Kultura

Uprava za zaštitu kulturnih dobara utvrdila brojne propuste u rekonstrukciji Muzeja u Bijelom Polju, a inspektorka Uprave za inspekcijske poslove podnijela krivičnu prijavu

Stotine hiljada za radove, a baština još trune u kontejneru

Nemaju samo radnici i uprava Muzeja razloga za ozlojeđenost i zabrinutost, budući da je inspektorka za kulturna dobra Uprave za inspekcijske poslove Dragana Bošković-Drobnjak Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju minule nedjelje podnijela krivičnu prijavu protiv prof. dr Ilije Laloševića i prof. dr Gorana Radovića zbog „oštećenja zgrade Muzeja u Bijelom Polju, čime su počinili krivično djelo iz člana 253a Krivičnog zakonika Crne Gore“

Stotine hiljada za radove, a baština još trune u kontejneru Foto: Pobjeda/S. Vasiljević
PobjedaIzvor

Samo jedan mali metalni kontejner, sa tri prostorije i toaletom, bio je dovoljan da se smjesti uprava, radnici i sva pokretna baština Muzeja u Bijelom Polju, koju čine i sedam zbirki sa statusom kulturnog dobra Crne Gore. Na licima radnika i upravnika Muzeja Željka Raičevića ovih dana može se čitati samo ozlojeđenost, jer su bukvalno pet metara odijeljeni od zgrade ustanove u koju ne mogu da se usele ni nakon tri i po godine, kad je počela njena rekonstrukcija, koja će državu koštati oko 300.000 eura.

Sve njihove nade i snove raspršila je Uprava za zaštitu kulturnih dobara (UZKD), koja je krajem novembra odbila da primi izvedene radove na rekonstrukciji Muzeja jer su „nestručno i nekvalitetno izvedeni, sa odsustvom zanatskih vještina i tehnika, te nijesu u saglasnosti sa projektnom dokumentacijom, niti sa pravilima muzejske i konzervatorske djelatnosti“.

- Izvedeni radovi u konačnom nijesu rezultirali formiranjem kvalitetnog spoljašnjeg i unutrašnjeg prostornog ambijenta namijenjenog muzejskoj djelatnosti, te na osnovu svega izrečenog nije moguće prihvatiti izvedene radove – navodi se u Rješenju Uprave, koje je doneseno 21. novembra ove godine, a dostavljeno je Pobjedi zajedno sa cjelokupnom dokumentacijom o rekonstrukciji Muzeja, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

PRIJAVA

Nego, nemaju samo radnici i uprava Muzeja razloga za ozlojeđenost i zabrinutost, budući da je inspektorka za kulturna dobra Uprave za inspekcijske poslove Dragana Bošković-Drobnjak, postupajući po incijativi UZKD nakon donošenja njihovog Rješenja, takođe donijela isti zaključak o kvalitetu izvedenih radova, te Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju minule nedjelje podnijela krivičnu prijavu protiv prof. dr Ilije Laloševića i prof. dr Gorana Radovića zbog „oštećenja zgrade Muzeja u Bijelom Polju, čime su počinili krivično djelo iz člana 253a Krivičnog zakonika Crne Gore“. Lalošević je bio zadužen za konzervatorski nadzor, a Radović je bio rukovodilac konzervatorskih radova, a preko svojih pečatiranih i potpisanih izjava, zajedno sa svim učesnicima u projektu, garantovali su da su konzervatorski radovi na Muzeju u Bijelom Polju izvedeni u skladu sa glavnim projektom, Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata, posebnim propisima i pravilima struke. Razloga za zabrinutost imaju i svi ostali učesnici u projektu, jer je inspektorka uputila inicijativu za postupanje i urbanističko-građevinskoj inspekciji.

Ništa manje briga ovih dana nemaju ni Ministarstvo kulture i medija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, koji su, u saradnji sa Opštinom Bijelo Polje, finansirali radove u okviru zajedničkog projekta „Jačanje sistema upravljanja kulturnom baštinom“. So na ranu dodatno im je dolio i izvještaj inženjerke arhitekture Katarine Nikolić-Krasan, koju je angažovao UNDP, kako bi utvrdila stepen i kvalitet izvedenih radova. I ona je u detaljnom izvještaju, kao i Uprava za zaštitu kulturnih dobara, konstatovala brojne nedostake i propuste.

Glavni projekat rekonstrukcije Muzeja uradila je Enforma d.o.o. iz Kotora, a projekat je revidovao ALL-ING d.o.o. takođe iz Kotora. Izvođač radova je Program d.o.o. iz Nikšića, a u konzorcijumu sa Studiom Prostor d.o.o. i Decom Montenegro d.o.o. iz Podgorice. Za stručni nadzor je angažovana Arhitektura Aurea d.o.o., takođe iz Podgorice. I šta im je to Uprava za zaštitu kulturnih dobara zamjerila tokom pregleda radova, za koje su svi ostavili potpisane i pečatirane izjave da su urađeni po svim pravilima struke i najvišim standardima, te da je objekat podoban za upotrebu?

