Kultura

Filmski centar Srbije neće podržati snimanje „Doktora D“

Srbija odbila da finansira film Gorana Markovića o ratnom zločincu Karadžiću

Filmski centar Srbije (FCS) odbio je da finansira snimanje filma "Doktor D" reditelja Gorana Markovića, ne navodeći pritom obrazloženje za ovu odluku.

Srbija odbila da finansira film Gorana Markovića o ratnom zločincu Karadžiću Foto: Facebook
Klix.ba/DanasIzvor

„Obavještavam javnost da je Upravni odbor filmskog centra Srbije, na tipično staljinistički način, odbio da verifikuje odluku svoju veoma kompetentne komisije, sastavljene od Dekana FDU u Beogradu Miloša Pavlovića, dekana Akademije umjetnosti u Novom Sadu Siniše Bokana, upravnika Jugoslovenske kinoteke Jugoslava Pantelića, predsjednika udruženja filmskih reditelja Srbije Milana Kneževića i dramaturškinje Biljane Maksić, da na javnom konkursu za eminintne filmske projekte podrži filmove Želimira Žilnika, Srđana Dragojevića i Gorana Markovića“, naveo je Marković u otvorenom pismu u kom je predsjednicu UOJelenu Trivan označio odgovornom.

Ovaj očigledno nezakoniti akt, vođen isključivo inkvizitorskim namjerama režima da odstrani bilo koga ko nije njen sluga, uvodi nas u otvoreni teror i apsolutno uskraćivanje svih stvaralačkih sloboda, smatra Marković.

„Na javnoj sceni ostaju isključivo oni koji su spremni da veličaju tiranina, a kritika negativnih pojava u društvu ostaje trajno zabranjena. Imajući u vidu pod kakvom vlašću živimo ostaju nam dvije opcije: da ćutimo ili da se protiv ove napasti borimo svim raspoloživim sredstvima. Koliko shvatam, niko od vrijednih umjetnika u našoj zemlji nije više spreman da ćuti i ropće.“

Kako je dodao, priložena odluka Upravnog sama za sebe govori o kakvom aktu terora se u ovom slučaju radi.

Ukupna vrijednost projekata „Škartovi“ Sršana Dragojevića, „Doktor D“ Gorana Markovića i „Sloboda ili barbarizam“ Želimira Žilnika je 70 miliona dinara.

U Odluci UO se navodi da Komisija predlaže projekte, a Upravni odbor odlučuje, te da je UO većinom glasova, izjašnjavajući se „za“ i „protov“ ova tri predloga odbio. Obrazloženja, kako navodi i Marković, nema.

Skupština slobodne Srbije: Zločin nad kulturom

Odluka predsjednice Upravnog odbora Filmskog centra Srbije Jelene Trivan da odbije predlog Konkursne komisije za dodjelu sredstava za finansiranje i sufinansiranje projekata u kinematografiji za 2021. godinu Goranu Markoviću, Želimiru Žilniku i Srđanu Dragojeviću predstavlja zločin nad kulturom Srbije, saopštila je Skupština slobodne Srbije.

Kako se ističe, ta odluka je neodrživa, jer politička podobnost i odanost političkim liderima nije i ne može biti kriterijum za finansiranje umjetničkih djela.

Odluke vođene kriterijumom podobnosti opasne su i mogu nanijeti žestoku štetu kulturnom životu Srbije.

„Jedino što nije čudno u ovoj odluci je to što ona nije obrazložena, jer kako obrazložiti da se Filmski centar Srbije odriče umjetnika koji su svojim ostvarenjima zadužili ne samo srpsku, već i evropsku i svjetsku kulturu“, navodi se u saopštenju Skupštine slobodne Srbije oovodom otvorenog pisma režisera Gorana Markovića, koji je i član SSS.

Sinopsis filma 

"Ovo je film o čovjeku osumnjičenom za ratne zločine koji se krije po bespućima i teško pristupačnim terenima. Kada ga preuzme Služba državne bezbjednosti, dolazi u Beograd i dobija identitet navodno mrtvog čovjeka, koji je bio specijalac u posljednjim radovima na ovim prostorima. Ime i prezime osumnjičenog za ratne zločine nisu bitni, jer on veoma brzo preuzima novi identitet, mijenjajući svoj fizički izgled puštanjem kose i brade", navodi se u opisu.

U nastavku piše kako fizičku promjenu protagoniste filma prati i duhovna promjena: "Najednom postaje dobrodušni čudak, Doktor D. Ali je i dalje željan pažnje i beskrupulozno odanih poslušnika. Njegove manipulatorske sposobnosti i želja za dominacijom ga ne napuštaju. Kao kameleon se prilagođava svakoj situaciji izvlačeći maksimalnu korist za sebe. A sve pod plaštom brige za druge".

U sinopsisu se navodi kako glavnom liku najveći izazov predstavlja autistični dječak, kada u svojim narcisoidnim ili sociopatskim vrtlozima stvarno povjeruje da je svemoćni iscjeljitelj.

"U svakom slučaju, on nije spreman da prihvati odgovornost za počinjene zločine, jer smatra da zločina nije bilo, on je samo spašavao svoj narod. Žrtve mu nisu bitne, bitan je samo on i zločinci, njihove želje, situacije koje ih ometaju da apsolutno uživaju u životu onako kako su ga zamislili po sebi i za sebe. Na taj način, pored ogoljavanja diktature, razotkriva i sav primitivizam nacionalizma. Kada otkrije moć i bezbjednost tajne službe, Doktor D. polako shvata šta je uradio i koji su njegovi zločini, ali to mu neće pomoći da se spasi, jer što bi narod rekao: 'Protiv sebe niko ne može'", navodi se u nastavku.

U zaključku se navodi kako je velika prednost ovog filma suptilan humor koji mu pomaže da ne postane agresivan i nekomunikativan: "Čak se čini da bi trebalo razraditi i pojačati potencijalno duhovite situacije. U svakom slučaju, ako je inspiracija za ovaj film Doktor Džekil i mister Hajd, glasamo za obojicu, jer nema čovjeka bez svoje sjenke. Ali sjenku valja obuzdati".

Film je inspirisan ratnim zločincem Radovanom Karadžićem koji se, podsjetimo, tokom 12 godina bjekstva predstavljao kao doktor Dragan Dabić te u tom periodu pustio kosu i bradu. Bavio se alternativnom medicinom, držao predavanja, prodavao amajlije i slično. Uhapšen je 2008. godine, a na proljeće 2019. osuđen na doživotni zatvor.

Portal Analitika