Nakon sastanka, Scholz je izjavio kako brojne države članice Evropske unije žele aktivnije pogurati proces širenja EU na Zapadni Balkan.
"Prilično sam siguran da se uzdigao novi inkluzivni pokret i da je skepticizam koji se formulisao prije nekoliko godina kod nekoliko država članica 'mutirao' u volju da se to aktivno pogura naprijed", rekao je Scholz novinarima, prenosi Klix.ba.
Jedna od glavnih tema samita u Tirani bio je potencijalni ulazak šest balkanskih zemalja u EU. Osim zajedničkog sastanka, lideri zemalja Zapadnog Balkana održali su i niz bilateralnih susreta kako međusobno tako i sa liderima Evropske unije.
Nakon sastanka saopštena je i zajednička deklaracija zemalja EU i Zapadnog Balkana koja obuhvata odnose između zemalja, rješavanje energetske i ekonomske krize te suzbijanje ruskog i uticaja drugih sila.
"EU i Zapadni Balkan su posvećeni borbi protiv stranog manipulisanja informacijama i miješanja, uključujući dezinformisanje i ostale hibridne prijetnje koje su prisutne u društvima Zapadnog Balkana i koje žele da ugroze stabilnost regiona, njegove demokratske procese i njegovu evropsku perspektivu. U vezi s tim ćemo nastaviti da jačamo saradnju na razvoju otpornosti podsticanjem medijskog profesionalizma i medijske pismenosti, kao i povećavanjem uticaja svoje strateške komunikacije o odnosima između EU i Zapadnog Balkana, a naročito o procesu proširenja", stoji u deklaraciji zemalja koja je usvojena na samitu u Tirani.