Društvo

Šavničani deset dana nakon poplave pričaju da su u nevjerici gledali Komarnicu koja nadolazi usljed vremenske nepogode, noseći sve pred sobom

Sreća je što nema stradalih, šteta će se nadoknaditi

Nevrijeme je najveću štetu napravilo platou na ulazu u kanjon Nevidio o kojem se govori od 2018, a trebalo je da bude završen u julu. Bujica koja se sjurila iz vodopada Skakavica „poigrala“ se s nedovršenim ljetnjikovcima, lijepo zamišljenim parkinzima, trotoarima... Ostala su da stoje samo dva drvena objekta i snimci bungalova koji nosi voda, objavljeni na društvenim mrežama …

Sreća je što nema stradalih, šteta će se nadoknaditi Foto: Pobjeda/Stevo Vasiljević
PobjedaIzvor

Šavnik se, deset dana od vremenskih nepogoda, i dalje bori sa posljedicama izlivanja Komarnice. Suočeni sa nastalom štetom, mještani doline ekipi Pobjede kažu da su u nevjerici gledali Komarnicu koja je nevjerovatno brzo nadolazila, noseći sve pred sobom uključujući i dio asfaltnog puta u Kozaricama. Ipak, srećni su, pričaju, što nije bilo stradalih, a šteta će se nadoknaditi. Pamte ko im je prvi priskočio u pomoć, ali i ko nije - zamjeraju državi što nije odmah reagovala.

Lokalna vlast je tražila pomoć od Vlade odmah, ali, iako se sve to dešavalo između 3. i 4. oktobra, tek tri dana kasnije u Šavnik su došli ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, načelnik Direkcije za civilnu zaštitu, krovne institucije u sistemu zaštite i spasavanja Ljuban Tmušić, kao i predstavnici Vojske Crne Gore. Prije njihovog dolaska u Šavnik, premijer Milojko Spajić je na mreži Iks napisao da je nevrijeme napravilo veliku štetu u toj opštini, te da će zadužiti komisiju za procjenu štete od elementarnih nepogoda da preduzme neophodne aktivnosti kako bi se mještanima ugroženih šavničkih sela pružila adekvatna podrška.


Pokazalo se da ni takva nevolja, uzrokovana vremenskom nepogodom, ne može da ujedini vlast i opoziciju. DPS, koja je na vlasti u Šavniku, kritikovala je Vladu što nije pomogla opštini, navodeći da je to politički motivisano „kao posljedica frustracije aktuelne parlamentarne većine što nije uspjela na silu da preuzme vlast, uprkos višemjesečnim pokušajima“.


SADA NA TERENU


Sedmicu nakon poplava možete sresti vremešne strance koji su, možda baš zbog nevremena, stigli u podnožje Boljskih greda, prije onih koji je trebalo ranije da stignu. Oni koje je tamo zateklo nevrijeme, nijesu se zadržali, već su utekli glavom bez obzira. To nam je juče potvrdio i Milan Grujić, vlasnik restorana i apartmana Kurjak koji je te noći, kada je od Durmitora na sve strane počela voda da udara, imao na konačištu goste iz Austrije i Litvanije.


- Planirali su da ostanu dvije noći, a neki i tri. Kad se desilo nevrijeme, zvali su svoje ambasade, a ovdje im ništa nije falilo ni poslije toga. Ostali su u Komarnici, neplanirano, dva dana duže, jer nijesu mogli doći ni do svog auta. Gosti iz Austrije pogotovo su bili izbezumljeni, ali... dobro se sve završilo, priča Grujić, podsjećajujući da je Opština Šavnik blagovremeno intervenisala, poslala mehanizaciju, te da je u njegovom selu nevrijeme zateklo 20-ak inostranih turista.

Grujić kaže da im je lokalna uprava najprije što je mogla poslala cisternu sa pitkom vodom, da su nekolika dana „premostili“ sa agregatom i da očekuju u najskorije vrijeme i redovno vodosnabdijevanje.


- U ovom selu je oko 150 kreveta na raspolaganju, u vikendicama i apartmanima. Imali smo savršenu sezonu, ali je nevrijeme sve „zagrdilo“. Nijesmo mogli vjerovati što se dešava – svuda okolo „more“, gdje se god okreneš voda. Poplavila mi je štala, štetovao krompir, voda odnijela klupe, stolove... Samo šteta u električnim trotinetima i biciklima mjeri se hiljadama eura. Hoće li nam država nešto nadoknaditi, vidjećemo. Imao sam i pčelinjak, ali ostala je samo tabla na kojoj piše „domaći med“, i ništa više. Zamrzivači su uništeni. Ipak, najvažnije je da nije bilo ljudskih žrtava, kaže Grujić iz Komarnice.


