Strugar kaže da u Crnoj Gori i nakon pet mjeseci imamo fingirani dijalog i da je očigledno da se ne želi postići dogovor.
“Svjedoci smo da se ne donose odluke u interesu građana. Partije gotovo jedino vode računa o partijskom rejtingu i izborima”, navodi Strugar.
Rješenje krize u Crnoj Gori vidi u vanrednim parlamentarnim izborima.
Kada je riječ o Otvorenom Balkanu, Strugar kaže da još niko nije vidio prednost koju Otvoreni Balkan donosi Crnoj Gori, kao ni što ima a da nema Berlinski proces u kojem je svih šest država Zapadnog Balkana.
“(Dritan) Abazović ne uviđa koju bi to štetu moglo da nanese Crnoj Gori. Mi izgleda ispunjavamo neku Vučićevu agendu, jer sve što se radi, pa i Otvoreni Balkan, nešto je što trenutno nije u interesu Crne Gore i njenih građana. Abazović će se odreći svakoga samo da ispuni ta obećanja koja je dao ko zna kome. Nije mu problem da uđe u sukob sa svima koji su protiv te agende koja je nametnuta Crnoj Gori”, ocjenjuje Strugar.
Ističe da analiza koju su radili Jovana Marović i njen tim jasno pokazuje da Otvoreni Balkan trenutno nije u interesu Crne Gore.
Podsjeća da je Abazović ranije kazao da nije vidio nijednu ozbiljnu analizu ni protiv tzv. Temeljnog ugovora.
“Svi znamo da je sakrio i ono što je pisala Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i mnoge relevantne nevladine organizacije, da ne pričamo o političkim. On je uradio ono što je njemu naloženo, odnosno po agendi koja nije bila agenda zbog koje je napravljena 43. Vlada. Ne bi me iznenadilo da on i njegova Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje završi poslove zbog kojih je izgleda tu i došao”, kaže Strugar.
Ne isključuje mogućnost da se i ta odluka donese na prečac i iza očiju javnosti.
“To on izgleda tako radi. To je njegov stil i on stalno priprema javnost za te svoje odluke. Ulazak u Otvoreni Balkan nije samo stvar partija, nego svih nas. Da su ozbiljni, pokazali bi kontra analizu. Niko nije vidio koja je to platforma, osim lijepog imena”, navodi Strugar.
Dodaje da Evropa često kasno reaguje na dešavanja na Balkanu.
“Mnoge stvari bi se mogle spriječiti kada bi Zapad na vrijeme reagovao. Brisel podržava Berlinski proces, SAD su za Otvoreni Balkan, ali jedino ako će svih šest država da pristupi toj inicijativi. Čini mi se da Zapad griješi ako misli da će rješenje srpsko-albanskog konflikta srediti stanje na Zapadnom Balkanu, kao što su svojevremeno griješili kada su mislili da će rješenjem srpsko-hrvatskog sukoba stvari na Balkanu biti mirne”, poručuje Strugar.
Imamo Crnu Goru, BiH i Kosovo koje nijesu u Otvorenom Balkanu, a koje, kako zaključuje, imaju potencijal da na Zapadnom Balkanu ne bude sve kako se dogovore Srbija i Albanija.