 1065 KO Doljani, sporna parcela upisana ponovo sa pravom korišćenja na Dobro Crkve Doljanske.

Zahtjev-za-ispravku-gre-ke

Zahtjev za ispravku greške; Foto: Pobjeda

Naime, Uprava je u tzv. „B“ i „V“ listu ispravno upisala parcelu kao državnu svojinu Opštine Podgorica, dok je u „G“ listu trebala biti upisana zabilježba – spomenik kulture – umjesto Dobro Crkve Doljanske. To nije bilo u skladu sa konačnim i pravosnažnim rješenjem, pa je zamjenik zastupnika Glavnog grada Dragoljub Raspopović 2019. godine od Uprave za nekretnine zatražio ispravku greške. Prema dostupnim podacima iz registra www.ekatastar.me, greška je ispravljena i u zabilježbi se umjesto Dobro Crkve Doljanske navodi – spomenik kulture.

Portal Analitika