Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Studenti Visoke medicinske škole u Beranama strahuju da neće moći da upišu dvogodišnje master studije

Studenti Visoke medicinske škole u Beranama strahuju da neće moći da upišu dvogodišnje master studije

Studenti Visoke medicinske škole u Beranama saopštili su u dopisu koji su poslali Pobjedi da strahuju da ove godine neće moći da upišu dvogodišnji master program, jer još nije licenciran, ali sa Univerziteta Crne Gore i uprave fakulteta poručuju da se očekuje da će se taj posao završiti na vrijeme.

Studenti Visoke medicinske škole u Beranama strahuju da neće moći da upišu dvogodišnje master studije Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Prorektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Veselin Mićanović kazao je za Pobjedu da su završili sve što se njih tiče, da su pripremili program i da čekaju da ga Agencija za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja akredituje. Nakon toga, od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta treba da dobiju licencu.

Mićanović očekuje da će se sve završiti na vrijeme, ali, imajući u vidu da cjelokupan proces ne zavisi od njih, kaže da ima rezervu.

Iz Agencije čekamo odgovore na ovu temu.

A iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta podsjećaju da ustanova visokog obrazovanja može da se osnuje i obavlja djelatnost tek nakon što prođe postupak akreditacije i licenciranja u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju. Kažu da se nakon postupka akreditacije njima podnosi zahtjev za licenciranje, najmanje šest mjeseci prije početka obavljanja djelatnosti.

Dekan Medicinskog fakulteta, u sklopu kog funkcioniše VMŠ, prof. dr Miodrag Radunović kaže za Pobjedu da je sve u završnoj fazi i da očekuju da će se otvoriti program. Ističe da su na sajtu objavili saopštenje da je proces akreditacije u završnoj fazi i da obavještavaju kandidate da očekuju upis.

''Dovoljno je da studenti uđu na sajt fakulteta'' kazao je on kratko.

Studenti su u martu ove godine zatražili od nadležnih da riješe propust što ranije nijesu akreditovane studije. Negodovali su što njihov program 2017. godine nije akreditovan po modelu 3+2 (osnovne i master studije), već je regulisana samo bečelor diploma. Kazali su da se osjećaju prevarenim, jer im je tada bilo obećano da će moći da upišu master studije.

''Mi smo studenti koji imaju zakonski pravo na nastavak studiranja kao i svi ostali studenti u Crnoj Gori. Naš fakultet je jedan od posljednjih koji nema akreditovan master studijski program. Upisi na drugim fakultetima van države, koje bi možda neki i željeli upisati ako se ovdje ne otvori master program kreću ubrzo. Zato smo u neizvjesnosti. Danas je sredina septembra, a mi skoro ništa ne znamo o master studijama, sve je nekako pod velom tajne'' naveli su u dopisu.

Kako smo ranije pisali, na pitanje zašto na vrijeme nije akreditovan master program, prodekanica za nastavu Medicinskog fakulteta prof. dr Aleksandra Vuksanović-Božarić je saopštila da, nažalost, oni koji su ranije to obećali, to nijesu ispunili.

Dekan Medicinskog fakulteta UCG 2017. godine bio je prof. dr Goran Nikolić koji je za naše novine kazao da je u suštini odložen posao akreditacije na VMŠ iz razloga što su bili ,,u ogromnom poslu“. Tada je obavljena reforma visokog obrazovanja i uveden je novi model studiranja 3+2.

''To je bio ogroman posao. Radilo se intenzivno. Imali smo rokove, bili smo u vremenskom stisku'' rekao je Nikolić.

Postojala je tada, prema njegovim riječima, odluka Upravnog odbora i Senata da se studentima još naredne tri godine omogući upis na specijalističke iako ti programi nijesu akreditovani.

''Program tada nije definisan sa 3+0 da bi ostala ta nula, ne, nego da se potencijalno dodaju programi. Nije tu bila želja da se neko, nešto izmanipuliše. Tog trenutka nije bila predata dokumentacija za akreditaciju, pa je moglo samo na 3+0, s time što u sljedećem periodu će se dodati za akreditaciju 3+2'' rekao je on.

Nikolić je kasnije, u septembru 2018. godine pošao u penziju.

Prije reforme koja je sprovedena 2017. godine, na VMŠ izučavala se nastava po modelu 3+1 (osnovne, specijalističke).

Portal Analitika