Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Sokol: Postupci CG vlasti su sve samo ne evropski; Marković: Podržavam pravo na protest, nije sve crno-bijelo, dodajte i malo sive

Sokol: Postupci CG vlasti su sve samo ne evropski; Marković: Podržavam pravo na protest, nije sve crno-bijelo, dodajte i malo sive

Poslanici Evropskog parlamenta Tomislav Sokol i Sunčana Glavak izrazili su danas na sjednici Odbora za Crnu Goru sumnju da sadašnja vlast Crne Gore može uvesti zemlju u Evropsku uniju, s obzirom na njena postupanja i politiku koju vodi, te na njenu žestoku kritiku prava građana na izražavanje mišljenja i putem protesta. Šef Misije Crne Gore pri Evropskoj uniji, ambasador Petar Marković, kazao je na sjednici da situaciju u Crnoj Gori ne treba posmatrati crno-bijelo već da treba dodati i nijansu sive.

Tomislav Sokol i Petar Marković danas u EP Foto: Standard
Tomislav Sokol i Petar Marković danas u EP
StandardIzvor

Europoslanik Tomislav Sokol kazao je u srijedu kasno popodne na sjednici Odbora za Crnu Goru Evropskog parlamenta da Hrvatska apsolutno podržava evropski put Crne Gore, da se nada da će pro pro-evropske snage prevagnuti u Crnoj Gori i odvesti zemlju prema Zapadu, ali da ponašanje sadašnje vlasti, uprkos njenom određenom napretku, daju mnogo razloga za brigu i da će „teško s ljudima na vlasti koji gledaju više prema Moskvi i Beogradu nego prema Zapadu Crno Gora moći realizirati ulazak u EU u roku koji bi svi željeli“.

„Kada govorimo konkretno o zločinu na Cetinju, spomenuo bih prosvjede koji su organizirani od nevladinih udruga, studenata i slično, koji su se dogodili nakon toga, morao bih istaknuti vrlo neprimjerenu reakciju na njih koju smo dobili iz dijela vladajuće većine. Konkretno mislim na osobe iz stranke Demokratska Crna Gora, koja je upravo ta koja kontrolira sigurnosni sustav same države, dakle kad govorimo o Vladi Crne Gore. Njihove reakcije su bile vrlo neprimjerene da prosvjednici rade za Mila Đukanovića, da rade za kriminalne skupine itd. To nije prvi put da osobe iz vladajuće većine optužuju tako ljude da su povezani s kriminalnim skupinama. Ja sam jedan od tih koji su neki drugi iz vladajuće većine optužili za suradnju s kriminalnim skupinama, što me uopće ne dira. Primjereno pokazuje jednu tendenciju k autoritarnom načinu razmišljanja, gdje očito nije dopušteno suprotno mišljenje i gdje se zapravo želi ograničiti temeljno ljudsko pravo, to je pravo na izražavanje vlastitog stava i prava na prosvjed“, kazao je europoslanik Tomislav Sokol.

Dodao je da EP treba da podrži pravo svih građana Crne Gore da iskažu svoj stav o tom pitanju i ako treba da iskažu i kritiku prema onima za koje smatraju da su odgovorni.

Govoreći o odnosu Crne Gore i Hrvatske Tomislav Sokol je kazao da je problem daleko dublji od bilateralnih odnosa.

„Problem se odnosi na to da jednostavno teško možemo govoriti o proeuropskom, prozapadnom putu Crne Gore, ako u vladajućoj većini postoje osobe koje se ponašaju kao predstavnici srpskog hegemonizma i kao glasnogovornici ruske politike na Balkanu“, kazao je.

Europoslanik Sokol je kazao da „smo vidjeli još mnogo drugih događa koji su bili vrlo zabrinjavajući.

„Ponašanje dobrog dijela vladajuće većine i Vlade svakako je sve samo ne pro-europsko i to je ono što zabrinjava. Ja se nadam da će ta stvar ići u pozitivnu smjeru, ali za sada sam dosta skeptičan vezano za to“, kazao je. Dodao je da bojkot parlamenta od strane opozicije reakcija na ono što opozicija smatra povredom Ustava. „Tako da to nije pitanje nekakvog bojkota koji je pao s neba, nego se radi o tome da postoje ozbiljne sumnje da se vladajuća većina i Vlada se ponašaju na način koji jako ugrožava vladavinu prava i sam temelj ustavnog poretka što je svakako zabrinjavajuće“, kazao je na sjednici Odbora za Crnu Goru Evropskog parlamenta poslanik Tomislav Sokol.

Europoslanica Sunčana Glavak kazala je da je juče došla iz Crne Gore i da je imala priliku da se lično uvjeri da „ne gledaju svi u smjeru Europe, nego da neki gledaju u ‘srpski svet’ što bi u ovim geopolitičkom okolnostima moralo biti zabrinjavajuće za sve nas“.

Kazala je da je dobro što je Gora kao kao članica NATO-a uskladila svoju politiku s vanjskom politikom EU. „Međutim, nemojmo zaboraviti, da je ne tako davno proces zastao, upravo zbog velike političke polarizacije u Crnoj Gori i to je bojazan koju ja zapravo izražavam“, kazala je.

Šef Misije Crne Gore pri Evropskoj uniji, ambasador Petar Marković, kazao je, odgovarajući poslanicima Evropskog parlamenta, da je naša zemlja u ovoj godini zabilježila najveći uspjeh u procesu pristupa Evropskoj uniji, te da je nakon promjene vlasti 2020. stalno rasla podrška članstvu Crne Gore u EU. Što se protesta tiče – kazao je da ih principijelno podržava.

„Kao neko ko dolazi inicijalno iz civilnog društva, kao neko ko je svoje rano djetinjstvo proveo na mitinzima i protestima Liberalnog saveza Crne Gore na Cetinju, kada su ti protesti bili sporni od strane zvanične crnogorske politike i kada su ti protestanti bili meta političkog nerazumijevanja, ja principijalno dajem podršku svim protestima kao pravu, ustavnom pravu građana Crne Gore“, kazao je ambasador Marković.

Govoreći o situaciji u Crnoj Gori kako je vide poslanici Sokol i Glavak ambasador je kazao da ne treba sve gledati crno-bijelo.

„Skrenuo bih pažnju na malo boje sive između bijele i crne koja je u polarizovanom ozračju u vezi sa ovim“, kazao je.

Govoreći o bojkotu parlamenta ambasador Marković je kazao da je sadašnja opozicija kritikovala sadašnju vlast kada je ona 2017. kao opozicija bojktovala parlament.

Odbor Evropskog parlamenta za Crnu Goru je na početku sjednice izabrao Svetlanu Marinovu Penkovu iz grupe socijalista i demokrata za prvu potpredsjednicu, a Karla Ćićolija (Carlo Ciccioli) iz grupe konzervativaca i reformista za drugog potpredsjednika Odbora. Predsjednik Odbora još od ranije je Tomas Vajt (Thomas Waitz) iz grupe zelenih i slobodnjaka.

Portal Analitika