I tamo je priča slična – građani kavkaske države će na parlamentarnim izborima dati jasan odgovor žele li napraviti korak ka Zapadu ili u suprotnom smjeru. A izbori će biti održani u subotu.
Jer, iza Gruzije su četiri turbulentne godine – uz poteze vlasti koji su potpuno skrenuli državu sa puta evropskih integracija, te uz nikad masovnije proteste proevropske opozicije, o kojima smo često pisali. Posljednji put smo o tome izvijestili u nedjelju – tada su desetine hiljada u Tbilisiju održale veliki evropski marš.
Kada su u pitanju izbori, vladajuća populistička stranka Gruzijski san premijera Iraklija Kobahidzea izaći će zajedno u koaliciji sa dosadašnjim partnerima iz partije Moć naroda. I može se reći kako je u pitanju blok euroskeptika.
Naspram njih biće više opozicionih saveza, no ključna su dva.
Prvo je prozapadno Jedinstvo – nacionalni pokret. U pitanju je skup partija koje su na prošlim izborima zbirno imale oko 35 odsto glasova, a koje predvodi Tina Bokučava.
Druga jača opoziciona struktura je proevropska liberalna Koalicija za promjene.
Uz to, treba pomenuti i Jaku Gruziju i savez “Za Gruziju” – obje, takođe, nastupaju sa proevropskim programom.
Posljednje ankete, rađene početkom oktobra, govore kako će pomenutih pet subjekata biti iznad cenzusa, koji iznosi pet odsto.
Pritom, koalicija Gruzijski san mogla bi imati oko 36 odsto glasova, a opozocija do 50 odsto. To znači kako je Gruzija veoma blizu promjene vlasti i, po svemu sudeći, povratka na evropski put.
Ipak, da li će ono što ankete najavljuju biti potvrđeno i na izborima, saznaćemo u subotu.