Direktorica Javne ustanove „Muzeji i galerije“ Vesna Todorović istakla je na današnjoj sjednici SO Nikšić da je ta ustanova decenijama bila zapostavljena. Revizija koju su uradili zaposleni pokazala je da dio muzejskog materijala koji je bio upisan u knjige nedostaje, a da su prilikom premještanja depoa iz muzeja Dvorca na tavanu pronašli ljudske kosti.
„Mi smo prilikom prenošenja u depo, kad je počela konzervacija i restauracija muzeja Dvorca našli na tavanu ljudske kosti , tu su tri ili četiri ljudska kostura o kojima nije bilo nikakvogaa podatka. To je isto jedan pokazatelj kako su se ljudi odnosili prema nečemu što je ljudska kost, koja je svetinja. Našpisala sam pismo Opštini i tražila da se kosti sahranhe. U međuvremenu smo obaavijestili policiju, izvršena je ta neka analiza. Uglavnom ide se dalje da se kosti sahrane. Vjerovatno je bilo nemo istraživanje i neko je, da kažem, neodgovorno i neoprezno se ponašao i prema ljudskim kostima“, istakla je Todorović.
„Danas muzejske zbirke broje 10.522 u knjige upisana muzejska predmeta, a nedostaje ih oko 1.300.“, rekla je Todorović istiičući da je najviše stradala numizmatička zbirka koja je brojala preko 930 mjuzejskih predmeta, a sadašnjom revizijom utvrđena je da broji oko 195.
„Njeno sadašnje brojno stanje posledica je tri provalne krađe koje su se dogodile 1988., 2005. i 2007.godine. U tom broju otuđenih predmeta se nalazi i kutija sa zlatnim perperimaa koje je Kralj Nikola izradio prilikom proglašavanja Crne Gore za Kraljevinu. Svaka krađa je prijavljena policiji, počinioci nikad nijesu pronađeni. Nedostaje i Berat- carski ukaz iz 1638.godine , spekulisalo se da on možda nije original već kopija, mada bi cijena kojom je falsifikat bio plaćen te davne 1952.godine prilikom otkupa od Petra Nikovića za 15.000 dinara bio ogroman“, rekla je između ostalog Todorović.
Otuđen je dio umjetničke kolekcije koje je Monteks povjerio gradu na čuvanje, gdje nedostaju 34 rada. Isti slučaj je i sa Legatom Ilije Šobajića u kojem nedostaje pr4eko 200 radova. Prirodnjačka zbirka danas u Muzeju gotovo i da ne postoji.
„Činjenica je da predmeti nijesu imali tretman koji zaslužuje kulturna baština i da je cjeelokupn o društvo bilo prilično nezainteresovano za muzejsku djelatnost i raad ove ustanove“, smatra Todorović.
Kakav je bio odnos prema umjetničkim djelima ona je navela Kameni grad Ratka Vulanovića. Kameni grad je stručna služba UNESCO-a, istakla je Todorović, procijenila na 22 miliona eura.
„On je srušen, ko ga je srušio i zašto to je pitanje o kome treba diskutovati i na kraju krajeva pokajaati se za sve ono što nije bil,o dobro“, istakla je Todorović.
Todorović je te podatke iznijela odgovarajući na pitanje odbornice Ksenije milović koja je potom predložila da se odbornici dogovore i zbog svega što se dešavalo u Muzejima i galerijama podnese krivična prijava.
Vuković je rekao da će tu obavezu preuzeti na sebe a pozvaće odbornike da ko bude želio potpiše da bi se ista zajedno uputila.