“Želimo da ostanemo u ovoj državi. Vratili smo se da bi ostali. Mi od Crne Gore pravimo Singapur, da ne bi morali da se vratimo u Singapur”, kazao je Spajić u emisiji ,,Okvir" TVCG.
Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović kaže, kako je i njemu i Spajiću lako da odu iz Crne Gore.
“Ja sjutra mogu da odem u London, on može da se vrati u Singapur. Mi sve što radimo, radimo kako bi svim građanima bilo bolje”, kazao je Milatović.
Milatović kaže da je ubijeđen da će predsjednik Vlade i parlamentarna većina naći najbolji način da se Vlada, koja je do sada pokazala izvanredne rezultate u ambijentu u kojem se nalazila u narednom periodu, davati bolje rezultate.
“Ja vjerujem da je taj dogovor, ne samo potreban, nego i moguć”, kazao je Milatović.
Rastom plata protiv rasta cijena...
Govoreći o rastu cijena, Spajić kaže da Crna Gora nema robne rezerve, te da je riječ o malom tržištu. Prva održiva mjera na srednji rok je, kako kaže, pravljenje nekih vrsta rezervi. Problem je, kako dodaje, naš visok trgovinski deficit.
“Kratkoročno mi možemo prvenstveno da podignemo životni standard građana i to je najbolji lijek za sve te probleme. Jer vi ako imate 450 eura minimalnu platu mnogo manje će vas pogađati rast cijena goriva od cent ili dva”, naveo je Spajić i dodao da Crna Gora ne zna koliko tačno uvozi i troši goriva, jer nemamo markiranje za gorivo.
“Mi prvo moramo da odradimo markiranje, pa onda predložimo promjenu akcizne politike, to pravi državnici rade, to pravi privrednici rade, a populizam je potpuno druga priča”, naveo je ministar finansija.
Milatović je saopštio da je realna minimalna potrošačka korpa u Crnoj Gori od 900 do 1.000 eura. Sa minimalnom platom od 450 eura, ti troškovi će, kako kaže biti pokriveni.
Milatović kaže da kao država sa velikom uvozom mi uvozimo i te cijene.
Spajić i za drugi blok TE
Spajić je ponovio da se u neke opštine ulagao euro po stanovniku, a nekima je to bilo i po 1.500 eura po stanovniku. Kaže da su Pljevlja sigurno opština koja je bila zapostavljena.
“Ova Vlada će veliku pažnju posvetiti razvoju Pljevalja”, kazao je Spajić i pitao zašto Njemačka može termoelektranu da zatvori 2038, a mi 2024. godine.
“Mi se borimo za interese ove države. Mi nećemo dati da se tako lako, ni ukine TE Pljevlja koja je profitabilna, koja zapošljavan 1.200 radnika, koji primaju prosječno 900 eura. Mi ćemo se boriti za svako radno mjesto u Crnoj Gori”, kazao je Spajić.
Poručuje da će se boriti za ekološku rekonstrukciju TE, za to da se uradi cementara, da se revitalizuje i Vektra Jakić.
“Ja sam vrlo optimističan, znam da ima i puno protivnika te ideje, ali drugi blok TE, ja ću zastupati tu ideju i na Vladi i u Skupštinu mislim da je to pravo rješenje i za Pljevlja i za Crnu Goru”, kazao je Spajić.