U to doba nije imao ni 30 godina i upravo je bio pušten sa robije. U tom mu se kiosku nasmiješila sreća, te je uskoro otvorio čitav lanac restorana u gradu bijelih noći, a potom o kompaniju za ketering, koja je opsluživala Kremlj i rusku vojsku.
Tako i kreće priča o velikoj Prigožinovoj moći, koja je počela poglavljem 'Putinov kuvar'. Uslijedilo je pravljenje Wagnera, oružane formacije lojalne predsjedniku, svojevrsne peivatne milicije, koja je išla na ratišta po Siriji, Africi i, najzad, Ukrajini.
A onda se dogodilo i to - carev kuvar postao je njegov najveći suparnik u junu.
Rođen 1961. u Sankt Pererburgu, baš kao i Putin, Prigožin je bio devet godina mlađi od ruskog predsjednika. Već 1981. osuđen je na 13 godina robije zbog krađa i drugih zločina. Odležao je devet godina, a nakon toga - odlučivši da se kloni nevolja - zajedno sa ocem otvorio je štand na kojem je prodavao hot-dogove.
Posao je krenuo dobro, pa će Prigožin uskoro otvoriti prvi restoran, a nešto kasnije i drugi - ovog puta luksuzniji, na brodu na Nevi.
Upravo tamo, Putin je znao voditi prestižne goste, poput Žaka Širaka ili Džordža Buša. A Prigožinov je posao cvjetao - uskoro je njegova ketering kompanija opsluživala državni vrh i vojničke kantine širom Rusije.
No, uskoro je prešao i na nova polja djelovanja - najprije je stajao iza farme trolova koja je toliko ojačala da je, kako je tvrdio Zapad, imala snažan uticaj na američke, ali i izbore u drugim njenim saveznicama.
'Životno djelo' Jevgenija prigožina, ipak, ostaje Wagner. Brigada koja ni na jedan način nije bila dio ruskog odbrambenog sistema, ali je uprkos tome dobijala znatna sredstva od Kremlja. Kada ga je 2018. godine Donald Tramp upitao o Prigožinu i njegovim aktivnostima, Putin je kratko kazao kako je on - "privatni građanin".
U međuvremenu, grupa je raširila polja djelovanja - od Sirije, preko Libije i Subsaharske Afrike, sve do Ukrajine.
Na početku ruske invazije na Ukrajinu, Putinov je kuvar postao jedan od ključnih protagonista rata. Još su svježe njegove fotografije u maskirnoj uniformi iz Donbasa.
Za potrebe rata u Ukrajini, Wagner je angažovao 50.000 ljudi. Istovremeno, u Evropi su proglašeni za terorističku organizaciju.
No, dok je slao prijetnje Zapadu, u njemu je istovremeno rastao gnjev prema ruskim vojnim vođama, ministru odbrane Sergeju Šojguu, kojeg je direktno optužio da je ostavio Wagner u Bahmutu bez municije i podrške, pa i da je organizovao napad na njih.
Bio je to početak kraja idile između Prigožina i Kremlja. Junski marš na Moskvu bio je Prigožinov put bez povratka.
Prigožin je poginuo juče. Ali, svi koji su upućeni u prilike u Rusiji, već su tog 24. juna jako dobro znali da je Prigožin 'živi mrtvac'.