Nezavisni aktivista za zaštitu ljudskih prava LGBT osoba iz Srbije, Marija Savić, kazala je da se Crna Gora po tome razlikuje od mnogih zemalja u okruženju.
Ona je rekla da od 2010. godine sarađuje sa Juventasom i prati izvještavanje štampanih crnogorskih medija o toj temi, koje od tada i dobija lokalni kontekst.
Prije toga se, kako je pojasnila, uglavnom pisalo o događajima iz regiona i svijeta, dok je prošle godine, zbog velikog broja događaja, i broj tekstova na tu temu mnogo veći.
„U 2010. godini ukupno je objavljen i analiziran 221 tekst, a u prošloj 770. Osnovni razlog za to je pojavljivanje prvog gej aktiviste koji, za razliku od dotadašnje prakse, počinje da priča o LGBT pravima iz svog iskustva“, navela je Savić.
Ona je ocijenila da mediji u Crnoj Gori o toj temi izvještavaju vrlo korektno, što pokazuje podatak da je u prošloj godini 79 odsto objavljenih tekstova pisano u neutralnom kontekstu, što znači da nije iskazan nikakav novinarski stav, dok je u 2010. godini čak bio mnogo veći procenat pozitivnog stava.
„To je znatno drugačije u odnosu na neke druge države u našem regionu“, kazala je Savić.
Prema njenim riječima, prednost Crne Gore je što u njoj ne postoje takozvani ekstremni tabloidi kao u Srbiji, pa zato gotovo da nema govora mržnje.
„I u slučajevima kada se objavljuju negativni stavovi prema LGBT zajednici, to se najčešće radi u okviru pisama čitalaca ili nekakvih rubrika u kojima novinar može da se ogradi od takvih stavova, što je još jedna zanimljiva pojava", smatra ona.
Savić je kazala da je u protekle dvije godine dominantna tema bila parada ponosa, s tim što se 2010 pisalo o beogradskoj i nasilju koje se tada dogodilo, dok se prošle godine pisalo o najavljenoj i neodržanoj paradi u Podgorici.
„Tekstovi su bili jako korektni, i moram da kažem da su i u ovom slučaju mediji u Crnoj Gori bili saveznici i imali korektan stav“, rekla je ona.
Savić smatra da je u crnogorskoj štampi rijetka pojava intervjuisanja osoba za koje se unaprijed zna da imaju negativan stav o LGBT populaciji, što je, kako je navela, još jedan od dobrih pokazatelja.
„Ovdje je drugačija situacija nego u Srbiji, gdje postoji ekstremna desnica koja u srbijanskom novinarstvu zauzima puno prostora. Ovdje nema toga, i možda je najdrastičniji primjer osobe koja je davala izjave vezano za LGBT zajednicu Amfilohije Radović“, kazala je ona.
Predsjednik Upravnog odbora Juventasa, Ivana Vujović, kazala je da je, iako govor mržnje na internetu nije bio u fokusu njihove analize, dokumentovano više takvih slučajeva.
„Tako je jedan crnogorski portal proglašen za jednog od vodećih homofoba u 2010. godini, zbog necenzurisanja govora mržnje prema LGBT osobama na svom forumu i u okviru komentara na objavljene tekstove“, pojasnila je ona.
Istovremeno su, kako je navela, jedna novina i novinarka proglašene za prijatelja LGBT populacije, zahvaljujući tekstovima koji su u kontinuitetu objavljivani.
Vujović je kazala da će Juventas u naredne dvije godine, u saradnji sa Agencijom za elektronske medije (AEM), realizovati projekat monitoringa ispunjavanja preporuka Komiteta ministara država članica Savjeta evrope za borbu protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta.
Predsjednik Savjeta AEM-a, Ranko Vujović, smatra da pozitivan odnos crnogorskih političara i medija prema LGBT osobama nije iskren, i da postoji neka vrsta prećutkivanja te teme.
On je kazao da je za njega više interesantan odnos zajednice prema nečemu što je toliko različito i što se ne uklapa u opšteprihvaćene standarde.
„Poznato je da je crnogorsko društvo tradicionalno već vjekovima i pripada zatvorenim patrijarhalnim zajednicama, gdje se ni puno manje različitosti nijesu tolerisale, a kamoli drugačija seksualna orijentacija“, pojasnio je Vujović.
On je kazao da sve dolazi „po nekoj naredbi odozgo“, jer je Crna Gora u procesu evropskih integracija i treba da prihvati nivo razvijenih demokratskih društava kada je tolerancija u pitanju.
„Mislim da smo, na neki način, brzo uletjeli u evropske integracije i da ni sami nijesmo dovoljno svjesni kuda idemo i koji su kapaciteti ovog društva kada je u pitanju prihvatanje visokih standarda, naročito tolerancija i poštovanje onoga ko se razlikuje od nas“, naveo je Vujović.
On je podsjetio da smo „u protekloj deceniji ubijali one koji su bili različite vjerske ili nacionalne pripadnosti“.
Vujović je kazao da odnos crnogorskih medija i političara više odražava stav da to treba prihvatiti jer se to traži, nego što je društvo spremno da prihvati različitosti.
"Iskreniji odnos ćete naći u komentarima na različitim portalima gdje, skriveni iza pseudonima, korisnici često ispoljavaju homofobične stavove, i to je taj podzemni dio javnog mnjenja koji je, možda, iskreniji nego ovaj oficijelni", kazao je on.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Štampani mediji korektno pišu o LGBT populaciji
Štampani mediji korektno pišu o LGBT populaciji
Izvor