Tokom prvog talasa pandemije, bolnički radnici su imali mnogo toga da kažu o užasnim izborima koje su bili primorani da prave na preopterećenim, nedovoljno opremljenim odjeljenjima.
Zašto bi jedna osoba zaslužila ventilator više od druge? Kako biste o tome odlučili, na brzinu? Postojala je priroda odluka na život ili smrt. Pritisak je bio nepodnošljiv.
Skoro dvije godine kasnije, pošto Covid-19 i dalje opterećuje zdravstvene usluge širom svijeta, mi ostali možda doživljavamo difuzniji oblik „zamora od odlučivanja“.
Iako sami izbori možda nijesu tako očigledno akutni, oni se ipak bave mortalitetom. Da li biste vjerovali brzom testu u situaciji koja je zaista važna? Da li je u redu ići u teretanu? Šta je bezbjednije, taksi ili javni prevoz?
Problem je u tome što je jedna od velikih opasnosti zamora od donošenja odluka nepromišljenost
U industrijalizovanim zemljama, prosječna osoba donosi oko 35.000 odluka dnevno. Srećom, većina njih pravi se tako beznačajno da se jedva i registruje – šta jesti, šta obući, šta gledati. Ali one ipak predstavljaju faktor u gomili novih, stresnih odluka koje zahtijevaju nepoznate oblike znanja, možda biološkog ili matematičkog, a efekti su složeni.
Prema članku kojeg je objavilo Američko medicinsko udruženje, osoba doživi zamor od odlučivanja može doživjeti umor i maglu u mozgu, a to će se vjerovatno pogoršati tokom dana.
Kada se vaš mozak preoptereti, počinje da traži izlaze. Vi ste skloni da odlažete odluke, donosite ih brzopleto, pretvarate se da ne postoji problem ili se zaglavite u mučnom kolebanju. Povrh svega toga možda ćete izgubiti živce, jesti i kada nijeste gladni i kupovati stvari koje vam ne trebaju; zamor od odlučivanja može uticati na vašu sposobnost samoregulacije.
Teško je osjećati se dobro kada je vaš um preopterećen procjenjivanjem i neposrednih rizika i posljedica mutirajućeg virusa. Osim toga, nije samo virus taj koji se mijenja, već i politike za borbu protiv njega. Uvođenje vakcina i tretmana znači da proračuni koje morate da napravite zahtijevaju stalnu rekalibraciju.
Sve više smo pozvani da donosimo sopstvene sudove, a oni bi mogli da budu u suprotnosti sa idejama onih oko nas. Šta ako vaša djeca tinejdžeri žele da idu na zabavu u zatvorenom? Hoće li to izazvati svađu? Ko može da kaže čije mišljenje treba da prevlada u situaciji sa toliko varijabli?
Možda bi se mentalno zdravlje vaše djece znatno poboljšalo malo rizičnim izletom. O sopstvenom da i ne govorimo. Čak i ako mislite da poznajete svoj um, možda ćete se suočiti sa umovima drugih, koji takođe imaju pravo.
Sa vedrije strane, možda se konačno nazire kraj, ali sada iz iskustva znamo da se pandemije ne povlače bez borbe. Taman kada pomislite da je bezbjedno da se vratite rutini – nije.
Teško je osjećati se dobro kada je vaš um preopterećen procjenjivanjem i neposrednih rizika i posljedica mutirajućeg virusa
Problem je u tome što je jedna od velikih opasnosti zamora od donošenja odluka nepromišljenost. Ako nam padne na pamet da je najgore prošlo, možda ćemo biti u iskušenju da se vratimo starim navikama i kao posljedica toga da se stavimo u okruženja visokog rizika.
Ako mislite da možda doživljavate zamor od odlučivanja o Covidu, nijeste sami, a postoje i stvari koje možete učiniti u vezi s tim. Umjesto da pokušavate da prebrodite kraj pandemije u izmaglici noćnih klubova i kupovini zbog koje ćete kasnije da žalite, bolja opcija bi mogla biti da preispitate svoje procese donošenja odluka.
Prvo, pokušajte da donesete sve važne odluke ujutru, prije nego što sposobnosti za to počnu da vam slabe. I drugo, pokušajte da smanjite broj odluka koje donosite. Definitivno nemojte još razmišljati o tome gdje da odete na odmor.
Jedite isto za doručak svaki dan. Zadržite istu frizuru neko vrijeme. Šetajte istog psa po istom parku u istom pravcu. Ne pravite nove opcije kada jedno rješenje dobro funkcioniše.
Živimo u društvu u kojem nam se prodaje sve veći broj proizvoda i usluga, a izgubili smo iz vida prednosti jednostavnosti. Ako se nešto pozitivno može izvući iz ovog trenutka, to je da možemo izabrati da manje biramo.
Na taj način možemo da provedemo svaki dan, cio dan razmišljajući o važnim odlukama. I uz sreću, dok to riješimo, sve ovo će izgledati kao loš san.
* * * * *
Autorka je Anučka Groz, psihoanalitičarka i autorka knjige "No More Silly Love Songs"