Prije svega, stručni tim Uprave naveo je da u dijelu spoljašnjeg uređenja terena popločavanje nije izvedeno po projektu, budući da je planirano duž cijele glavne fasade, a izvedeno je parcijalno. Projektom je, takođe, predviđeno popločavanje oko cijelog objekta, međutim, južna i jugozapadna strana nijesu popločane, već je zadržan betonski trotoar. Na fasadama objekta je primijećeno ljuspanje i otpadanje završnog bojenog i malternog sloja.

- Ulazna vrata (štok i krila) su projektom predviđena od punog hrastovog masiva, sa kvalitetnim okovom i sigurnosnom bravom, a izrađena su od čamovine i evidentna su odstupanja u svemu navedenom u odnosu na priloženi detalj šeme stolarije. Odbojnik za kišu na prozorima je izrađen od aluminijuma, a potrebno ga je bilo izraditi od drveta. Na prozorima nijesu postavljeni potprozornici, solbanci. Prozorske rešetke od kovanog gvožda nijesu adekvatno konzervatorski tretirane i nijesu fiksirane, već prislonjene u prozorski otvor. Podstrešnica je neadekvatno i nestručno izvedena (način slaganja, spojevi, užljebljenje, obrada, klinčenje...) – navodi se u izvještaju Uprave.

Ukazano je i da je projektom predviđena montaža prohromskog izolovanog dimnjaka za kotao sa dimnjačom, dužine šest metara, a da dimnjak projektom nije predviđen na izvedenoj poziciji, te trenutno umanjuje zatečene vrijednosti objekta i negativno utiče na njega. Takođe, ugrađen je postojeći kotao dok je projektom predviđena ugradnja novog toplovodnog kotla na pelet kapaciteta 25kW. Projektom je predviđena ugradnja spoljašnje jedinice VRF sistema za grijanje/hlađenje, proizvođača Samsung.

- Pozicija i način na koji je ankerisana spoljašnja jedinica proizvođača LG, sa neadekvatno ukrivenim instalacionim vodovima vizuelno degradiraju fasadu, što se negativno odražava na cjelokupni estetski doživljaj kulturno-istorijskog objekta – navodi se u izvještaju Uprave.

LOŠEG KVALITETA

Našli su manu i kod poda, budući da je „industrijski pod ferobeton u prizemlju neadekvatno izveden, bez potpune glatkoće, kako je projektom i predviđeno“. Zasmetao im je i plafon, jer je izveden mimo projekta, na neadekvatan način, od drveta lošeg kvaliteta, sa vidnim čvorovima, oštećenjima, a loš je i način slaganja i fiksiranja. Projektom je predviđena ugradnja zidnih obloga od medijapana, a korišćen je univer u nišama zidova, pa i za izradu izložbenih vitrina.

- Ova pozicija je izvedena neadekvatno, drvene konstrukcije sa policama nijesu fiksirane i ispadaju iz zidnih niša – navodi se u izvještaju.

Unutrašnje drveno stepenište je takođe izvedeno neadekvatno, od pohabanih drvenih dasaka, zanatski nestručno izvedenih radova na spojevima gazišta i čela. Projektom je definisano da se na spratu u završnoj obradi pod predvidi od hrastovog klasičnog parketa debljine 22 mm, hoblovanog i lakiranog, a radovi nijesu izvedeni na opisan način. Na prozorima su, takođe, oštećeni gumeni dihtunzi, a sa unutrašnje strane prozora su postavljene crne folije u cilju sprečavanja prodora sunčeve svjetlosti, koje su spale, odlijepljene.

- Drvena krila vrata na spratu vidno nijesu naštelovana kako bi se zatvorila na zanatski korektan i propisan način. U prizemlju su protivpožarna vrata pohabana sa bravom koja nije u funkciji. Projektom enterijera (II faza) definisane su pozicije izrade izložbenih vitrina od čelične potkonstrukcije, zastakljenih i obloženih crnim mat medijapanom. Vitrine su zanatski nestručno izvedene – navodi se, između ostalog, u izvještaju Uprave.

