- Tim iz vojne baze Vanderberg uložio je više od godinu dana teškog rada u pripreme za slijetanje, a danas konačno možemo ubrati plodove tog rada. Ponosna sam na naš tim, jer smo uspjeli da izvršimo slijetanje sigurno i uspješno - izjavila je pukovnica Nina Armanjo.
Prema riječima pukovnika Toma Mekintejera, menadžera programa X-37B, "sposobnost povratka u atmosferu omogućava vazduhoplovnim snagama da testiraju nove tehnologije bez rizika sa kojim smo se suočavali u drugim programima".
Prema riječima zvaničnika, av je za ionvrijeme misije obavljao “orbitalne” eksperimente.
Vojna je tajna šta je tačno X-37B toliko dugo radio u orbiti. Nisu poznati ni ciljevi ni svrha. Već se spekuliše da bi ova letjelica mogla biti neka vrsta svemirskog oružja – sofisticirani sistem za uništavanje satelita.
"Vazduhoplovne snage insistiraju da ovaj avion ne radi ništa loše stotine kilometara iznad površine Zemlje. Neki eksperti vjeruju i da ova letjelica predstavlja orbitalnu špijunsku platformu", prenosi Mashable.
Boing planira da projektuje veću varijantu letjelice, nazvanu X-37C, koja bi mogla da prevozi do šest astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu. Naredna misija za X-37B planirana je za jesen ove godine.
- Jedva čekamo drugo lansiranje i priliku da pokažemo da je X-37B isplativ svemirski avion, koji može da se koristi više puta - izjavio je Pol Rasnok, potpredsjednik Svemirskog programa američke vlade.
Neizvjesno je šta će letjelica još raditi u svemiru tokom druge misije, a u obzir dolazi sve - od testiranja špijunskih kamera i drugih senzora u svrhu špijunaže, preko testiranja opreme za precizno mjerenje performansi letjelice tokom dugotrajnije misije, pa sve do testiranja uticaja dugotrajnog boravka u svemiru na osjetljive materijale i instrumente, prenosi Blic.
foto: blic.rs