Društvo

Srzentić: Novinari i novinarke u Crnoj Gori treba da budu ohrabreni da slobodno govore

Sloboda medija nije samo preduslov za demokratiju, ona je suština demokratije. Slobodni mediji govore u ime svih građana i građanki i ukazuju na sve društvene anomalije i nedostatke, a nama u javnoj upravi pomažu da na pravi način prepoznamo gdje je neophodno unaprijediti naš rad, kako bi javna uprava bila pravi servis građana, saopštila je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić.

Srzentić: Novinari i novinarke u Crnoj Gori treba da budu ohrabreni da slobodno govore Foto: FOTO: Pobjeda/mju.gov.me
Portal AnalitikaIzvor

"Svi novinari i novinarke u Crnoj Gori treba da budu ohrabreni da slobodno govore i da otvaraju javne debate od društvenog značaja, a naša obaveza je da kreiranjem javnih politika doprinesemo uspostavljanju ambijenta u kojem mediji mogu slobodno i profesionalno da izvještavaju.
Naša vizija je Crna Gora u kojoj novinarke, novinari i mediji mogu slobodno da rade, u bezbjednom okruženju i na uređenom tržistu, bez obzira na njihovu uređivačku politiku. U kojoj postoje medijski pluralizam i raznovrsnost medija koji su osnaženi da otvaraju sve teme na objektivan i etičan način uz puno poštovanje standarda profesije, ali i Crna Gora čiji su građanke i građani medijski pismeni da prepoznaju različite forme dezinformacija", navodi Srzentić.
Zato, kako kaže, zajedno treba da podspješujemo uslove i modelujemo kulturu u kojoj će se snažno afirmisati profesionalno novinarstvo i podsticati sloboda misli i govora.

"Slobodna riječ će uvijek naći put do građana, da nas podstakne da pažljivije slušamo, funkcionalnije razmišljamo, da budemo bolji jedni prema drugima.
Svjesna sam koliko je izazovno danas u mnoštvu događaja i dezinformacija, u situaciji koju je nametnula pandemija koronavirusa, profesionalno obavljati novinarski posao, koji zahtjeva mnogo odricanja. Posljednji događaji – govor mržnje, verbalni i fizički napadi na novinare i novinarke obavezuju nas da djelujemo snažnije i proaktivnije kako bezbjednost medijskih poslenika ne bi bila narušena. Ova Vlada je pokazala spremnost da u Krivičnom zakoniku napravi izmjene i da se napad na novinare tretira kao napad na službeno lice", dodaje ministarka.
Veoma su, navodi, svjesni i drugih izazova sa kojima se mediji u Crnoj Gori suočavaju.

"Kroz Kontinuirani dijalog sa medijima razgovarala sam sa gotovo 50 predstavnika medija sa kojima zajednički tražimo najbolje načine i rješenja da poboljšamo uslove za adekvatan položaj novinara i ugled medijske profesije. Cilj nam je da napravimo sintezu svih prepoznatih izazova i problema koja će nam biti polazna osnova za izradu prve Medijske strategije, a iz koje će proisteći Akcioni plan za naredni period.
Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija je partner svim medijima i medijskim organizacijama u Crnoj Gori, uz puno uvažanje nezavisnosti i uređivačkih politika, sa ciljem da pomogne u izgradnji zdrave, održive i jake medijske scene koja je otporna na pritiske bilo koje vrste i slobodna da radi na profesionalan i etičan način uz poštovanje zakona, načela struke i najviših međunarodnih standarda u oblasti medija.
Svima kojima je slobodna javna riječ luča, oružje i štit, zahvalna na vašoj posvećenosti i hrabrosti kojom obavljate svoj posao, čestitam Svjetski dan slobode medija", zaključila je Srezentić.

Portal Analitika