Iako je bilo najavljeno da će govoriti o modernoj Podgorici, u fokusu je bilo stvaralaštvo, od infantilnih početaka koji su bili fokusirani na proizvod do zrelijih promišljanja o pisanju koja su dovela do dvije uspješne knjige crnogorskog pisca. Jedan je roman "Sirene za uzbunu" o kojem se u posljednje dvije godine zasluženo govorilo i pisalo i koji kao temu ima bombardovanje iz 1999. godine. Ona misterioznija je zbirka priča "Atakama" koja barata, kako je Nikolić sam rekao, teškim situacijama i epizodama koje su u suprotnosti sa njegovom prirodom.
"Smatram da je u književnosti bitno to što omogućava da na neki način iznevjeri horizont očekivanja. Ne mora, u ogromnom broju slučajeva i nije, ono što je zapisano nešto što se tebi desilo. Zagovornik sam teze da čovjek treba da eksperimentiše, da se stavi u poziciju nekih stradalnika, iako sam nikad nisam stradavao na taj način", rekao je Nikolić.
Istakao je da vjeruje u najaktivniju ulogu čitaoca.
"Vidio sam u par navrata kako autori predgovora pokvare ugođaj, govore ti šta će u romanu da se desi, kao da želi da ti kaže: "Već znam više od tebe", hoće da ti pokvari tu magiju. Volim onu teoriju po kojoj postoji onoliko verzija jednog književnog djela koliko to djelo ima čitalaca i svaki čitalac ima pravo da učita svoja značenja", rekao je Nikolić.
Program je moderirao novinar Vanja Kovačević.