Kako je saopštio predsjednik Sindikata Borislav Pavlović, tokom protesta auto-taxi preduzetnici će obići centralu Uprave prihoda i carina, Ministarstvo finansija i Vladu Crne Gore, i tažiti hitna rešenja za izlaz iz, kako je istakao, katastrofalnog stanja. Na dan održavanja protesta učesnici protesta će odlučiti da li će se protest nastaviti i narednih dana zavisno od razvoja situacije.
Pavlović ističe da dvije decenije traje haos na tržištu prevoza putnika u drumskom saobraćaju, koji je izazvan hroničnim neradaom nadležnih institucija zaduženih za sprovođenje zakonskih propisa u ovoj djelatnosti.
“A za posledicu ima uništavanje svih onih koji su legalno registrovani za ovu djelatnost i stvaranje socijalnih slučaja, a svjesno favorizovanje sive ekonomije i nelegalnog prevoza putnika, koji prema analizi Ministarstva saobraćaja i pomorstva, iz 2019. godine, čini 60 posto ukupnog prevoza putnika u drumskom saobraćaju, posebno u auto-taxi prevozu”, navodi Pavlović.
On je kazao da iako auto-taxi preduzetnici Crne Gore punih 20 godina ukazuju na rapidni rast sive ekonomije, koja je izazvana neradom nadležnih institucija kako opštinskih tako i državnih, donosioci odluka u Vladi ostaju nijemi, čak svojim činjenjem stvarju uslove za veći rast sive ekonomije.
“Najnoviji primjer je postupanje Ministarstva finansija i socijalnog staranja, koje 1.juna, na dan početka elektronske fiskalizacije, kada su sve djelatnosti morale početi elektronsko evidentiranje prometa, mijenja pravilnik o fiskalizaciji taxi vozila, iako do tog momenta u Crnoj Gori je, po do tada važećem propisu, fiskalizovano samo oko 300 taxi vozila od ukupno oko 3.000 vozila koja obavljaju taxi prevoz i tako omogućavaju da njih 2.700, i dalje evidentiraju promet po svom nahođenju, bez preciznog roka po kome su u obavezi da počnu primjenu važećek zakon”, ističe Pavlović.
Prema njegovim tvrdnjama, posebno poglavlje u favorizovanju sive ekonomije u djelatnosti prevoza putnika u drumskom saobraćaju zauzimaju Uprava za inspekcijske poslove i Uprava prihoda i carina- bivša Poreska uprava, čiji službenici svojim dugogodišnjim neradom i selektivnim primjenjivanjem zakonskih propisa su doveli na ivicu egzistencije sve one koji legalno obavljaju djelatnost prevoza putnika u drumskom saobraćaju, a posebno auto-taxi preduzetnike, čija nelojalna konkurencija cveta, i rapidno raste posebno u ljetnoj turističkoj sezoni.
“Najbolji dokaz za to je i protekla ljetnja turistčka sezona, tokom koje se prevozom putnika nije bavio samo onaj ko nije htio”, ukazuje Pavlović.
Dalje ističe da su i lokalni organi u Crnoj Gori uradili i još uvjek rade sa pojačanim intenzitetom kako bi se ugasilo auto –taxi preduzetništvo, ne poštujući Ustav Crne Gore i važeće zakone, posebno Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju donešenog 2017. godine, kao ni Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju donešenog 2019. godine, kao ni zaključke koje je donijela Vlada Crne Gore još 27.decembra 2018. godine, po pitanju suzbijanja sive ekonomije u auto-taxi prevozu.
“Pa tako donose protivstavne i protivzakonite opštinske Odluke o auto-taxi prevozu (posebno opštine Ulcinj, Budva, Bijelo Polje), u kojima povećavaju razne namete na poslovanje legalno registrovanih, a ništa ne rade na omogućavanje regularnih uslova poslovanja. Licence za taxi prevoz, u neki opštinama, se izdaju netransparetno i po ko zna kojim aršinima i pravilima, za auto-taxi parking se naplaćuju relativno visoke naknade, (primjer iz Budve 300 eura, na godišnjem nivou), a osim što nema dovoljan broj obilježenih taxi parking mjesta, i ono malo što je objelježeno to protivno koriste za parkiranje svojih vozila, službenici MUP-a, opštinskih i državnih organa, gosti kafića i restorana, neodgovorni građani i svako ko hoće, jer zna da ga niko neće ukloniti, iako i na njima postoje znakovi zabranjeno zaustavljanje i parkiranje osim za taxi vozila, ali se ne mora poštovati”, navodi Pavlović.