Kultura

“Misija širenja ljubavi među ljudima i kulturama ostaje naš prioritet”

Tradicija spaja: Ljepote folklornog blaga Crne Gore i Hrvatske udružene na sceni KIC-a

Bogatstvo narodne tradicije i očaravajuća ljepota folklornog nasljeđa, sinoć su se povezali na Velikoj sceni KIC-a “Budo Tomović” u crnogorsko - hrvatskom kulturnom projektu “Tradicija spaja”.

Tradicija spaja: Ljepote folklornog blaga Crne Gore i Hrvatske udružene na sceni KIC-a Foto: KIC Budo Tomović
Portal AnalitikaIzvor

Dva centra kulture, podgorički KIC i Kulturni centar Travno - Novi Zagreb (KUC )organizovali su koncert i reviju crnogorskih i hrvatskih narodnih nošnji, te publici prikazali neke od najljepših i najautentičnijih komada nošnje iz raznih djelova tih država.

U ime partnera i domaćina programa KIC-a “Budo Tomović”, direktorica Snežana Burzan-Vuksanović podsjetila je da ova ustanova uspješno nastavlja da se povezuje i umrežava sa kolegama iz regiona, što potvrđuje i ovaj projekat sa KUC-om Travno.

“Misija širenja ljubavi među ljudima i kulturama ostaje naš prioritet, a poko zna koji put dokazujemo da je ljudska dobra volja - najbolja i da umjetnost, a večeras i promocija očuvanja tradicije i zajedništva, prkosi ograničenim budžetima opredijeljenim za kulturu, prevazilazi prepreke i da uvijek nađe put do naših srca i scena’’, poručila je Burzan-Vuksanović. 

Direktor KUC-a i Centra za tradicijsku kulturnu baštinu gospodin Josip Forjan, sa ponosom je istakao da se u zbirci tog centra čuva više od 36 hiljada raznovrsnih dijelova narodnih nošnji i prateće opreme. 

To su, kako je kazao,nošnje različitih regija Republike Hrvatske, nošnje Hrvata koji žive izvan matične domovine, kao i nošnje ostalih naroda i država iz regiona, među kojima i crnogorske, a koje su obišlesvijet šireći sliku o bogatstvu narodne kulturne baštine. Dodao je da ga raduje što se lijepa saradnja započeta u maju, nakon Zagreba nastavlja u Podgorici, i što jednu zaistu jedinstvenu reviju ima priliku da vidi i ovdašnja publika.

Pred prepunim gledalištem, veče je “Igrama iz Stare Crne Gore” otvorio prvi ansambl KIC-ovih foolkloraša, a nakon toga je počela revija nošnji koju su veoma profesionalno nosili mladi Podgoričani iz nekoliko kulturno umjetničkih društava. 

Oku publike nijesu mogli promaći bogat kolorit, reljefni zlatnovez i pažljiva izrada muških i ženskih komada,od kojih su neki posebno značajni jer su predstavljali i statusni simbol tadašnjeg vremena.

Kako je saopšteno iz KIC-a, publika se tokom večeri mogla uvjeriti u ljepotu, eleganciju i jedinstvenost nošnji Crnogorskog primorja - bokokotorske, paštrovske i barsko-ulcinjske oblasti. Publika je mogla čuti i riječ više o istorijatu, uticaju italijanske i španske mode,odnosno tursko - orijentalnog stila prilikom izrade ovih nošnji.

Multikulturalnost, vjerska i nacionalna heterogenost prikazana je kroztradicionalne odjevne komade ženskih i muških nošnji sjeveroistočne Crne Gore - pljevaljske, rožajske, plavsko-gusinjske oblasti, ali i bjelopoljsko - pljevaljske oblasti. Publiku je očarala raznolikost nošnji gradskog i seoskog podneblja,ali i jedinstveni djelovi arhaičnih oblika koji odslikavaju nacionalne i vjerske osobenosti. Revija je obuhvatila i originalnešestansku, bregasorsku i malisorskunošnju, gdje se na pojedinim komadimaprepoznavao uticaj stila još iz ilirskih vremena.

Osim nošnji naroda iz Crne Gore, publici su predstavljeni i najreprezentativnijiprimjerci iz različitih dijelova Hrvatske - središnjeg, sjeverozapadnog, nizinskog, primorskog i gorskog. Riječ je o nošnjama koje ljepotom i vrijednošću ne zaostaju za onima iz muzejskih zbirki, a replike su rekonstruisane prema originalnim uzorcima. Uticaj baroka i Mediterana, spoj tradicionalnog i modernog,ogledao se u bogatim i živopisnim nošnjama, a dio zbirke zaštićen je kao kulturno dobro Republike Hrvatske.

Posjetioci su o svakoj nošnji mogli čuti puno interesantnih podataka, zanimljivosti o načinu i tehnici izrade, karakterističnim ukrasima i njihovim nazivima,ali i tadašnjim prvim radionicama i krojačnicama. Pored većine nošnji, koje su dio fundusa Centra za tradicijsku kulturnu baštinu (KUC), dio sinoćnje revije činile su i nošnjeFolklornog ansambla KIC-a “Budo Tomović” i ansambla “Monte folk”.

U pratećem muzičkom segmentu večeri, Folklorni ansambal KIC-a je izveo i igre izBoke, Gusinja i Rožaja, Pastiricu i Šokačke igre, a vokalna umjetnica Anđela Ulićević je interpretirala čuvene numere “Sejdefu majka buđaše” i “Tamburalo momče uz tamburu” u pratnjiAleksandra Saše Magovčevića na harmonici.

Program je vodila Anica Vujadinović, a menadžer projekta bio je Emin Đečević, rukovodilac KIC-ovog ansambla. Kako naglašavaju iz KIC-a, raskoš i upečatljivost nošnji posebno su došli do izražaja zahvaljajući modelima, lijepim djevojkama i momcimaiz: AKUD “Mirko Srzentić”, KUD “Duga Montenegro”, ANIP “Đurđevdansko kolo”, FA KIC-a “Budo Tomović”, a gost večeri bio je i Boris Marović, koji je na nedavnom takmičenju u Istanbulu proglašen za Best face in the world.

Portal Analitika