Kultura

U Ministarstvu kulture i dalje evaluiraju rezultate rukovodećih kadrova u ustanovama kulture koje je postavila prethodna vlada

Traže najbolja rješenja za naslijeđene probleme

Ministarstvo kulture i medija, kao jedan od svojih primarnih ciljeva, ima unapređenje kadrovske politike unutar institucija koje djeluju u ovim oblastima. Shodno tome, planirane su izmjene i dopune zakonskih propisa kako bi se uticalo na efikasnost, transparentnost i kompetitivnost procesa, kao i na angažovanost kandidata koji će imati rukovodeće funkcije u sferi kulture, naveli su iz Ministarstva

Zgrada Ministarstva kulture na Cetinju Foto: Pobjeda
Zgrada Ministarstva kulture na Cetinju
PobjedaIzvor

Kadrovska rješenja unutar ustanova kulture biće predmet razmatranja na nekim od narednih sjednica Vlade, u skladu sa procedurama koje su definisane Zakonom o kulturi, odlukama o osnivanju i statutima tih ustanova, saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija, na pitanje Pobjede da li će se ovaj resor pozabaviti kadrovima u institucijama kulture čija su imenovanja i rad označeni kao sporni.

Povod je bilo obraćanje ministarke Maše Vlaović nakon 100 dana na toj funkciji, u okviru kog su pobrojani svi uspješni i najavljeni planirani projekti, ali o čelnicima institucija kulture imenovanih za vrijeme prethodne Vlade nije bilo riječi. Najavljena razmatranja kadrovskih rješenja na „nekim od narednih sjednica Vlade“, po svemu sudeći, dogodiće se samo ukoliko aktuelna Vlada preživi dva najavljena izglasavanja o nepovjerenju (danas i 2. septembra).

TRAŽILI SMJENU

U pitanjima Pobjede konkretno se radilo o direktorici Filmskog centra Aleksandri Božović, čija je radna biografija od starta bila sporna po pitanju radnog iskustva predviđenog za tu radnu poziciju, kao i činjenice da je ranije pružala podršku kontroverznoj srpskoj stranci Dveri. Zbog njenog su imenovanja reagovali i članovi Udruženja filmskih producenata i reditelja Crne Gore, a organizovani su i protesti koje su predvodili filmski i pozorišni autori, te crnogorski glumci. Ministarka je ranije, na optužbe da se unutar svojih redova bavi tjeranjem Srba iz Ministarstva kulture, a koju je iznio Demokratski front, izjavila da izbore novih kadrova „neće bojiti bilo kojim bojama, a naročito ne nacionalnim i političkim, već isključivo profesionalizmom“.

I direktorica Muzičkog centra Crne Gore Isidora Damjanović je bila u centru pažnje sredinom juna nakon što je Savjet ove institucije zajedno sa preko dvije trećine zaposlenih, od toga 80 odsto muzičara Crnogorskog simfonijskog orkestra, zatražio od Ministarstva kulture i medija da je smijeni sa čelne pozicije zbog, kako su naveli u zahtjevu, brojnih nepravilnosti u poslovanju. U međuvremenu, kako Pobjeda saznaje, i umjetnička direktorica ove ustanove Mirjana Živković napunila je 66 godina (rođena je 31. jula 1956. godine) i po zakonu je trebalo da ode u penziju. Međutim, ona još uvijek obavlja funkciju umjetničke direktorice.

Pobjedu je zanimalo da li će biti oformljena, ili već postoji komisija koja će provjeriti poslovanje ovih institucija, tačnije njihovih čelnih kadrova. Smjenu u vrhu institucija koje je postavila bivša ministarka Bratić su, između ostalih, tražili i članovi Socijaldemokrata u posebnom performansu ispred Ministarstva kulture na Cetinju, kao i pojedinci.

Ministarstvo kulture i medija je odgovorilo da se čelnici institucija kulture, koji su predmet našeg interesovanja, nalaze najmanje godinu na rukovodećim pozicijama, te da u resoru kulture evaluiraju rezultate koje su ostvarili u proteklom periodu.

"Ministarstvo kulture i medija, kao jedan od svojih primarnih ciljeva, ima unapređenje kadrovske politike unutar institucija koje djeluju u ovim oblastima. Shodno tome, planirane su izmjene i dopune zakonskih propisa kako bi se uticalo na efikasnost, transparentnost i kompetitivnost procesa, kao i na angažovanost kandidata koji će imati rukovodeće funkcije u sferi kulture", naveli su iz Ministarstva.

JASNA VIZIJA

Kako ističu iz Ministarstva, njihova je vizija jasna.

"Želimo nadograđivati i jačati naše građansko društvo, a kulturom promovisati evropske ideje i vrijednosti, te insistirati na multikulturalnosti, multikonfesionalnosti, bogatstvu različitosti, kreativnosti i saradnji, te baštiniti u savremenom duhu tradicionalne vrijednosti i principe. Shodno tome, kadrovi koji žele biti dio našeg tima moraju biti profesionalni, posvećeni, vrijedni, ali i sposobni i spremni da doprinose afirmaciji kulture multietničke, građanske i interkulturalne Crne Gore, te raditi na njenoj zaštiti, očuvanju, uvećanju i vidljivosti, njenom jačanju kao stubu građanske i nezavisne Crne Gore", navode iz Ministarstva.

Nakon sveobuhvatne analize zatečenog stanja kadrovska politika i ljudski resursi Ministarstva kulture i medija i insititucija u oblasti kulture se mijenjaju, a nova rješenja će dati brz i efikasan odgovor na potrebe sektora kulture, potvrdili su.

"U cilju stvaranja što kvalitetnijeg sektora kulture, ne pristupamo selektivnom rješavanju problema, već nudimo najbolja rješenja u pravcu prevazilaženja svih naslijeđenih problema, kojih ima dosta u ovom trenutku", odgovorili su Pobjedi iz Ministarstva kulture i medija.

Kadar u vezi sa SPC

I Crnogorska kinoteka je imala svojih momenata koji ukazuju na to da je imenovanje njenog direktora Gorana Bjelanovića bilo na temelju namjere bivše ministarke Vesne Bratić da „ugura“ u institucije kadar koji je u uskoj vezi sa SPC. S tim u vezi je i multimedijalni program „Tihi kutak Hristov“, kao prvi program u Kinoteci za mandata novog direktora, u okviru koga je prikazan istoimeni film Radisava Jevrića čija je premijera bila pet godina ranije. Jevrić je bio selektor prošlogodišnjeg Međunarodnog festivala glumca u Nikšiću i reditelj je koji je na prošlom konkursu Ministarstva kulture za sufinansiranje programa iz kulture dobio 12 hiljada eura za predstavu za djecu „Mala krila“, za pozorište koje je u trenutku dobijanja sredstava bilo u osnivanju. Ranije je najavio film o litijama.

Portal Analitika