Region

Socijalisti i demokrate u Evropskom parlamentu: Novi saziv Skupštine Srbije je ruganje demokratiji

Grupa Socijalisti i demokrate (S&D) u Evropskom parlamentu (EP) ocijenila je da novi saziv Skupštine Srbije predstavlja „ruganje demokratiji“ i pozvala države članice EU da ne otvaraju nova poglavlja u pristupnim pregovorima dok u Srbiji ne bude uspostavljen „dovoljan nivo demokratije“.

Socijalisti i demokrate u Evropskom parlamentu: Novi saziv Skupštine Srbije je ruganje demokratiji Foto: Pixabay
BetaIzvor

Potpredsjednica te druge po snazi grupe u EP, Kati Piri rekla je da izbori u Srbiji koji su održani u nedjelju „nijesu bili reprezentativni“ i navela da strahuje da neće spriječiti „dalju eroziju vladavine prava“, navodi se u saopštenju na sajtu S&D.

„Ovo ne bi trebalo da bude moguće u zemlji koja je kandidat za članstvo u EU. Pozivamo Evropsku komisiju koja vodi pregovore o pristupanju, da istinski analizira šta nije u redu i da izvuče zaključke“, kazala je Piri, potpredsjednica S&D za spoljne poslove.

Ona je dodala da Brisel ne treba da otvara nova poglavlja sa Srbijom prije no što „veliki problemi sa stanjem demokratije u toj zemlji ne budu riješeni“.

„Minimum je da su potrebni slobodni mediji i raznoliki parlament u kojem je predstavljena opozicija. Šokiralo me je što komesar (EU za proširenje Oliver) Varheji nije rekao ni riječ o ovim problemima, niti o zahtjevu opozicije da izbori budu odloženi za kasniji termin“, navela je Piri.

Portparol S&D u Spoljnopolitičkom odboru EP Tonino Picula rekao je da će ta grupa održati bliske kontakte sa sestrinskim partijama u Srbiji koje su bojkotovale izbore, dodavši da oni „nikada nisu za bojkot i da smatraju da politička debata treba da bude u parlamentu“.

„Međutim, uz bojkot vodećih opozicionih partija i uz neuspjeh bilo koje opozicione liste da uđe u parlament, uprkos smanjenju cenzusa na tri odsto neposredno uoči izbora, parlament Srbije je izgubio ulogu zakonodavnog tijela koje predstavlja cijelo srpsko društvo“, kazao je Picula.

On je naveo da je za sadašnje stanje u Srbiji „najvećim dijelom odgovorna Evropska narodna partija (EPP) koja je godinama štitila predsjednika (Srbije Aleksandra) Vučića, dok je on okretao zemlju ka autokratiji“. Vučićeva Srpska napredna stranka (SNS) je pridružena članica EPP.

„Pozivamo EPP da konačno razmotri članstvo Vučićeve partije“, dodao je Picula.

Poslanica S&D Tanja Fajon, predsjedavajuća Delegacije EP za odnose sa Srbijom, rekla je da posle jučerašnjih izbora „više nema parlamentarne opozicije“ u Srbiji i ocijenila da to „dovodi u pitanje legitimitet cjelokupnog rada novog parlamenta“.

„Nivo demokratije u Srbiji značajno je opao posle izbora, da ne govorimo o situaciji sa slobodom medija“, kazala je Fajon.

Ona je navela da je zbog pandemije korona virusa poslata samo ograničena posmatračka misija OEBS i da EP nije mogao da pošalje sopstvenu.

Fajon je rekla da je odziv glasača bio znatno manji nego prije četiri godine i da je „ispod 50 odsto, uprkos pritiscima vlade“ na građane da izađu na izbore.

Portal Analitika