Arhitektica Katarina Nikolić-Krasan konstatovala je sve što i Uprava, pa čak i neke druge nepravilnosti, koje je detaljno opisala i predložila načine za saniranje uočenih grešaka i odstupanja od projekta. Pored toga što je predložila da se ponovo uradi tehnički prijem zgrade, zatražila je i da se angažuje specijalizovana firma koja ima kapaciteta da u najkraćem mogućem roku ispravi zanatske radove. Njena optimistična procjena iz oktobra ove godine bila je da bi radovi mogli biti završeni do sredine proljeća naredne godine, a budući da još nijesu ni počeli, izgleda da će radnici Muzeja još neko vrijeme koristiti metalni kontejner kao svoju privremenu kuću.

Da su oba izvještaja vjerodostojna, uvjerila se i ekipa Pobjede tokom posjete Muzeju u Bijelom Polju. Kroz zgradu nas je sproveo direktor Muzeja Željko Raičević. U sve propuste navedene u izvještaijma uvjerili smo se na licu mjesta, pa čak otkrili i neke nove, poput činjenice da ne rade brave na novim vratima, tj. da se ključevi okreću u prazno, ili da je u izložbenim prostorijama jako loše osvjetljenje. Raičević je čak ustvrdio da je na spratu zazidan otvor za klimu, pa se negdje iznad plafona čuje izduvavanje, ali se topli vazduh ne osjeća u prostoru. Vrhunac posjete bio je kada nam je pokazao novi toalet, u kojem su daska i poklopac vc šolje vezani krep trakom za crijevo vodokotlića, jer ne mogu samostalno da stoje u vertikalnom položaju, budući da je šolja previše primaknuta zidu. Ili, kada nam je ispričao da su glavna ulazna vrata prvobitno montirana na visinu od 186 cm, pa kada su zaposleni i radnici počeli da udaraju glavom u okvir vrata, iznova su dorađena na standardnu visinu od 222 cm.

Dakle, uprkos brojnim propustima, koje je konstatovala i Opština Bijelo Polje u svom izvještaju iz 2021. godine, svi učesnici u rekonstrukciji predali su pisane izjave kako je sve urađeno besprekorno, te preko te dokumentacije u novembru ove godine zatražili prijem radova od Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Zanimljivo je da je UZKD utvrdila da je u drugoj fazi urađen i Glavni projekat enterijera, koji je potpisala Marija Novaković iz Enforma d.o.o. Kotor, te da ovaj projekat nema saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Izvođač radova po ovom projektu takođe je bio Program iz Nikšića, stručni nadzor je obavljao ALL-ING iz Kotora, odnosno Aleksandra Vučković-Otašević koja je autorka i Konačnog izvještaja glavnog nadzora, dok je konzervatorski nadzor obavljala Marija Novaković. I ona, kao i Vučković-Otašević, u konačnom izvještaju priložili su svoju izjavu da je sve izvedeno u skladu sa revidovanim glavnim projektom i da je zgrada Muzeja podobna za upotrebu.

Zanimljivo je da Uprava, da stvar bude čudnija, nije obavila prijem radova za prvu fazu, 2021. godine, te se na taj način takođe može smatrati dijelom odgovornom za nastale probleme.

ĆUTANJE

Pobjeda je pokušala da dobije komentar od Ilije Laloševića i Gorana Radovića, protiv kojih je podnesena krivična prijava. Radović je odbio da odgovori, uz komentar da će sve što ima reći na sudu, ako do suđenja dođe. Lalošević je takođe odbio da odgovori, uz obrazloženje da trenutno nije u mogućnosti da daje bilo kakve izjave za medije, s obzirom na to da je u saznanju da su protiv njega „pokrenuti neki postupci pred državnim organima“. Takođe, pitanja smo poslali i Mariji Novaković i Aleksandri Vučković-Otašević, ali ih do zaključenja ovog broja Pobjede nijesmo dobili, uprkos obećanjima da će odgovori stići do subote veče. Sa druge strane, direktor firme Program iz Nikšića Tomislav Žižić bio je na putu van Crne Gore u trenutku kada ga je pozvao novinar Pobjede, te je rekao da će o svemu, ako se ukaže potreba, naknadno dati svoj komentar za koji mu je potrebna, kako je rekao, saglasnost UNDP-a.

Pitanja smo poslali i predsjedniku Opštine Bijelo Polje Petru Smoloviću, ali i pored nekoliko urgencija, te ponovnog slanja pitanja, odgovore nijesmo dobili.

Ministarstvo: Moraju se poštovati pravila struke

Po kazivanju bivše ministarke kulture Maše Vlaović, Ministarstvo kulture i medija obezbijedilo je Glavni projekat rekonstrukcije objekta Muzeja u Bijelom Polju, sa projektom unutrašnje arhitekture, dok je prostupak za izbor izvođača radova i stručni nadzor sproveo UNDP. Za ovaj projekat, kako je saopšteno nakon posjete Vlaović Muzeju, u septembru prošle godine, sredstva u iznosu od 298.580,50 eura su obezbijedili Ministarstvo kulture, UNDP i Opština Bijelo Polje. Sa druge strane, u Informaciji o aktivnostima na realizaciji projekata od kapitalnog značaja za kulturu, koju je usvojila prethodna Vlada, navodi se da je vrijednost radova 360.000 eura.

