Solarna oluja pojavila se u nedjelju oko 4.00 časova ujutro, njena radijacija stigla je na Zemlju oko sat kasnije, a pogodiće nas sa tri različita efekta u tri različita vremena. Vrhunac će biti danac, 24. januara, a nastaviće se vjerovatno i tokom srijede, čitavog dana. Najveća posljedica je radijacija, navode iz Centra za predviđanje svemirskog vremena pri Nacionalnoj okeanskoj i atmosferskoj kancelariji (NOAA) u Koloradu, prenose svjetski mediji.
Radijacija izaziva najveću zabrinutost zbog mogućeg ometanja rada satelita i astronauta u svemiru. Oluja, klase M3.2, može da uzrokuje probleme u komunikaciji aviona koji putuju preko polova, istakli su naučnici.
Radijacija, koja je u obliku protona došla od Sunca brzinom od 150 kilometara na sat. Smatra se da je njen nivo jak. Prema skali NOAA-e, postoje dva visoka nivoa radijacije – jaka i ekstremna. Iako su zabilježene jače sunčeve oluje, ovo je najjača radijacija od maja 2005. godine.
- Čitav prostor između nas i Jupitera je prosto ispunjen protonima i ne možete ih se samo tako riješiti. Zato će se efekti zadržati nekoliko dana, objasnio je fizičar iz NOAA Dag Biseker.
Solarni i stručnjaci američke svemirske agencije NASA ispitali su očekivane efekte ove oluje i zaključili da šestoro astronauta na Međunarodnoj kosmičkoj stanici ne treba da urade bilo šta da se zaštite od radijacije.
Solarna erupcija praćena je sa jednim do tri udarca.
- Prvo dolazi elektromagnetna radijacija, praćena radijacijom u obliku protona. Onda, nas, konačno, pogađa izbačena koronalna masa (CME) – plazma samog Sunca. Ona obično putuje oko 1,6 do 3,2 miliona kilometara na čas, ali je ova oluja posebno brza i kreće se 6,4 km/h, naveo je Biseker.
Danas, kada oluja bude na vrhuncu, upravo će tada Zemlju pogoditi brzi oblak plazme, kriveći magnetno polje naše planete. Upravo je sunčeva plazma ta koja uzrokuje većinu primjetnih problema na Zemlji, poput prekida rada električne mreže.
Solarna oluja je 1989. uzrokovala masivni nestanak struje u Kvebeku u Kanadi. Takođe može da “povuče” auroru borealis prema jugu. Naučnici smatraju da će aurora biti vidljiva iz gornjeg dijela Sjeverne Amerike večeras.