Kultura

"Šuma", Franck Vigroux, Compagnie D'autres Cordes, FIAT

Spektakl introspekcije

Na velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta, povodom otvaranja 37. izdanja Festivala Internacionalnog Alternativnog teatra, FIAT, 2. septembra, odigrana je francuska predstava „Šuma“ u produkciji Compagnie D'autres Cordes i režiji (dizajn, muzika) Franck Vigroux.

Spektakl introspekcije Foto: Foto: Duško Miljanić
Stela Mišković
Stela MiškovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kroz svojevrsni čulni spektakl, autorski tim (dramaturgija Michel Simonot, Philippe Malone) nas uvodi u dimenziju na koju nismo navikli. Ovaj polimorfni performans, kroz sinergiju umjetničkih disciplina – muziku, teatar, industrijske zvuke, video projekcije i ples ostavlja gotovo sinestetički utisak.

Kao da smo i mi kroz video projekciju (Kurt d'Haeseleer, Antoan Schmitt) prošli kroz vremenski portal i došli na mjesto koje je u nama, ali i oko nas, a u isto vrijeme potpuno izvan prostorno-vremenskog okvira. 

Dok pokušavamo da dokučimo da li je riječ o elektronskoj operi, vizuelnom teatru, pozorišnoj predstavi, jedinstvenom elektro-akustičnom doživljaju ili koreodrami ispred nas se ređaju slike koje neodoljivo podsjećaju na samo postanje, da bi kasnije bili svjedoci evolucije oslobađanja od straha, od bivstvovanja u sigurnoj zoni, svjedoci adaptacije na novi život, na nove forme življenja i pokušaja izlaska iz zone komfora, iz neprijatnosti izazvane novim senzacijama. Dok nam čula upijaju svaku emociju proizvedenu scenskim pokretom, muzika i atmosferado te mjere doprinose kompletnom utisku, da u jednom trenutku Strah na sceni postaje naš, potpuno i apsolutno i nemoguće mu se oduprijeti. Metaforičnost Šume, koja istovremeno predstavlja i utočište i opasnost, perfektna igra svijetla i sugestivni zvukovi, uvlače nas u Šumu emocija, te mi napuštamo ulogu gledalaca i postajemo učesnici.

Puls predstave čini ples i koreografija Azuse Takeuchi. Njen pokret karakteriše preciznost, svedenost i interpretira se izuzetno sporim pokretima u duhu Buto plesa. Buto koreografska forma ne teži spektaklu, pokret prati kretanje i vibracije duše i slobodan je, odnosno ograničen, onoliko koliko i sam čovjek.

Ovaj intenzivni audio – vizuelni doživljaj u svom središtu ima čovjeka. U majčinoj utrobi. U svemirskom prostranstvu. U Šumi. U beskrajnom krugu introspekcije i ispitivanja svojih granicakroz istraživanje novih prostora.

Portal Analitika