Pobjeda je aktuelnu upravu Ministarstva kulture i medija pitala koliko su svi pojedinačno uložili novca, te za šta je sve taj novac raspodijeljen. Međutim, dobili smo odgovor samo o ulaganjima Ministarstva, koja ukupno iznose 138.000 eura. Za projektne aktivnosti za rekonstrukciju Muzeja, Ministarstvo je Opštini Bijelo Polje 2019. godine uplatilo 74.500 eura. Za glavni konzervatorski projekat, Enformi d.o.o. iz Kotora Ministarstvo je 2019. godine uplatilo 12.100 eura, dok je za reviziju glavnog projekta na račun ALL-ING d.o.o. iz Kotora Ministarstvo uplatilo 2.420 eura. Za prvu fazu „opremanja i valorizacije Muzeja“ Opštini Bijelo Polje Ministarstvo je 2020. godine uplatilo 45.000 eura.

Iz Ministarstva je saopšteno da je aktuelna ministarka Tamara Vujović održala sastanak sa stalnom predstavnicom UNDP-a Ekaterinom Paniklovom, na kojem su razmotrene dosadašnje aktivnosti na rekonstrukciji Muzeja i dogovoreno je da njih dvije uskoro obiđu Muzej i razgovaraju sa svim stranama uključenim u proces, kako bi se utvrdilo trenutno stanje i zajednički prevazišao problem.

- Tada ćemo javnost obavijestiti o dinamici i konačnom otvaranju – saopštili su iz Ministarstva.

Dodali su da MKM ima jasan stav da je poštovanje zakonske regulative i pravila struke jedini uslov koji se mora poštovati u cilju uspješne realizacije aktivnosti, što se odnosi i na pitanje Muzeja u Bijelom Polju.

Nijesu, između ostalih pitanja, odgovorili da li će pokrenuti proceduru kontrole i preispitivanja konzervatorskih licenci svih učesnika u projektu.

UNDP sklapao ugovore sa izvođačima radova i nadzorom

Iz Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori nijesu konkretno objasnili koja je tačno bila njihova uloga u rekonstrukciji Muzeja u Bijelom Polju. Tvrde da nijesu uložili ni euro u projekat rekonstrukcije, te da su novac za izvođenje radova obezbijedili Ministarstvo kulture i medija i Opština Bijelo Polje. Međutim, u dokumentaciji u koju je Pobjeda imala uvid, nalazi se i ugovor UNDP-a i izvođača radova Program d.o.o., iz 2020. godine, vrijedan 186.916 eura i odnosi se na započinjanje rekonstrukcije Muzeja. Takođe, u dokumentaciji je ugovor UNDP-a i firme Program, vrijedan 67.656,24 eura, a odnosi se na nabavku namještaja i električnog osvjetljenja za Muzej. Taj ugovor je 8. jula prošle godine, u ime UNDP-a, potpisala Daniela Gasparikova, a u ime firme Program Tomislav Žižić. Takođe, među dokumentacijom je ugovor između UNDP-a i ALL-ING iz Podgorice, vrijedan 4.500 eura, koji su potpisali Daniela Gasparikova i direktorica ALL-ING-a Aleksandra Vučković-Otašević, u julu 2022. godine, a odnosi se na nadzor nad opremanjem Muzeja.

Kad već nijesu htjeli da precizno objasne svoju ulogu, Pobjeda je odgovore morala da potraži od dobro upućenih izvora koji tvrde da je uloga UNDP-a navodno bila koordinacija svih aktivnosti, te da su novac UNDP-u prebacivali Ministarstvo i Opština Bijelo Polje?!

Za probleme u rekonstrukciji, kako se ističe u odgovorima Pobjedi, UNDP je saznao prilikom posjete predstavnika Ministarstva kulture i medija, Muzeja, Opštine Bijelo Polje i UNDP-a prostorijama Muzeja, kada su identifikovali da radovi nijesu u potpunosti izvedeni. Kako bi se adekvatno odgovorilo na nalaze UZKD i Katarine Nikolić-Krasan, kako ističu iz UNDP-a, Ministarstvo kulture i medija, Uprava za zaštitu kulturnih dobara, Opština Bijelo Polje, Muzej i UNDP, zajednički ulažu napore u cilju stvaranja uslova za otvaranje i funkcionisanje Muzeja.

- Javnost će o razvoju situacije biti pravovremeno obaviještena – navode iz UNDP-a.

Portal Analitika