Misija UN u Avganistanu je ranije saopštila da je Avganistankama zaposlenim kod njih, koje su ranije bile pošteđene restriktivnih mjera, zabranjeno da rade za UN u provinciji Nangarhar, na istoku Avganistana.
Portparol generalnog sekretara UN, Stefan Dižarik, rekao je kasnije da su im raznim kanalima prenijeli da se zabrana zapravo odnosi na cijelu zemlju.
On je rekao da za sada nisu dobili nikavo pismeno naređenje o tome.
Najavio je da predstavnici UN sjutra, treba da se sastanu sa avganistanskim zvaničnicima u Kabulu da pokušaju da dobiju neko objašnjenje.
„Za generalnog sekretara UN-a, Antonia Gutereša, takva zabrana bila bi neprihvatljiva i iskreno neshvatljiva“, dodao je Dižarik.
On je osudio želju da se humanitarnim organizacijama onemogući da pomažu onima kojima je pomoć najpotrebnija.
U decembru 2022. godine avganistansko Ministarstvo privrede je objavilo: da je za 1.260 nevladinih organizacija koje su radile u toj zemlji, zabranjeno da zapošljavaju Avganistanke zbog „ozbiljnih pritužbi“ za nepoštovanje isamskog pokrivanja tijela i lica žena. UN nisu bile time pogođene.
Dan poslije te zabrane više nevladinih organizacija objavilo je da će obustaviti rad, ali su ga nastavile sredinom januara, uz podrušku ženskog osoblja u nekim sektorima koji su izuzeti od zabrane kao što su zdravstvo i prehrana.
Od svog povratka na vlast u avgustu 2021. talibani su vratili strogu primjenu islama kojim je bio obilježen njihov prvi period na vlasti (1996-2001.) i uveli druge mjere kojim je ograničena sloboda žena.