Prikupljeni podaci ukazuju da je do izbacivanja došlo nakon što se ta crna rupa sudarila sa supermastvnom koleginicom iz druge galaksije.
- Teško je povjerovati da supermasivna crna rupa, koja ima masu miliona i miliona sunaca, može uopšte da bude pomjerena i izbačena iz galaksije pri ogromnoj brzini – izjavila je vođa istraživanja Frančeska Sivano.
- Ali, ovi novi podaci podržavaju ideju da gravitacioni talasi mogu biti veoma moćni – dodala je ona.
Izbacivanje crne rupe dogodilo se prije četiri milijarde godine, tvrde astronomi.
Prethodni podaci, prikupljeni sa teleskopom “Habl”, pokazali su da se nešto posebno događa, ali naučnici nisu mogli da razaznaju da li su tamo dvije ili samo jedna crna rupa. Uz pomoć “Čandre”, koji detektuje X-zrake, otkrivena su dva odvojena izvora zračenja – prvi je bio crna rupa, a drugi zvjezdano jato, koje je supermasivno čudovište ostavilo iza sebe.
Postoje i mogućnosti da je došlo do sudara tri supermasivne crne rupe, ili da se dvije takve kreću spiralno jedna ka drugoj, ali naučnici smatraju da je to malo vjerovatno.
Ono što je, međutim, najfascinantnije i ujedno i zastrašujuće u vezi ovog otkrića je to ukazuje da možda u svemiru ima još supermasivnih crnih rupa koje se kreću, van svojih galaksija, a mi nemamo mogućnosti da spoznamo ima li ih i gdje su.
Te crne rupe bi za nas bile nevidljive, jer su uvukle u sebe sav gas koji ih je okruživao, nakon što su izbačene iz svoje galaksije.
(blic.rs)