Prema izvještaju organizacije za ljudska prava Memorijal, sudska rasprava o Slegininu prestupu nije trajala više od pet minuta.
Slučaj je održan u odsustvu Slegine, koja zbog bolesti nije mogla doći. Sudija je odbio da odgodi ročište, uprkos Slegininim ljekarskim potvrdama, navodeći da optužena nije teško bolesna i da nije na intenzivnoj njezi.
Razgovor zbog kojeg se sudi penzionerki vodio se u Naljčiku, gdje je bila na odmoru u decembru. Slegina, koja živi u Moskvi, upustila se u razgovor sa ženom iz Odese, raspravljajući o tome kako se izgovara ukrajinska riječ "palyanytsya" (vrsta ukrajinskog hljeba) ispravno. U razgovor se uključila i konobarica, koja je rekla da je Zelenski "čudak".
Slegina je odgovorila da je "Zelenski zgodan mladić s dobrim smislom za humor, svi su se smijali njegovim šalama", dodavši: "Zar Ukrajinci u vašoj republici ne viču 'Slava Ukrajini, kao mi u Moskvi'?"
Nekoliko dana kasnije penzionerki je prišla policija. Slegina je nakon ispitivanja potpisala dokument koji, kako navodi Memorijal, boluje od katarakte i nije mogla pravilno čitati bez naočala. Prema riječima žene, od stresa nije shvatala što se događa i željela je da sve što prije završi.
Prema Slegini, policijski izvještaj je izvrnuo njezine riječi. Konkretno, navodi se da je uzvikivala "Slava Ukrajini" i izrazila svoje nezadovoljstvo trenutnom situacijom u zemlji. Sleginu ljutnju zbog činjenice da oni koji imaju novca odlaze u inostranstvo, policija je protumačila u drugačijem svjetlu.
"Slegina je izrazila podršku Ukrajini, smatrajući da Ukrajinci veličaju svoju zemlju, a ruski vojnici bježe iz nje zbog rata", stoji u izvještaju policije.