Prethodno je predsjednik pljevaljske opštine Dario Vraneš, pozivajući se na komunikaciju sa Bešovićem, najavio da će ukoliko se meteo prilike ne promijene i izostanu najavljene padavine danas biti angažovan helikopter Direktorata za vanredne situacije Srbije u saniranju vatrom zahvaćenog područja. Veliki dim utiče i na stanje vazduha u gradu.
Bilateralni sporazumi
Prema Bešovićevim riječima, prema posljednjim izvještajima Operativnog štaba i procjenama meteorologa, zaključno sa jučerašnjim danom nije procijenjeno da će zahtjev za intervenciju sa strane biti neophodan, ali je dodato da takvu mogućnost, shodno bilateralnom sporazumu Crne Gore sa Srbijom imaju, ukoliko bude potrebe.
Srbija posjeduje „kamov Ka 32“, helikopter ruske proizvodnje, nosivosti pet kubika vode. To je jedna od najefikasnijih letilica za saniranje požara, naročito na šumskom nepristupačnom području.
Bešović je dodao da slične bilateralne sporazume o uzajamnoj saradnji i pomoći u slučaju požara većih razmjera ili vanrednih situacija Crna Gora ima sa svim zemljama u regionu.
“Te procedure predviđaju i razrađuju razne opcije, uključujući i jednokratno nadlijetanje i gašenje, kao i eventualno slijetanje i boravak posade kod nas”, naveo je on, precizirajući da imamo 12 potpisanih bilateralnih sporazuma i tri memoranduma o saradnji sa drugim državama.
On je kazao Pobjedi da je u gašenju požara na Golubinji učestvovao vojni helikopter, kao i efektiva na terenu. Za slučaj da zbog pauze u naletima naš helikopter ne bude mogao da nadleti u određenom momentu, ostala je mogućnost aktiviranja procedure za asistenciju iz regiona.
Stanje u floti
Bešović je kazao da će shodno važećim procedurama u ljetnjem periodu na raspolaganju Avio-helikopterskoj jedinici MUP-a biti jedan od dva helikoptera „bel“, noviji 412.
“Na jednom od ispravnih aviona „er traktor“ u toku je mali servis i on će nakon sprovedenih administrativnih procedura takođe biti operativan, dok se aktiviranje drugog repariranog „er traktora“ očekuje za mjesec do mjesec i po. Opravka krila na njemu je završena, stigao je motor i sada čekamo ovlašćene servisere iz Zagreba koji imaju licencu proizvođača za ugradnju, a potom i testiranje tog vazduhoplova”, rekao je Bešović.
To bi značilo da do sredine ljeta Crna Gora može da računa na tri letilice, ne računajući vojni helikopter.
Uporedo, prema njegovim riječima, treći avion kojim raspolaže AHJ čeka na reparaciju motora u Kanadi, dok se očekuje da u Grčkoj uskoro bude završeno i servisiranje helikoptera „bel 212“
Bešović je saopštio da su procedure i nabavka djelova jako komplikovane i da kašnjenja iz ranijih godina i promjene na tržištu veoma otežavaju reparaciju i održavanje flote.