Od 9. do 13. avgusta, moći ćemo tokom noći da vidimo svjetlosne tragove na nebu – meteorske kiše. Samo podsećaju na kišu jer iznad nas proleti i do 80 meteora na sat. Ali da bi se u potpunosti uživalo u ovoj neobičnoj pojavi, važno je odakle ćemo je gledati.
Astronomi ovu nebesku kišu pažljivo prate pa promjene unose u tabelu koja se svakodnevno ažurira.
Komete koje prolaze kroz Sunčev sistem, naročito kada se nađu u blizini Sunca, za sobom ostavljaju čestice pod nazivom meteroidi.
Te čestice onda ulaze u našu atmosferu, potom i sagorjevaju. Nebeska kiša nas podsjeća na zvijezde padalice, koje paraju nebo ostavljajući tragove svjetlosti.
Meteorski roj poznat pod nazivom Perseidi dolazi od komete Svift-Tatl, čija orbita može biti u najudaljenijoj tački od Sunca, kada seže do iza Plutona, a najbliža relativno blizu Zemlje. Putanju oko Sunca kometa pređe za 133 godine.
Kada kometa Svift-Tatl priđe Suncu, njegova toplota je zagrije i omekša, pa na svojoj putanji pušta čestice i stvara meteorski roj Perseida, što je posljednji put zabilježeno 1992. godine.
Nije potrebna posebna oprema da biste vidjeli kišu meteora.
Prijedlog astronoma je da budete dovoljno daleko od svjetlosti grada, našim očima potrebno je petnaestak minuta da se priviknu na mrak. Moramo se naoružati strpljenjem, meteori se mogu pojaviti na bilo kom djelu neba.