POSAO: Većina dobitnika, 59 odsto, momentalno daje otkaz na radnom mjestu na kojem su se zatekli u trenutku osvajanja premije. Samo 19 odsto ostaje na istom poslu, a 31 odsto se okreće neplaćenom volonterskom radu. Neki dobitnici su otpočeli svoj biznis (15 odsto), 9 odsto je pomoglo drugima da to urade, a 6 odsto je investiralo u tuđa preduzeća ili ih otkupilo. U firmama koje su osnovali, ili u kojima učestvuju dobitnici na lutriji, zaposleno je 3.195 ljudi.
STANOVANJE: Za 3,3 milijarde funti dobitnici su kupili ukupno 7.958 kuća ili stanova, a većina dobitnika (82 odsto) je promijenila glavno mjesto stanovanja. Što se tiče specijalnih zahtjeva prilikom kupovine stana ili kuće, kod trećine dobitnika obavezan je džakuzi, za kojim dolazi posebna prostorija za garderobu. Kako veća imanja zahtijevaju održavanje, 30 odsto je zaposlilo čistačicu, a 24 odsto baštovana, dok samo pet odsto ima ličnog kozmetičara.
AUTOMOBILI: Kod 16 odsto loto srećnika omiljen je “audi”, a popularni su i rendž roveri i BMW, kao i “mercedes” i “lend rover”. Dobitnici su potrošli 463 miliona funti na 17.190 automobila, što znači da je prosječna cijena 46.116 funti.
PUTOVANJA: Većina dobitnika, 68 odsto, odlazi van Velike Britanije u hotele sa pet zvjezdica. Sa 27 odsto omiljena destinacija su bile Sjedinjene Države, a odmah iza njih su Karibi. Takođe, povećala se i prodaja karavan kućica među loto milionerima.
Endi Logan, analitičar i koautor pomenutog izvještaja, kaže:
- Efekat dobitka širi se mnogo brže i dalje nego što smo predviđali. Ne samo da loto dobitak mijenja živote i njihovih prijatelja i rodbine, već svaki dobitak ima mjerljiv efekat na britansku ekonomiju. Posebno ako se uzme u obzir činjenica da je većina novca ostala u zemlji. Svaki dobitak ima efekat koncentričnih krugova u ovoj, a vrlo često i u sledećoj generaciji.
(blic.rs)