SOS linija za psihološku podršku, koju je aktivirala Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Crne Gore u saradnji sa Udruženjem psihologa Crne Gore, dostupna je od 6. januara i već prvog dana građani su počeli da je koriste, kazala je za Portal Analitika Branka Nikočević, psihološkinja, članica Udruženja psihologa Crne Gore.
Podsjetimo, telefonska linija za psihološku pomoć i podršku pokrenuta je nakog tragičnog događaja na Cetinju koji se desio 1. januara, kada je Aleksandar Martinović u krvavom piru lišio života 13 ljudi, pa presudio sebi.
Interesovanje veliko, u smjeni sada po dva stručna lica pružaju psihološku pomoć
Nikočević pojašnjava da je tehničku podršku obezbijedio Telekom Crne Gore i za ovu namjenu aktivirao broj 1555, koji je zajedno sa drugim operaterima omogućio da taj broj bude besplatan za pozive iz svih mreža.
“Još uvijek nijesmo radili presjek poziva, ali je interesovanje veoma veliko o čemu govori i činjenica da umjesto jednog profesionalca, kako je bilo u prvim danima, sada su na liniji u smjeni dva stručna lica koja pružaju psihološku podršku građanima. Sve ovo radimo kako bismo smanjili vrijeme čekanja i bili dostupni što većem broju građana.Linija je otvorena za pozive od 9 do 18 sati”, kaže Nikočević.
Kako dodaje, građani se najviše javljaju iz centralne regije, Podgorice i sa Cetinja.
“Građani nas pozivaju kako bi se informisali o servisima podrške, kako bi uputili riječi zahvalnosti i pohvale stručnjacima za ovakvu inicijativu, kako bi izrazili zabrinutost aktuelnim bezbjedonosnim stanjem, saopštavaju da se ne osjećaju sigurno i bezbjedno nakon svega što se dogodilo. Sve ovo izaziva kod građana anksioznost, stanje panike, uznemirenost koja se manifestuje na fizičkom nivou, zbog čega se takođe javljaju, kako bi dobili konkretne savjete i smjernice za stabilizaciju svog emocionalnog stanja. Javljaju nam se zabrinuti roditelji, kao i oni kod kojih je ova tragedija reaktivirala različite lične traume”, ističe Nikočević.
Građani su, napominje sagovornica Analitike, vrlo otvoreni da iznesu razloge javljanja i čuju savjet i smjernice stručnjaka.
“Na liniji rade iskusni psiholozi i psihoterapeuti koji empatijom, aktivnim slušanjem i slanjem poruke da smo tu za njih, kreiraju prostor u kojem se građani osjećaju sigurno i psihološki bezbjedno da izraze sebe i aktuelne izazove sa kojima se suočavaju. Napominjem da ovaj vid podrške ima za cilj stabilizaciju emocionalnog stanja pozivaoca, zatim pružanje podrške, empatije i osjećaja sigurnosti gradjanima i, na kraju, upućivanje pozivaoca na dodatne resurse ukoliko se javi potreba za tim”, pojašnjava psihološkinja.
Građani prepoznali neophodnost ovakve vrste podrške
Prema njenom mišljenju, a uzimajući u obzir brojnost javljanja i činjenicu da su u većini slučajeva profesionalci veoma zauzeti tokom rada u smjeni, građani su prepoznali važnost i neophodnost ovakve vrste podrške.
“Naravno, jako je važno promovisati u kontinuitetuovaj servis, cilj i svrhu istog kao i efekte koje ima po građane, kako bi što veći broj njih spoznao neophodnost i važnost brige o sopstvenom mentalnom zdravlju kroz psihološku podršku. Obratiti se psihologu znači da sam odgovoran, samosvjestan, da volim sebe i brinem o sebi na adekvatan način, te da sam zrela ličnost. Briga o mentalnom zdravlju je jednako važna kao briga fizičkom zdravlju i zato je prevencija ključna”, poručuje Nikočević
U rad SOS linije uključeno je, kaže, blizu 50 psihologa i psihoterapeuta pa za sada, kako dodaje, nemaju potrebu za većim brojem angažovanja.
“S obzirom na to da će se u narednom periodu razvijati novi servisi podrške neophodno je da jedan dio kolega bude slobodan kako bi bio dostupan u svemu onome što slijedi. Moram napomenuti da su se svi vrlo rado i jako brzo odazvali pozivu Udrženja psihologa da se uključe u ovu priču, zbog čega smo kao struka pokazali ogromnu solidarnost, empatiju i volju da pružimo nesebičnu psihološku podršku građanima Crne Gore”, zaključuje sagovornica Analitike.