Iz STEGA su danas podsjetili da su 17. januara uputili otvoreno pismo predsjedniku Vlade Milojku Spajiću, sa zahtjevom da se ukupnoj crnogorskoj javnosti pruže odgovori vezani za izmjene i dopune Zakona o državnoj imovinim u dijelu promjene statusa grobalja i njihovog svojinsko-pravni režima.
Polazeći od činjenice da do danas nije bilo odgovora od strane premijera, kako navode u saopštenju, STEGA je sa ovom problematikom dopisom upoznala ambasade država Kvinte u Podgorici (SAD, V. Britanija, Francuska, Italija, Njemačka).
“S tim u vezi, STEGA je navedene ambasade upoznala sa planiranom izmjenom Zakona o državnoj imovini i da se hoće za groblja zaobići primjena čl. 58 stav 3 Ustava Crne Gore, koji se odnosi na svojinski režim “prirodnih bogatstava i dobara u opštoj upotrebi”, navode u saopštenju.
Takođe, ističu da će uskoro upoznati i ambasade drugih država članica EU, kao i druge relevante međunarodne organizacije, sa pravnim i drugim posljedicama koje ovako, na brzinu i bez bilo kakve pravne analize, izmjene Zakona mogu proizvesti.
Podsjećaju da prema čl. 16 stav 1 alineja 6 važećeg Zakonu o državnoj imovini ,,groblja su lokalna dobra u opštoj upotrebi kojima raspolažu opštine”.
“To znači dasu sva groblja u Crnoj Gori isključivo u državnoj svojini,tako da prema Ustavu Crne Gore nije moguće, da budu objekt privatne svojine.To podrazumjeva da ne mogu biti ni u svojini vjerskih zajednica ili drugih privatno-pravnih lica, osim ako su kriminalnim I nedozvoljenim radnjama izvršeni nedozvoljeni upisi”, navode iz Stege.
Kako dodaju, prihvatanjem amandmana NSD Vlada je, krajnje netransparentno i bez bilo kakve javne rasprave o ovom vrlo osjetljivom i složenom pitanju predvidjela promjenu pravnog statusa grobalja na način da groblja, kao “lokalna dobra u opštoj upotrebi” koja su isključivo državna svojina, budu tretirana kao “druga lokalna dobraod opšteg interesa”, čime se stvara osnov zapromjenu svojinsko pravnog režima groblja,utvrđnih čl. 58 stav 3 Ustava Crne Gore i čl. 16 stav 1 alineja 6 Zakona o državnoj imovini.
STEGA je danas još jedno pozvala premijera da povuče predložene izmjene iz procedure, i predložila da se organizuje javna raspravau kojoj bi bila uključena akademska zajednica i NVO, te da na taj način pokaže da iza predloženih izmjena ne stoji “skrivena i loša namjera” i da razumije težinu posljedica koje bi promjene prava vlasništva nad grobljima prozvele.
U nastavku pročitajte kompletno obraćanje koje je STEGA uputila ambasadama Kvinte: