"Možda nekome ovo izgleda kao mali korak, ali da je ova Vlada uradila samo to što je uradila u vezi zaštite korita Morače, mislim da bi mogla biti pozitivno ocijenjena. Ova situacija danas izgleda lijepo u poređenju sa prije dvije godine, kada je ovaj prostor djelovao kao da ste na drugoj planeti. Ovo je bio organizovani kriminal i sprega između devastatora i pojedinaca iz institucija sistema, koje su u prethodnom periodu zatajile", kazao je predsjednik odbora direktora RVCP Zoran Lakušić.
Pojasnio je da će eksperiment sa izgradnjom brane trajati između deset i petnaest dana, dodajući da je njihov cilj da se digne nivo korita Morače, čime će se podići i podzemne vode i osnažiti naučne pretpostavke da je upravo devastacija korita izazvala pad izdašnosti vodoizvorišta Bolje sestre.
"RVCP ništa nije radio na svoju ruku, konsultovali smo nauku, prihvatili preporuke i ovaj projekat zasnovan je na naučnim osnovima. Nakon izgradnje brane, imaćemo odgovarajuće parametre koji će nam dati dalja uputstva šta bi trebalo raditi. Planiramo da poslije ovoga radimo nekoliko kaskadnih brana, odnosno da se radi sanacija korita, koja će trajati možda i desetak godina, jer je devastacija širokih razmjera", kazao je Lakušić dodajući da je iz Morače izvađeno 50 miliona kubika materijala.
Zahvaljujući zabrani eksploatacije, dodao je Lakušić, RVCP ove sezone nije imao problema sa distribucijom vode primorskim opštinama, a količina je bila duplo veća nego prošle godine.
"U ovom trenutku potrebe crnogorskog primorja su oko 500 litara u sekundi, a RVCP može da isporučuje 953 litra u sekundi. To pokazuje brzi napredak u podizanju nivoa korita rijeke i podzemnih voda nakon prekida eksploatacije", kazao je Lakušić dodajući da ove radove finansira Ministarstvo ekologije, a izvodi ih državna firma Zaštita prostora.
Resorna ministarka Ana Novaković Đurović je kazala da će za 15 dana izaći sa egzaktnim podacima šta je izgradnja brane donijela, nakon čega se može nastaviti sa dugogodišnjim projektom sanacije korita Morače, za šta se sredstva već obezbjeđuju. Iskazala je posebnu zahvalnost ekološkom aktivisti i novinaru Vuku Vujisiću, dodajući da je on budno oko kada je riječ o Morači i ekološkim problemima.
"Nije bilo lako zaustaviti nelegalnu eksploataciju šljunka koja se decenijama odvijala. Trebalo je prije svega hrabrosti i od strane medija ali i institucija, ali i političke volje, da se reguliše jedna ovakva stvar iza koje stoje stotine miliona eura. Nadam se da će na ovom prostoru biti postavljeno i šetalište, kada se već pravi obaloutvrda, kako bi se konačno ovaj prostor vratio građanima, a ne da bude bankomat za nelegalne eksploatatore", kazao je Vujisić.
Premijer Dritan Abazović je kazao da je riječ o zajedničkom poduhvatu u kom su pokazali da je država jača od mafije, dok se priroda potrudila da pokaže da je jača od čovjeka.
"Samo par mjeseci nakon što se suzbio ovaj organizovani kriminal, sama priroda je počela da se regeneriše. Aktivnosti RVCP su značile spas turističke sezone, ovu milijardu koju očekujemo od turizma mogli bi samo da sanjamo da nijesmo donijeli mjere koje su bile vrlo odlučne. Očekujem presude koje će targetirati firme koje su godinama nelegalno eksploatisale šljunak, da plate štetu državi, to je ključ svega. Hoće li neko ići u zatvor ili ne, to je manje važno, ali višemilionsku štetu neko mora da plati", kazao je Abazović.