Kultura

Premijera krajem maja u Sejdefi u Podgorici i u Centru za kulturu Tivat

Teatar mladih postavlja "Noć tribada": Pozorište u službi borbe za rodnu ravnopravnost

EU i Savjet Evrope su kroz program “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022” podržali realizaciju predstave “Noć tribada”, u režiji glumca Branka Ilića, koja za temu ima rodnu ravnopravnost, emancipaciju žena, slobodu izbora. 

Teatar mladih postavlja "Noć tribada": Pozorište u službi borbe za rodnu ravnopravnost Foto: Teatar mladih
Portal AnalitikaIzvor

Predstava nastaje u produkciji NVO Teatra mladih, uz podršku Univerziteta Crne Gore, Pravnog fakulteta, Fakulteta dramskih umjetnosti i Centra za kulturu Tivat. 

Premijera je planirana krajem maja u Etno džez klubu Sejdefa u Podgorici i u Centru za kulturu Tivat.

“Noć tribada” napisao je Per Olov Enquist, a u predstavi će igrati: Jelena Simić, Ivona Čović-Jaćimović, Lazar Đurđević i Branko Ilić. 

Scenografkinja je Vana Prelević, a kostimografkinja Tijana Todorović.

Kako su saopštili iz NVO Teatar mladih, cilj projekta je da se kroz umjetničku – pozorišnu formu približe teme koje su aktuelne u crnogorskom društvu, te da se afirmiše borba za istinskom ravnopravnošću između žena i muškaraca i važnost emancipacije žena u Crnoj Gori. 

Inspiracija za ovaj komad, bio je kontroverzan odnos prema ženama koji je imao čuveni švedski književni stvaralac August Strindberg. Radnja komada prati njegov odnos prema supruzi i njenim odlukama i postupcima, koji su suprotni njegovoj volji. 

Akcenat priče je na disfunkcionalnom muško-ženskom odnosu u kom muškarac pokazuje netrpeljivost prema ženinim izborima, pravima i emancipaciji. 

Posebno zanimljiva je okolnost socijalnog sloja kom pripadaju junaci komada, a to je visoki društveni sloj, društvena elita. Ova činjenica podržava tezu da tema rodne neravnopravnosti i rodnog nasilja postojimeđu svim društvenim grupama, kako među siromašnim, tako i među bogatim, uglednim, poznatim članovima društva. 

Ono što je posebna karakteristika odnosa koji se tretira u predstavi je psihološko i ekonomsko zlostavljanje žene, koje je početni oblik nasilja, mnogo ga je teže prepoznati, preduprijediti i sankcionisari, te je neophodno na njega prvenstveno skrenuti pažnju, a ovaj komad stavlja fokus upravo na taj problem. 

 “Svi koji učestvuju u stvaranju predstave “Noć tribada” vjeruju u moć koju pozorišna umjetnost ima u buđenju empatije i promjeni svijesti jednog društva. Svi koji budu gledali ovu predstavu daće doprinos u borbi protiv nasilja nad ženama, obzirom da će sva prikupljena sredstva biti usmjerena ka tom cilju. S toga vjerujemo da ćemo i na ovaj način doprinijeti borbi za bolji položaj žena u Crnoj Gori”, poručili su iz Teatra mladih.

Portal Analitika