Naravno da je najbolja opcija da se ostavi pušenje, ali moramo pomoći ljudima koji to ne žele i zato vjerujem da je rješenje u primjeni koncepta smanjenja štetnosti koje se bazira na nauci, rekao je dr Piter Harper, jedan od najvećih svjetskih stručnjaka iz oblasti onkologije, na konferenciji „Otvorena nauka“.
Ovaj događaj, koji tradicionalno po sedmi put, organizuje kompanija Philip Morris, okupio je naučnike i ljekare iz cijelog svijeta i u prvi plan stavio alternativne proizvode bez duvanskog dima koji su utemeljeni na naučnim dostignućima i potvrđeni nezavisnim istraživanjima. Posebno je naglašeno da upravo zbog sistema koji ne sagorijeva već zagrijava duvan ili tečnost, ova inovativna rješenja proizvode značajno manje štetnih materija te predstavljaju bolji izbor od cigareta.
„Potrebno je informisati ljude o mogućnostima zamjene cigareta i zašto je za njih to značajno. Samo tako možemo stvoriti uslove da se koncept smanjenja štetnosti u potpunosti primijeni i na pušenje“, istakla je potpredsjednica za saradnju sa naučnom zajednicom u kompaniji Philip Morris dr. Žizel Bejker i dodala da je „strah od nepoznatog razumljiv, ali da izbjegavanje društvenog dijaloga neće dovesti do rješenja“.
„Postoje nezavisna istraživanja za koja možemo reći da su dobar indikator, na primjer u Koreji, koja su obuhvatila 5 miliona pušača i koja pokazuju smanjenje rizika od kardio-vaskularnih oboljenja kod onih pušača koji su ostavili cigarete i u potpunosti prešli na alternativne proizvode koji zagrijavaju duvan ili tečnost“, ističe dr. Bejker.
Inovacije i tehnologija su dovele do razvoja proizvoda bez dima koji imaju potencijal da predstavljaju manji rizik od korišćenja cigareta. Direktor za strateške inicijative u nauci Dr. Markus Nordlund jasno je istakao razliku između klasičnih cigareta i alternativnih proizvoda bez dima kroz prezentaciju naučnih i medicinskih podataka.
„Sagorijevanje duvana kod cigareta proizvodi dim i pepeo, dok kod alternativnih proizvoda nove generacije toga nema. Zagrijavanjem, a ne sagorijevanjem duvana, kod alternativnih proizvoda se oslobađa aerosol, a ne duvanski dim. Naučno je dokazano da se na taj način smanjuje izloženost štetnim i potencijalno štetnim materijama“, istakao je dr. Nordlund.
Učesnici panela su se složili da nauka ima veliku ulogu u transformaciji tradicionalnog pušenja u pravcu manje štetnih alternativa i da predstavlja temelj za razgovore sa zakonodavcima, zdravstvenim institucijama, civilnim organizacijama, ali i sa potrošačima. “Veoma je važno da naučne podatke i analize učinimo dostupnim svima, od naučne zajednice, vlada, potrošača kako bi bili adekvatno informisani, znali sve o boljim alternativama u odnosu na klasične cigarete i na kraju kako bi se donijele najbolje moguće odluke i postigao svijet bez duvanskog dima ”, istakla je dr Bejker.