Kultura

Hoće li biti spriječeno spajanje dvije najveće izdavačke kuće na svijetu

Stiven King se umiješao u bitku koji drma američku književnu scenu

Da li američka država staje na put najvećem izdavačkom dilu u američkoj istoriji znaće se vrlo brzo, a u borbu za sprečavanje spajanja dvije najveće kuće na svijetu "Rendom haus" i "Sajmon i Šuster", umiješao se i slavni pisac Stiven King, svjedočeći svojevoljno u sudskom procesu u Vašingtonu.

Stiven King se umiješao u bitku koji drma američku književnu scenu Foto: AP/AFP/Profimedia
nova.rsIzvor

“Moje ime je Stiven King. I ja sam pisac frilenser”, ovim riječima započeo je preksinoć svjedočenje u Vašingtonu, u Okružnom sudu SAD slavni američki književnik koji se sam pozvao u sudnicu.

Naime, legendarni književni autor odlučio je da se umiješa u bitku koju je američka država pokrenula kako bi spriječila jedan od najvećih dilova u istoriji izdavaštva u toj zemlji.

Suđenje, kojim predsjedava Florens Pen, počelo je u ponedjeljak, i očekuje se da će trajati dvije-tri nedjelje, a da li će država stati na put dilu dvije kompanija, osnovane prije stotinu godina, ostaje da se vidi.

Ministarstvo pravde pokrenulo je sudski proces s ciljem da spriječi spajanje dvije najveće izdavačke kuće na svijetu - "Penguin Random House" i "Simon & Schuster", uz obrazloženje da bi taj potez u potpunosti osujetio bilo kakvu vrstu konkurencije na tržištu i maltene uništio karijere najpopularnijih književnih autora. Među njima je svakako i Stiven King.

A King, kome su danas 74 godine, prve priče objavio je još krajem šezdesetih, a debitovao je romanom "Keri" 1974. Do danas je objavio više od 64 romana, i dvestotinak kratkih priča koji su prodati u tiražu od 350 miliona primjeraka.

Kada je objavljivao "Keri", samo u Njujorku bilo je na desetine izdavačkih kuća. No, većina tih izdavačkih kuća ne postoji. Ili su ih kupile veće izdavačke kompanije, ili su "proterane iz posla".

Danas se izdavaštvo u Americi svelo na priču o takozvanoj "velikoj petorki". A čine je "Penguin Random House", "Simon & Schuster", "HarperCollins Publishing", "Hachette Book Group" i "Macmillan".

Izdavač koji se daleke 1974. godine poduhvatio rizika da objavi potonji bestseler "Keri" u tiražu od svega tridesetak hiljada primjeraka, "Doubleday" danas je dio "Rendom hausa", kao i još jedan bivši Kingov izdavač "Viking Press".

“Velika petorka je prilično ukorijenjena”, prokomentarisao je pisac u sudnici.

Glavni argument američke države - da će veća koncentracija vlasništva u industriji smanjiti kompenzaciju koja se dodjeljuje književnim autorima kao da je naišao na odobravanje sudije koji predsjedava parnicom. 

Tokom dva dana svjedočenja u vašingtonskom Okružnom sudu sudija Penova je čak prokomentarisala da "manjak konkurencije dovodi do snižavanja iznosa avansa".

Autor "Isijavanja", "Izmaglice" ili "Mizerija" praktično se sam pozvao da bude svjedok države u ovom sudskom procesu.

“Došao sam ovdje zato što mislim da je ovakva vrsta konsolidacije loša za konkurenciju. S obzirom na to u kom pravcu ide izdavačka industrija, sve je teže i teže piscima da dođu do novca za život”, kazao je King u sudnici.

Dodao je kako je sa skepsom dočekao obećanja dvije izdavačke kuće da će i nakon spajanja nastaviti odvojeno da tragaju za novim književnim naslovima:

“Mogli su da kažu i kako će u istoj kući biti muž i žena koji će se nadmetati jedan protiv drugog...”, kazao je on.

Nije pisac, kako je prenijela agencija AP, precizirao tokom svjedočenja kako bi tačno spajanje dva izdavača naštetilo najprodavanijim autorima. Ministarstvo pravde tužbi se fokusira i na to što su izdavačke kuće svojim bestseler autorima davale avanse u minimalnom iznosu od 250.000 dolara.

Stiven King se, od kad je krajem prošle godine objavljena namjera "Rendoma" i "Šustera" da se spoje, u dilu vrijednom 2,2 milijarde dolara, protivio istom. Još tada je javno prokomentarisao da je imao sreću da "živi svoj san", i da uspijeva da plaća račune radeći posao koji voli, ali da nemaju svi tu mogućnost.

“Što se više izdavači spajaju, to je teže nezavisnim kućama da opstanu”, poručio je King.

Iako bi King, kao izrazito tiražan autor po čijim su djelima snimani filmovi i rađene pozorišne predstave, samo imao koristi od spajanja "Rendom hausa" i "Sajmona i Šustera", pisac je dobro znan kao čovjek kojem su principi bitniji od materijalnih stvari.

I dok posljednja djela objavljuje za podružnicu "Sajmona i Šustera" - "Scribner", takođe izdaje naslove, prevashodno trilere, za nezavisnog izdavača "Hard Case Crime". Kada ga je jedna mala, nezavisna kuća zamolila prije petnaestak godina da im napiše preporuku, King se ponudio da umjesto toga napiše roman "The Colorado Kid". 

Često je pisao djela za druge male izdavače, ističući da neki od njegovih rukopisa nemaju komercijalni potencijal koji od njega traži "velika petorka"...

Portal Analitika