No, Novak Nikitović, jedan od starijih Komarničana, sjeća se sličnih situacija.


- Kao da je juče bilo, sjećam se 1958. godine. Ipak, ovo nevrijeme je više napravilo štete i meni i selu Komarnica. Desilo se sve za tren i u toku noći. Ovog puta se sve desilo za sat, pogotovo kod nas ispod Lazarevog krša, a iznad je Skakalo i Pištalo. Voda je navrela između kuća, to je bila strašna jeka i nijesmo znali što se dešava. Priroda je neukrotiva - kaže Novak Nikitović.

Malo niže, usput, zatekosmo Vladetu Nikitovića koji u ruci drži poskoka. I zmiju je voda iznenadila, a kad je izmiljela na put, nastradala je od građevinskih mašina.


Njihovog rođaka, 75-godišnjeg Radenka sreli smo na mostu, usred sela.


- Samo je sreća što nije Dragišnica posječena. Ove vode nijesu slučano dospjele ođe, jer zna se da sva voda od Durmitora i Prijespe završava u naše selo. No, dobro je što nije niko od mještana stradao. Nadokaniće se šteta i u ribnjacima i na njivama, a ne zna se koliko je ostalo neizvađenog krompira u bari Komarnice, riječi su Radenka Nikitovića.

Čedo Delić ne kuka što mu je bujica odnijela ribnjak, misli da su novonastaloj situaciji doprinijeli i sami mještani.

- Imao sam više od tone ribe za prodaju, ali i mlađi baš toliko. Nije mi ribnjak blizu kuće, a kad sam došao sve je već crni đavo odnio. Neću ni pominjati koliko sam hrane za tu ribu štetovao, da mi je voda odnijela i dva psa. Voda nam je došla i do kućnog praga. Imali smo i njive s krompirom, pa sad kad se voda povukla najvažnije je da pokupimo sve to kako nam ne bi nastradala goveda - kaže Delić, ističući da je lokalna uprava, čim je nastao haos, dala sve od sebe kako bi pomogla svojim sugrađanima.

I Jovan Kasalica kaže da su pretrpjeli ogromnu štetu, jer njegov otac već dvije decenije se trudi da odži ribnjak, nedaleko od ulaza u kanjon Nevidio.

- Oko četiri sata ujutro desilo se nevrijeme. Mislili smo proći će brzo, kao obično, ali iz minuta u minut voda je tako brzo nadolazila da je to nevjerovatno. Više od tri tone ribe konzumne veličine je otišlo ka kanjonu Nedvidio. Imali smo i oko 150.000 komada male ribe, ali nešto smo sačuvali i vratili kad se voda povukla. Imali i matično jato, ali je u bazenima ostalo svega nekoliko komada, riječi su mlađanog Kasalice.

Komarnicu je kao i najveći broj crnogorskih sela „pogodila“ migracija, ali ako su poplave nešto dobro donijele to je da su se ovome selu vratili i oni koji se njega nijesu sjetili godinama.

Živo je ovih dana, makar se priča o nečemu, a i na ispitu su bili mnogi od lokalnih do državnih čelnika. Cijene Komarničani one što su im prvi priskočili u pomoć, zamjeraju državi što nije prije reagovala, ali imaju i riječi hvale za kompaniju Geneks.


- Ovi momci kad upale mašine u sedam ujutru ne staju. Nijesmo mogli vjerovati da postoje takvi profesionalci. Na nekoliko mjesta rijeka je imala „usko grlo“, mostovi su poplavili, na putu do Kozarice je voda odnijela čitavih stotinu metara asfaltnog puta, ko zna i kad ćemo dobiti uredno vodosnabdijevanje, ali sramota je ne pohvaliti one koji to zaslužuju - riječi su Dragana Stijepovića.

U zaseoku Kozarica zatekli smo mašine Vojske Crne Gore. Utovarna lopata, rovokopač, kamioni... u jednoj od mašina je bio i mlađi vodnik Lazar Đukanović.

- Ovo je naš zadatak. Zadovoljstvo nam je da pomognemo ljudima u nevolji. Smješteni smo u Etno selu Vojnik u Kruševicama i tu smo dok ne saniramo posljedice nevremena. Mještani su nas prihvatili kao najrođenije, a nije im lako, priča Đukanović koga smo, kao i njegovog kolegu, zatekli kako pokušava ukrotiti Komarnicu u gornjem toku.


Predsjednik opštine Šavnik Jugoslav Jakić smatra da je lokalna uprava dala sve od sebe da priskoči u pomoć svojim sugrađanima. U ranijim izjavama priznaje da imaju skromnu mehanizaciju, ali i da će ozbiljna sanacija korita Komarnice tek uslijediti.


Istini na volju, čim se uđe u selo nije teško primijetiti da je nevrijeme najveću štetu napravilo platou na ulazu u kanjon Nevidio o kojem se govori od 2018, a trebalo je da bude zavrsen u julu. Bujica koja se sjurila iz vodopada Skakavica „poigrala“ se s nedovrsenim ljetnjikovcima, lijepo zamišljenim parkinzima, trotoarima... Ostala su da stoje samo dva drvena objekta i snimci bungalova koji nosi voda, objavljeni na društvenim mrežama. A, nije čudo neviđeno. Komarnicu je, ispostavilo se, pamte najstariji mještani, i ranije pogađalo nevrijeme. Ali, tada nije bilo ribnjaka, kuća uz rijeku..., pa je sada šteta mnogo veća.


Jakić: Stanje u opštini mnogo bolje, ekipe i dalje na terenu


Predsjednik opštine Šavnik Jugoslav Jakić kazao je da je stanje u tom gradu mnogo bolje, da su ekipe još na terenu, te da se trude da otklone u najvećoj mogućoj mjeri posljedice nevremena, te da je formirana opštinska komisija za procjenu štete.

Jakić je, na pitanje Antene M, kakav je bio odgovor države na ovu kriznu situaciju, s obzirom na to da smo imali priliku da čujemo razne poruke, rekao da je više puta govorio o tome, najviše iz razloga kako bi se probudila ta reakcija i kako bi blagovremeno intervenisali, odnosno zaštitili se od eventualno neke buduće štete.

- Vidjeli ste kakvi su ti odgovori bili. Neću se više time baviti, nastavljamo da radimo onoliko koliko možemo u interesu građana Šavnika i to je sve što o tome mogu reći - istakao je Jakić za Antenu M.

Zahvalio je opštinama koje su od prvog dana pritekle u pomoć.

- Opštine su pokazale solidarnost i odgovornost u ovoj teškoj situaciji. Oni su od prvog dana ponudili pomoć i neki predstavnici tih opština bili su i na licu mjesta, da se uvjere kakva je situacija u Šavniku. Vidjeli smo najave nekih od opština da će značajno i finansijski i u opremi pomoći našem gradu, zaista koristim ovu priliku da im se zahvalim na tome - kazao je on.

Jakić je dodao da je formirana opštinska komisija za procjenu štete.

 

Jakić: Šavnik je zamorče države
9
Jakić: Šavnik je zamorče države
10.10.2024 17:56

 

- Uputili smo poziv svim građanima da prijave štetu. Ta komisija je počela sa radom. Ono što je ključno jeste to što sam prethodnih dana naglasio da je rijeka Komarnica proglašena rijekom od državnog značaja. Sve ovo što smo mi radili u prethodnom periodu, radili smo zbog toga kako bi se otklonila opasnost po život ljudi i po imovinu. Danas kada je već to prestalo, mi smo se obratili Upravi za vode da nam da dozvolu da nastavimo sa radovima za koje mislimo da su takođe neophodni da bi se štitila imovina i ljudski životi na prostoru Komarnice - rekao je on.

Kako je dodao, ukoliko dobiju takvu dozvolu, nastaviće rad.

- Sve ovo što smo u prethodnom periodu radili bilo je direktno u nadležnosti države Crne Gore. Vidjeli ste kakve su njihove bile reakcije i kako su se odnijeli prema tom svom dijelu posla. Danas kada je u najvećoj mjeri otklonjena ta opasnost, mi ćemo prepuštiti njima dalje da oni upravljaju rijekom Komarnicom, kako im zakon nalaže, i da i u redovnim i vanrednim okolnostima brinu o tom vodotoku, što je njihova obaveza – dodao je Jakić.

 

(FOTO/VIDEO) Bemax stigao u Šavnik
9
(FOTO/VIDEO) Bemax stigao u Šavnik
07.10.2024 13:02

 

Portal Analitika