Pod upravom Tarbuka, održan je koncert CSO, a na repertoaru su bile kompozicije: R.Mulića – Simfonija broj 2 “Kosovska”, „Koncert za klarinet i gudače, s harfom i klavirom“ – A. Koplanda i Svita iz mjuzikla “Priča sa zapadne strane” L. Bernštajna. Kao solisti na koncertu su nastupili prvi klarinet CSO Petar Garić i istaknuta pijanistkinja Vesna Damljanović, najmlađi crnogorski doktor izvođačkih umjetnosti kojoj je ovo četvrti nastup sa CSO.
Tarbuk, nakon koncerta, nije krio zadovoljstvo što je tom događaju prisustvovalo dosta mladih.
"Mislim da je to pravi put i nešto na šta svi treba da budemo ponosni i moramo se truditi oko mladih. Mladi su naša budućnost. Pogotovo mi ih je drago vidjeti na koncertu klasične muzike. Kad kažem klasična, i ta se granica malo pomjerila, što se vidjelo i po programu koncerta, gdje su sva tri kompozitora koketirala sa drugačijom muzikom", rekao je Tarbuk.
Pojasnio je da je Mulić koketirao sa narodnom muzikom, Kopland je napisao koncert koji ima plesnih elemenata, a Bernštajn je za svoje vrijeme postigao međunarodnu slavu kao interesantan kompozitor i dirigent.
"Drago mi je da je mlada publika odlično reagovala na program, da smo morali ponoviti „Mambo“ iz Bernštajnovog djela", naveo je Tarbuk.
Nakon posljednjeg koncerta u ovoj sezoni, Tarbuk je rezimirao njegov rad sa CSO, ocijenjujući ga veoma pozitivnim.
"Zadovoljan sam sa orkestrom. Mislim da se mogao vidjeti kontinuirani rast, uigravanje, obogaćivanje boja. Šteta bi bila da se to ne nastavi i da se kontinuit sruši. Mislim da je za jedan orkestar vrlo važno, slično kao u fudbalu, da mora postojati terner koji se brine o igračima. Igrači igraju na domaćem terenu. Bilo bi dobro da igrači počnu da igraju i u gostima, ne samo na domaćem terenu. Kroz to bi sasvim sigurno orkestar još narastao", kazao je Tarbuk.
Smatra da su mogućnosti CSO velike i da su u njemu vrlo dobri članovi.
CSO bi mogao postati jedan od vodećih orkestara u regionuCSO bi mogao postati jedan od vodećih orkestara u regionu
"CSO bi mogao postati, ako za to bude postojala volja, jedan od vodećih orkestara u regionu, ali za to treba i šira zajednica koja to mora prepoznati i vidjeti da je to cilj", rekao je Tarbuk.
Istakao je da je raspoložen da nastavi saradnju sa CSO, ali da članovi orkestra moraju biti svjesni da se kontinuitet mora na vrijeme dogovoriti, bilo sa njim ili sa nekim drugim dirigentom.
Vesna Damljanović kazala je da je zadovoljna svojom solističkom interpretacijom u Mulićevom djelu Simfonija broj 2 “Kosovska”.
"A kako i ne bih kad oko sebe imam prijatelje i sjajne muzičare iz CSO koji su mi apsolutno, za svaki od četiri zajednička nastupa, dali vjetar u leđa i podržali su me da mogu da im čestitam i da im budem zahvalna", navela je Damljanović.
Prema njenim riječima, saradnja sa maestrom Tarbukom je bila „trnovita“, navodeći da su imali različite ideje, ali da su na kraju našli kompromis.
"Kosovska simfonija Redža Mulića je impozantno djelo. Srećna sam što ga drugi put tumačim. Prvi put je takođe bilo sa CSO pod dirigentskom palicom Radovana Papovića i to je bila drugačija koncepcija", rekla je Damljanović.
Petar Garić ocijenio je da je koncert bio veoma uspješan, navodeći da je zadovoljan svojom solisitčkom dionicom u Koplandovom „Koncertu za klarinet i gudače, s harfom i klavirom“
"To je nešto što sam htio jako dugo da uradim. Drago mi je što sam dobio priliku nakon toliko dugo godina da izađem na scenu, zajedno sa mojim kolegama koji su obavili fantastičan posao i uložili ogroman trud. Vrlo je zahtjevna partitura. Što se mene tiče, oduševljen sam", rekao je Garić.
Rekao je da u posljednjem periodu CSO radi dosta, navodeći da su se otvorile mogućnoati nakon mirovanja uslijed pandemije koronavirusa.
"Odjednom se sve otvorilo i radimo više nego što smo ikad radili. Bez obzira na to što smo stravično umorni, što nas to iscrpljuje, svi osjećamo zadovoljstvo. Prošli smo kroz mnogo repertoara, novog repertoara, jako zahtjevnog koji podrazumijeva ogroman orkestar. Apsolutno smo podigli nivo ", naveo je Garić.