
Stomatološka komora Crne Gore održava konferenciju za medije ispred Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO).
Povod je, kazali su oni, to što dosadašnji pregovori sa FZO nemaju rezultat, zbog čega građani, navode, od danas ostaju bez stomatološke zaštite.
„Nezadovoljni smo ugovorima koje nam je Fond poslao jer su isti kao i prethodnih godina. Time su Fond, a onda i država, pokazali najveći moguće stepen nebrige za dentalno zdravlje građana Crne Gore“, poručila je Jelena Bulajić, v.d. predsjednice Stomatološke komore.
Nebriga i neznavenost Fonda je u tome što su, prema njenim riječima, ugovori tipski odrađeni.
“Pokazan je maćehinski odnos prema stomatolozima kojima su ponuđene mizerne nadoknade za rad. Djeca, studenti, trudnice, porodilje, penzioneri i osobe sa invaliditetom od danas, zahvaljujući Fondu za zdravstveno osiguranje, nemaju više besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu. Svim građanima Crne Gore je jasno da će se liječiti samo onaj koji može to finansijski da priušti. Fond nam je ponudio nove-stare ponižavajuće ugovore. U praksi to znači da štrajk više ne možemo sprovesti jer nemamo ugovore sa Fondom, a za građane to znači da će sve usluge koje su do sada dobijali besplatno od danas moći da dobiju po važećim cijenama ordinacija", istakla je Bulajić.
Navodi i da u ponuđenim ugovorima ne postoji predviđen cjenovnik za pripravnost, te da je predviđeno da stomatolog može sam sebi naći zamjenu u slučaju pripravnosti, što u nekim slučajevima u praksi nije moguće.
"Imamo doktorku iz Zete, koja ima 17 hiljada pacijenata i koja po zakonu ima predviđenu pripravnost deset dana u nedjelji. A šta će tokom preostalih 20 dana? Koga ona da nađe da je zamijeni", pita se Bulajić.
Dijan Božović, jedina stomatološkinja u Zeti, ističe da je pripravna je 24 sata, ima 17 hiljada pacijenata i ističe da joj pomenuta pripravnost nije plaćena.
"Obraćala sam se Fondu, obećano je da će to biti regulisano, ali nisam sigurna da će to biti riješeno“, rekla je Božović.
Fond, dodaje ona, nema plan za stomatologe.
„Nude nam stare ugovore i stomatologe vraćaju u škole, a one koji već rade u tim ordinacijama izbacuju. Vjerovatno sad trebaju specijalizacije nečijoj djeci pa vraćaju stomatologe u škole“, kazala je Božović.