Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Stanišić: Važno je sa pasivnog prihvatanja razlika preći na aktivnu izgradnju mostova među zajednicama kroz interkulturalizam

Stanišić: Važno je sa pasivnog prihvatanja razlika preći na aktivnu izgradnju mostova među zajednicama kroz interkulturalizam

Obrazovne politike se moraju usmjeravati ka promovisanju interkulturalnog dijaloga, poručeno sa javne tribine CGO u Herceg Novom 


Stanišić: Važno je sa pasivnog prihvatanja razlika preći na aktivnu izgradnju mostova među zajednicama kroz interkulturalizam Foto: Centar za građansko obrazovanje
Portal AnalitikaIzvor

“Za dublje razumijevanje različitosti potrebno je obogatiti nastavne planove i programe sa više sadržaja koji se bave tolerancijom, ljudskim pravima i interkulturalnim dijalogom. Uvođenje građanskog vaspitanja/obrazovanjau osnovnim i srednjim školama kao obaveznog predmeta je neophodno za afirmaciju mulikulturalnih vrijednosti u crnogorskom društvu”,poručeno je na javnoj tribinio interkulturalnom razvoju u različitim opštinama u Crnoj Gori, koju je danas organizovaoCGOu Skupštini opštine Herceg Novi.

“Zadovoljstvo mi ještosmo se okupili danas da razgovaramo o temi koja je sastavni dio hercegnovskog identiteta. Herceg Novi je kroz svoju bogatu istoriju bio simbol multikulturalnosti, suživota, poštovanja i međusobnog uvažavanja,”kazala je u uvodnom izlaganju Dragana Stanišić, potpredsjednica Skupštine opštine Herceg Novi.

Kako dodaje, u vremenu kad se izazovi mulikulturalizma manifestuju na različite načine, mora se pronaći snaga za jačanje kohezije u društvu. 

“Važno je preći sa pasivnog prihvatanja razlika na aktivnu izgradnju mostova među zajednicama kroz interkulturalizam. Istorija nas uči da je raznolikost naše najveće bogatstvo, a saradnja ključ za prevazilaženje podjela”, poručila je Stanišić.

Novinar i medijski edukator, Duško Vuković, smatra da nedostaje razumijevanje značaja multikulturalnosti, a što odraz ima i na politike.

“Nedavno sam govorio učenicima o medijskoj pismenosti i pomenuo da mi u Crnoj Gori praktično ne znamo jedni druge. Uvijek sam zagovarao stav da bi mladi ljudi trebalo, tokom svog obrazovanja, da se bolje upoznaju sa različitostima. Na primjer, nakon Drugog svjetskog rata, radne akcije su bile jedan od pokušaja vlasti da integrišu mlade u stvaranje nove države. Mi danas ne možemo sprovesti takvu vrstu akcije da bi motivisali mlade, ali postoje načini koji mogu da koriste tu vrstu energije koje su nekad imale radne akcije u integraciji različitih,”kazao je on.

Kako dodaje, ozbiljno je pitanje kako da se reformiše obrazovni sistem i prilagodi potrebama društva, apostrofirajući važnost rada sa mladima. 

“Neke starije generacije su nepopravljive. Ako želimo pripremati teren za stvari koje dolaze, rad sa mladima je neophodan, a to uključuje i reformu obrazovnog sistema. Možemo imati sjajno predavanje, ali ako ne dovedete mlade oči u oči, da se vide, druže, upoznaju jedni sa drugima i svojim različitostima nećemo puno toga napraviti”,zaključio je Vuković.

Profesorica sociologije u SMŠ “Ivan Goran Kovačić”,Slađana Samardžićsmatra da su rezultati istraživanja CGO-a o multikulturalnostialarm za sve aktere društva kako bi shvatili ozbiljnost problema sa kojim se suočavamo. 

Sa sociološkog gledišta, multikulturalizam u Crnoj Gori nudi potencijale za izgradnju socijalno kohezivnog društva koje slavi različitost. No, izazovi u pogledu segregacije, političke instrumentalizacije identiteta i socijalnih nejednakosti moraju biti prepoznati i adresirani,” navela je ona.

“Ključ uspjeha leži u usmjeravanju obrazovnih politika ka promovisanju interkulturnog dijaloga, smanjenju socijalne distance i razvijanju zajedničkog identiteta koji uključuje sve grupacije u društvu. Mladi u Crnoj Gori imaju potencijal da doprinesu izgradnji zdravog multikulturalnog društva, ali trenutno nisu dovoljno angažovani u afirmaciji građanskih vrijednosti. Ključna prepreka je nedostatak obrazovnih programa koji sistematski obrađuju teme o multikulturalizmu i ljudskim pravima”, ocjenjuje Samardžić.

Današnja tribina u Herceg Novom šesta i posljednja u ovoj serija koja je uključila slične događaje u Baru, Bijelom Polju, Podgorici, Plavu i Nikšiću. Cilj serije ovih tribina je jačanje dijaloga i razmjene perspektiva između institucija, civilnog društva, medija i građana, a sve kako bi se identifikovali ključni izazovi i potrebe u razvoju interkulturalizma u lokalnim zajednicama.

Događaj je organizovan uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, au okviru projekta “Harmonija u raznolikosti”.

Portal Analitika