Svijet

"Čovječanstvo ušlo u period ogromnih bezbjednosnih izazova"

Stoltenberg: Moramo se prilagoditi opasnijem i izazovnijem svijetu

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg obratio se delegatima na 18. godišnjoj Konferenciji NATO o kontroli naoružanja, razoružanju i neširenju oružja za masovno uništenje i istakao da je čovječanstvo ušlo u period ogromnih bezbjednosnih izazova.

Stoltenberg: Moramo se prilagoditi opasnijem i izazovnijem svijetu Foto: NATO
nova.rsIzvor

“Zvanični Kremlj je odlučio da ukine kontrolu naoružanja i potkopa stratešku stabilnost obustavljanjem učešća u Novom START ugovoru, nepoštovanjem sporazuma o nuklearnim raketama srednjeg dometa (INF sporazum) uz sve izraženiju provokativnu nuklearnu retoriku i prijetnje da će razmijestiti taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiji. To su neodgovorni postupci, osmišljeni da odvrate NATO saveznike od podrške Ukrajini, ali neuspješni“, rekao je Stoltenberg, objavljeno je na sajtu NATO.

Stoltenberg je predočio da se očekuje da će Kina do 2035. godine imati oko 1.500 nuklearnih bojevih glava.

„Dugoročno, moramo ponovo razmisliti i prilagoditi naš pristup opasnijem i izazovnijem svijetu. Kao globalna sila, Kina ima globalne odgovornosti. Peking bi takođe imao koristi od povećane transparentnosti, predvidljivosti i bezbjednosti sporazuma o kontroli naoružanja“, rekao je Stoltenberg i poručio da je NATO platforma za saradnju sa Kinom i širom međunarodnom zajednicom na obostranu korist.

Prema njegovim rečima, s jedne strane prijeti kolaps međunarodnog poretka kontrole naoružanja i neograničeno širenje oružja za masovno uništenje sa duboko opasnim posljedicama, a s druge je alternativni put.

Rekao je i da se bezbjednosno okruženje možda promijenilo, ali “principi održavanja bezbjednosti nisu“.

Portal Analitika