Među tristotine izlagača bila je i profesorica Tanja Sekulić, doktorant na univerzitetu Pariz Dekart Sorbona u Parizu.
U izjavi za Portal Analitika, Sekulić je kazala da je tema njenog rada bila „Crnogorski jezik u emigraciji”.
Tema kojom se ona bavila u svom izlaganju je crnogorski jezik koji je u Argentini preživio sto godina u svojem izvornom, prirodnom obliku kakvog ga možemo naći još samo u nekim djelovima Crne Gore, u okolini Nikšića, u Boki na Cetinju, u Bjelopavlićima, jer su emigranti koji su krajem XIX i početkom XX vijeka mahom iz tih krajeva otišli na daleko putovanje i stigli su u Argentinu.
Sekulić je razgovarala sa ministrom obrazovanja, kulture, nauke i tehnologije pokrajine Ćako i konsultovala se po pitanju unaprijeđivanja statusa crnogorskog jezika u jezik manjina koji se govore u Ćaku. U tom je razgovoru učestvovao je i ministar obrazovanja Argentine.
U pokrajini Ćako ima 29 oficijelno priznatih jezika, i Sekulić je navela da ne vidi razlog da to ne bude i crnogorski.
- Obzirom da sam 2011. po prvi put predavala Crnogorski jezik na univerztetu u Rokie Senz Penji, u Argentini na Nacionalnom univerzitetu Ćako Austral (UNCAUS) i da je po prvi put održan kurs crnogorskog jezika u istom gradu, postojala je velika i važna osnova da se postavi pitanje unaprijeđivanja crnogorskog jezika na veći nivo. U poneđeljak nastavljam sa predavanjima na kursu jezika s time što će se kurs ovoga puta održati i u gradu Las Brenjas, navela je Sekulić.
Po nekim proračunima u Argentini živi najmanje 9 hiljada Crnogoraca od kojih oko 6 hiljada žive u pokrajini Ćako, tako da postoje jake osnove za dalji nastavak razgovora o priznavanju crnogorskog jezika.
Kongres je otvorio guverner pokrajine Ćako gospodin Jorhe (Đorđe) M. Kapitanić koji je u svom obraćanju publici između ostalog pomenuo važnost koju su Crnogorci zajedno sa Česima, Poljacima, Hrvatima, Slovencima i mnogim drugim evropskim narodima dali stvaranju multietničke sredine u Ćaku, koja je jedna od najbogatijih provincija u ljudstvu iz različitih etničkih sredina. On se zahvalio prisustvu počasnom Konzulu Crne Gore u Argentini gospodinu Dragu Andreasu Mićunoviću.
Imala sam čast da porazgovaram o istoj temi i sa guvernerom Kapitanićem. Predstavila sam se na kasteljanskom, da dolazim iz Crne Gore, a on mi je odgovorio : „Pričajte naški, tako nam je lakše”
„Vi govorite crnogorski” „Naravno da govorim i sve razumijem”, glasio je odgovor. A upravo je on taj koji o svemu i odlučuje, zaključila je Sekulić.