Ministar se, u ime Vlade Crne Gore, i u svoje ime kao političkog fokal point-a za GEF, zahvalio gospođi Barbut na dosadašnjoj saradnji i podsjetio ‘’da je pomoć koja je pružana od strane GEF-a bila od velikog značaja za Crnu Goru i da su sa pomenutim sredstvima razvijeni projekti u raznim oblastima. U sektoru obnovljivih izvora energije razvijen je projekat za razvoj malih hidro elektrana u Crnoj Gori, koji se jako uspješno privodi kraju. Cilj je bio valorizacija hidro potencijala u cilju smanjivanja emisija gasova staklene bašte u procesu proizvodnje električne energije.’’
Takođe, uzimajući u obzir odlučnost Crne Gore da tokom svog ekonomskog razvoja posebnu pažnju posveti očuvanju i zaštiti jedinstvenog biodiverziteta u saradnji sa kancelarijom UNDPa, ministar je ukazao da su razvijena i da se trenutno implementiraju dva projekta finansirana od strane GEFa:Jačanje sistema zaštićenih područja Crne Gore-Strengthening (Sustainability of the Protected Area System of Montenegro); Jačanje finansijske održivosti sistema zaštićenih područja Crne Gore (Catalyzing financial sustainability of the Protected Area System of Montenegro).
Implementacijom ovih projekata obezbijediće se znatno povećanje teritorije pod zaštitom (projekti će već u narednoj godini omogućiti da se pređe granica od 10% državne teritorije pod statusom zaštićenog), i promovisaće se i razviti moderni principi upravljanja i planiranja zaštićenim područjima koji će imati višestruku korist za Crnu Goru.
Monik Barbut je ukazala na mogućnosti doprinosa malih zemalja smanjenju klimatskih promjena, samim tim što imaju, kao i velike zemlje, ravnopravan glas u Ujedinjenim nacijama. ‘’Upravo iz tog razloga, ovakvi skupovi su važni za male zemlje. Crna Gora bi, kao mala zemlja, trebalo da se razvija u pravcu održivog razvoja i trebalo bi da se fokusira na hidroenergiju i zaštitu teritorije, kao i da u bitne odluke i strategije o razvoju ugradi elemente o zaštiti prirodnih resursa i primjeni principe niskokarbonskog razvoja’’, kazala je Barbut.
Barbut je istakla značaj projekta ‘’Nisko-karbonski razvoj u urbanim područjima’’, za čije finansiranje je Vlada Crne Gore u partnerstvu sa UNDP-jem, predala projektnu ideju GEF-u. Projekat ima za cilj postavljanje kamena temeljca za nisko-karbonski razvoj Crne Gore, uspostavljajući neophodnu legislativu, razvijajući planove za nisko-karbonski razvoj, pilotiranjem pomenutih planova, jačanjem energeske efikasnosti i jačanjem državnih kapaciteta. Ovaj projekat je od strateškog značaja za Crnu Goru koja sebe vidi u budućnosti kao lidera u oblasti klimatskih promjena na Balkanu. Takođe, gospođa Barbut je ukazala na značaj ovakvih projekata na informisanje i podizanje svijesti građana o značaju klimatskih promjena. Na kraju, ona je pohvalila dosadašnju saradnju Crne Gore i Globalnog fonda za zaštitu životne sredine i najavila da će u narednom periodu posjetiti Crnu Goru.