Društvo

SNS: Način borbe SNP-a i Nove za srpski jezik vodi u najteži srpski poraz

Izvor

Rukovodstva ovih partija optužuju se da su „vlastodršcima obezbijedili da na miru odštampaju gramatiku crnogorskog jezika i da svu pedagošku dokumentaciju i unutrašnju i spoljašnju korespodenciju u školama počnu da vode na crnogorskom jeziku“.

„Rezultat toga su traume djece čije interese navodno branite, a prazne riječi ministra Stijepovića o odlaganju uvođenja nastavnog predmeta crnogorski jezik u mnogi školama se uošte ne poštuju. Vi, međutim, te njegove riječi ističete kao vaš veliki uspojeh“, kaže se u pismu.

Savjet ocjenjuje da će posljedice toga biti „mnogo teže od referenduma 2006“, te da su Srbi u Crnoj Gori izloženi majorizaciji, a srpski jezički, kulturni, i nacionalni identitet, zatiranju i nasilnoj asimilaciji.  

Rukovodstvo Nove i SNP-a optužuju se da ubrzano rade na stvaranju uslova za gašenje Savjeta, čime bi ukinuli i posljednji ustavno-pravni mehanizam koji srpskom jeziku omogućava da preživi u crnogorskim školama

„Da ne bi došlo do našeg međusobnog medijskog satiranja u ovako teškom trenutku“, Savjet predlaže dvije mogućnosti odbrane prava djece na školovanje na srpskom jeziku.

Prva je da kao institucije i politički predstavnici izađemo iz ustavno-pravnog sistema, što bi podrazumijevalo i gašenje Srpskog nacionalnog savjeta, i kretanje u beskompromisnu vanparlamentarnu borbu za promjenu ustava i ustavno definisanje srpskog kao službenog jezika, a Srba kao jednog od konsitutivnih naroda.  

Druga je da se na osnovu Ustava, preko menahizama posebnih prava iz člana 79. izdejstvuje formiranje odjeljenja za nastavu na srpskom jeziku za djecu srpskog jezičkog identiteta.

„Srednjeg puta nema“, ocjenjuju u Srpskom nacionalnom savjetu.   

Pismo potpisuje predsjednik Savjeta, Momčilo Vuksanović.

 

Portal Analitika