Sve se dešava u prijestonoj Honijari, gdje su građani danima protestovali zbog drastičnog rasta nezaposlenosti, ali i sve čvršćih odnosa vlasti te države sa Kinom. Oni su zahtijevali hitnu ostavku premijera Manaseha Sogavarea.
Nasilje je eskaliralo kada su demonstranti ušli u predgrađe Čajnataun, gdje su spalili niz objekata. Nakon što je u toj oblasti policija uspjela da zavede red, u objektima su otkrili tri ugljenisana leša.
U Čajnataunu, čija je populacija dominantno kineskog porijekla, svega je nekoliko objekata neoštećeno, a uz ruinirane fasade ispisani su grafiti sa porukom “Kinezi idite kući”.
Zbog toga, ali i pod sumnjom da su učestvovali u nasilju, uhapšeno je više od 100 učesnika protesta.
Pritom, vlasti su uvele i policijski čas. Oni su optužili kako iza protesta stoje strani centri moći, pominjući između redova Tajvan i Sjedinjene Američke Države.
Kako bi na Solomonskim Ostrvima bio zaveden red, dodatne policijske snage na ispomoć su poslali Australija, Novi Zeland i Papua i Nova Gvineja.
Arhipelag na kojem živi oko 700 hiljada stanovnika već četiri decenije poprište je brojnih tenzija, čiji uzroci leže u političkim i etničkim podjelama.