Kultura

Umjetnost bez ograničenja

Street Art i urbana transformacija

Ulična umjetnost nudi mogućnost potencijalno široke publike, često mnogo obuhvatnije od one tradicionalne u umjetničkoj galeriji

Street Art i urbana transformacija Foto: Privatna arhiva - Street Art, San Francisko
Sociološkinja Sanja Vujošević Facchini
Sociološkinja Sanja Vujošević FacchiniAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Razlozi koji podstiču ili natjeraju mnoge mlade ljude da se bave ovom nekanonskom umjetnošću mogu biti različiti. Za neke je to vrsta kritike privatnog vlasništva, polaganje prava na ulice i trgove. U uličnoj umjetnosti često se protestuje protiv društva ili protiv politike. Međutim, za druge to je jednostavniji način da slobodno izlažu svoja djela, bez ograničenja galerija i muzeja; dakle, način za samopromociju i rad u punoj autonomiji. 

Ustvari, ulična umjetnost nudi mogućnost potencijalno široke publike, često mnogo obuhvatnije od one tradicionalne u umjetničkoj galeriji.

Oblik umjetnosti

Ulična umjetnost ili Street Art ne posmatra se više kao vandalizam, već je prepoznata kao oblik umjetnosti građana, kvartova i institucija zbog svoje društvene vrijednosti, sposobne da daju ili prekrajaju sudbinu čitavih gradskih područja. 

Zahvaljujući velikim i malim privremenim i kontinuiranim, javnim i privatnim projektima, širom Italije rođene su intervencije ulične umjetnosti, strukturisane prema potrebama građana, direktno uključene u faze dizajniranja, implementacije i promocije, kao na primjer dijalogom s umjetnicima i organizovanim obilaskom njihovih kvartova sa široko rasprostranjenom demokratskom i participativnom umjetnošću. Crtanje ili slikanje zidova u stvarnosti nije samo poboljšanje izgleda zgrade, nego i kvaliteta života, posebno u nekim složenijim predgrađima. To je ujedno i izgovor da se može reagovati na društvo. 

Umjetnička prekvalifikacija i društvena regeneracija žele da stvore socijalni inkubator koji pomaže lokalnim zajednicama da razmisle o vlastitom identitetu, vrijednostima i doprinosu koji bilo ko može dati urbanoj sredini. Cilj ovakvih projekata je da se kvartu omogući reputacija kao mjestu umjetnosti, a ujedno i njegovoj rekonstrukciji.

Streat-Art-Sanja-Vujo-evi-Fachinni

Hibridni i regenerisani prostori

Po definiciji urbana transformacija je hibridna. Pojam hibridan prepoznat je u svojoj punoj vrijednosti tek u postmodernom dobu i predstavlja upotrebu neočekivanih materijala i postupaka, često izvan umjetničkih disciplina. Konkretno, hibridizacija dotiče umjetnički i arhitetonski sektor, rađajuci složenije umjetničke pravce kao što su Pop Art, Street Art, Bauhaus... U hibridizaciji se postižu novi ciljevi, upravo zato što se stvara komunikacija. 

Upravo tako su nastali habovi (hubs). Hub je prepoznatljiv termin koji ukazuje na zajednički fluidni prostor za agregaciju – prostor koji u sebe grupiše različite identitete, bez razdvajanja i ograničenja, koje dovodi do rađanja novih stvarnosti, proizvoda i ideja, oblika izražavanja.

Manifattura Tabacchi Firenze

Hub je tipičan primjer hibrida jer spaja više stanovišta, od umjetnika do inovatora, od slobodnjaka do startupera i tako dalje. Sve je to naravno povezano sa kružnom ekonomijom i ponovnom upotrebom nedovoljno korišćenih prostora, zgrada kojima su potrebni novi život i energija, pa njihova transformacija stvara pozitivne uticaje u društvene i kulturne svrhe. 

Umjetnost i zanatstvo, tradicionalno znanje s industrijskim tehnikama, prirodnim materijalima i umjetničkim proizvodima, stvarno iskustvo i virtuelni svijet, lokalno uslovljavanje i međunarodna dimenzija koegzistiraju da bi stvorili nove kulture iz njihovog međusobnog oplođenja. U društvu u kojem je fragmentacija funkcionalna za upravljanje raznolikošću, ovaj sastav vrijednosti ključan je za postizanje novih ciljeva. Hibridizacijom se postižu novi ciljevi upravo zato što se stvara komunikacija. 

Portal Analitika