Težište buduće saradnje vide u nastavku tih aktivnosti, kao i u zajedničkoj obuci specijalnih jedinica, posebno ABH kadra (atomsko-biološko-hemijska zaštita), obuci ronilačkih jedinica, padobranaca, protivdiverzanata i ostalih specijalnosti prenijela je RTCG.
"Sarađivaćemo i u oblasti vojne medicine, a tu je i vojno-ekonomska saradnja, kao i zajednička priprema za učešće u mirovnim misijama, zajednička obuka i razmjena iskustava u tim oblastima", naveo je Miletić.
Samardžić je rekao da vojske dvije zemlje sarađaju kroz regionalne formune, kao i u okviru Partnerstva za mir.
Dosadašnjoj dobroj vojnoj saradnji Crne Gore i Srbije, kao i u oblasti odbrane, doprinio je bilateralni sprazum dva ministarstva, kao i o razmjeni imovine državne zajednice. "Vojska Crne Gore zainteresovana je da koristi regionalne centre i ustanove u Srbiji. Naše kadete i oficire i do sada smo školovali na raznim institucijama vojnog školstva u Srbiji, a imamo i jednog kadeta na Vojno-medicinskoj akademiji", rekao je Samardžić.
On je kazao da je Crna Gora dala punu podršku Srbiji za razvoj regionalnoh centra za obuku ABH kadra i da će nastojati i u narednom periodu da koriste taj centar. "Veoma smo zainteresovani da padobransku obuku naših specijalaca realizujemo naredne godine u Nišu", rekao je Samardžić. Crnogorska vojska, dodao je, otvorena je da ustupi svoje kapacitete, prije svega poligon za obuku planinskih jedinica, trening centar za obuku pilota helikoptera, i obuku ronilaca u pomorskom odredu u Baru.
Samardžić je zadovoljan dobrom saradnjom crnogorske i Vojske Srbije i nada se da će nakon posjete srpskog kolege ona biti unaprijeđena.
Miletić očekuje da će njegova posjeta Podgorici biti značajan podstrek za buduću saradnju.
Kako je kazao, kao i Vojska Crne Gore, i Vojska Srbije je intenzivna u okviru svih regionalnih inicijativa, posebno u okviru Inicijative grupe sedam, Američko-jadranske povelje i Konferencije načelnika generalštabova balkanskih zemalaja. "To je jedan od načina na koji iskazujemo naše čvrsto opredjeljenje za jačanje regionalne saradnje, što predstavlja ukupuna doprinos bezbjednosti u regionu", rekao je on.
Miletić je kazao da će Vojska Srbije ove godine završiti sa svojom profesionalizacijom. "Od 1. januara naredne godine više nećemo zvati regrute na služenje vojnog roka. Vojska Srbije planira svoje aktivnije uključenje u mirovne misije UN-a i EU", kazao je. "Zajednička priprema za učešće u mirovnim misijama, zajednička obuka, razmjena iskustava u tim oblastima – jedna je od oblasti saradnje u narednom periodu", dodao je Miletić.
Samardžić je kazao i da je Crna Gora veoma brzo završila svoj Nacionalni godišnji program, nakon uključenja u MAP, o kome će se danas razgovarati u Briselu.
On očekuje da će u potpunosti biti prihvaćen prvi crnogorski godišnji plan. "Bitno je da realizujemo ono na šta smo se obavezali jer nakon godinu biće revizija godišnjeg plana. Za vojsku je jako bitan novi paket partnerskoh ciljeva, kojih je 43, i taj proces će zahtijevati veliko angažovanje svih ljudi i dodatna materijalna sredstva, kako bi sve realizovali prihvaćenom dinamikom", rekao je Samardžić.
Prema njegovim riječima, od realizacije prvog godišnjeg plana zavisiće dinamika našeg pristupanja NATO-u. "Nakon uspješne realizacije tog plana bićemo blize NATO standardima", istakao je Samardžić.